Denník N

Newsfilter dňa: Schválenie rokovacieho poriadku môže byť pre Kisku ďalším impulzom pre to, či sa nepokúsi zmeniť funkciu

Predseda parlamentu Andrej Danko a prezident Andrej Kiska. Foto N – Tomáš Benedikovič
Predseda parlamentu Andrej Danko a prezident Andrej Kiska. Foto N – Tomáš Benedikovič

Rokovanie o rokovacom poriadku NR SR, disciplinárne konanie proti Matovičovi a dvom kotlebovcom a presun regionálneho školstva pod Úrad vlády.

Newsfilter (komentované správy dňa, tipy na čítanie, citát a FB príspevok dňa) pripravuje Radovan Choleva, ktorý radil viacerým slovenským politikom.

V parlamente opäť rokovali o novom rokovacom poriadku

Poslanec Smeru Miroslav Číž vystupoval v rozprave k rokovaciemu poriadku 40 minút, aby obhájil, že poslancom má stačiť na vystúpenie 20 minút. „Neexistuje nič absurdnejšie,“ povedal na to poslanec SaS Martin Poliačik. „Sľubujem kolegovi, že ešte vystúpim ústne a sám seba obmedzím na desať minút,“ povedal Číž a uviedol príklady vystupovania poslancov v Dánsku, kde je tiež obmedzený čas na vystúpenie pre poslancov. Podľa Poliačika by sa parlament mal rozprávať skôr o tom, že sa tu nedá domôcť spravodlivosti. Ako príklad uviedol kauzu bratov Paškovcov v Košiciach, kde súd odmietol obžalobu na nich.

Parlament po prezidentovom vete znovu rokuje o rokovacom poriadku. „Pán prezident sa niekedy rétoricky správa ako opozičný poslanec,“ povedal poslanec Smeru Dušan Jarjabek. „Ja by som chcel mať pocit, aj keď som pána prezidenta nevolil, že pán prezident je prezidentom všetkých občanov. Zatiaľ tento pocit mám. Uvidíme, ako to dopadne o štyri roky, aj so všetkými tými novými stranami,“ povedal Jarjabek.

Pred dopoludňajším hlasovaním sa poslankyňa Smeru Jana Laššáková prihlásila s procedurálnym návrhom. „Nie je to procedurálny návrh. Keďže dnes je Ondreja, Andreja, chcem všetkým nositeľom tohto mena zablahoželať všetko dobré,“ povedala Laššáková. Meniny má aj predseda parlamentu Andrej Danko.

Novela rokovacieho poriadku mala zabezpečiť, aby transparenty, letáky aj zvukovo-obrazové prezentácie zmizli z rokovacej sály. Poslanci, podpredsedovia parlamentu a ministri majú mať na svoje vystúpenia k návrhom obmedzený čas, prezident SR, predseda NR SR a premiér nie. Šéf parlamentu má dostať právo iniciovať disciplinárne konanie voči „neposlušným“ poslancom. 

Rokovanie o rokovacom poriadku (etymologický základ slov nie je náhodný) ukázalo, že žiadna revolúcia sa konať nebude a poslanci koalície vo štvrtok podvečer poslušne a do nohy prelomia prezidentovo veto. Pre Andreja Kisku to môže byť ďalší impulz na zamyslenie, či sa predsa len nepokúsi presťahovať z Prezidentského paláca na Úrad vlády (podľa Google maps je to 550 metrov a 7 minút chôdze). Jeho možnosti ovplyvňovať chod udalostí sú totiž pri súčasných kompetenciách a tejto vláde minimálne, nech už poukazuje na neprávosti akokoľvek hlasno.

Samotná rozprava nepriniesla nič nové: Miroslav Číž vysvetľoval 40 minút prečo by poslancom malo na vystúpenie stačiť iba 20, poslanec za SNS Bernaťák odôvodnil zákaz vizuálnych pomôcok tým, že na ne nedovidí a radšej by ich dostával do mailu a Matovič zopakoval, že on tento zákon aj tak nebude dodržiavať, lebo je nezmyselný (keby podľa tejto logiky postupoval každý občan, nastala by totálna anarchia, ale o Matovičovi nižšie). Ako ukázal text Dušana Mikušoviča, smutné na týchto prekáračkách je, že poslanci venujú najviac času práve zákonu, ktorý týka sa iba a priamo ich. A ešte smutnejšie je, že pre väčšinu koaličných poslancov znamená parlament iba povinnosť o 11:00 a 17:00 zahlasovať podľa pokynu šéfa svojho klubu, pri čom im je druhá signálna sústava v podstate na nič.

Prapríčinou schvaľovania nového rokovacieho poriadku bolo vyčíňanie Matoviča, ktoré sa nepáčilo Dankovi. Teraz je to už iba o dokázaní si svojej sily nielen voči opozícii, ale aj prezidentovi. Niežeby sa poslanec nemohol zmestiť do 20 minút, alebo by sa nemohol určiť prípustný rozmer vizuálnej pomôcky, ktoré by poslanci mohli používať. To by však museli obe strany trochu ustúpiť a to sa v slovenskej politike momentálne nenosí. Koalícia si teda dupne, opozícia bude kričať a tak stále dokola…

Po schválení rokovacieho poriadku by sa v parlamente mohli začať zaoberať aj ďalšími, pre poslancov mimoriadne dôležitými témami: zrušenie niektorých výborov NR SR pre zbytočnosť, stopovanie minút, koľko si každý poslanec odsedel v pléne a podľa toho odvíjať jeho mzdu, či zákaz nosenia burky v priestoroch parlamentu. Hlavne nech sú to témy, ktoré sa bežných ľudí nijako netýkajú, ale okolo ktorých dokáže byť poriadny hrmot, pretože všetko ostatné je v tomto štáte už v poriadku.

Matovič a poslanci ĽSNS čelia disciplinárnemu konaniu za svoje výroky

Líder OĽaNO-NOVA Igor Matovič a poslanci za ĽSNS Stanislav Mizík a Milan Mazurek čelia disciplinárnemu konaniu. Spustenie procesu dnes odhlasoval Mandátový a imunitný výbor Národnej rady SR na podnet predsedu NR SR Andreja Danka (SNS), ktorému sa nepozdávali údajne rasistické výroky týchto poslancov v pléne.

„Výbor rozhodol, že vo všetkých troch podnetoch, ktoré boli podané, začne disciplinárne konanie. Ďalšia schôdza výboru bude o týždeň stredu (7. 12.). Všetci traja budú požiadaní, aby dali svoje stanovisko a budú pozvaní na rokovanie výboru,“ povedal dnes šéf výboru Richard Raši (Smer-SD), ktorý sám hlasoval za to, aby sa konanie začalo.

Podľa jeho slov pokiaľ trojica poslancov prejaví ľútosť nad svojim konaním a ospravedlní sa, na základe Rokovacieho poriadku NR SR sa daná téma uzatvára. „Ak to neurobia, môžu byť vyzvaní, aby tak urobili nielen na výbore, ale aj v pléne. Ak odmietnu aj to, treťou fázou je udelenie pokuty až do výšky 1000 eur. To je všetko, čo výbor urobiť môže. Platí totiž výroková imunita na výroky v pléne, nie je teda možné dávať vyššie postihy. Tisíc eur je strop, pričom pokutu musí odsúhlasiť parlament,“ vysvetlil Raši.

Matovičova politická kariéra ide dole kopcom. Hrozí mu vylúčenie z parlamentu, poslanci mu čoskoro zakážu používať transparenty, či rečniť celé hodiny (hoci to vraj nebude dodržiavať) a najnovšie mu hrozí aj trest za jeho nemiestne prirovnanie poslancov k Židom v koncentračných táboroch. Nejde o tých 1000 eur, to si ani nevšimne, ale o hanbu, že je v jednom vreci s kotlebovcami. Toto urobil Danko z komunikačného hľadiska naozaj mimoriadne šikovne, či už sa to niekomu páči alebo nie.

Matovič by mohol využiť blížiace sa vianočné obdobie na zamyslenie sa nad svojim štýlom politiky. Jeho eskapády už všetkých naokolo unavujú a ani voličsky mu to už neprináša toľko bodov ako kedysi. Prvým krokom k zmene by mohlo byť už budúcotýždňové ospravedlnenie sa za nešťastné “slovné metafory” o koncentrákoch, čím by sa aspoň vymanil zo spojenia s kotlebovcami (tí sa určite ospravedlňovať nebudú, veľmi radi tú tisícku zaplatia, pretože potom budú môcť hovoriť o obmedzovaní ich slobody prejavu, resp. cenzúre). Potom by mohol prestať vyhlasovať, že nebude dodržiavať zákon o rokovacom poriadku, nech je podľa neho akokoľvek nezmyselný. A ak by sa do hlasovania o zbavení jeho poslaneckého mandátu správal aspoň trochu normálne a konštruktívne, možno by koaliční poslanci nepristúpili až k takémuto radikálnemu kroku. V opačnom prípade nebude za jeho odchodom veľmi ľúto ani jeho opozičným kolegom.

Regionálne školstvo prejde pod Úrad vlády

Štát musí byť ten, kto povie, aká bude štruktúra a aké stredné odborné školy potrebujú jednotlivé samosprávne kraje. Na brífingu po stretnutí s predsedami krajov to uviedol predseda vlády SR Robert Fico. Od januára budúceho roka by tak mali prejsť kompetencie v oblasti regionálneho rozvoja priamo pod Úrad vlády SR, konkrétne pod nový útvar. Jeho cieľom bude lepšie nastavenie stredného školstva, a to tak, aby sa jeho ponuka zosúladila s požiadavkami praxe.

„Štát musí aktívnejšie vstúpiť do komunikácie s vyššími územnými celkami a jasne definovať, v rámci celoštátnej školskej stratégie, čo dnes Slovensko potrebuje. V konkrétnych krajoch vzhľadom na charakter hospodárstva, podniky, ktoré v týchto krajoch sú,“ povedal premiér s tým, že práve to by malo vniesť do celej problematiky elementárny poriadok a odstrániť nervozitu na trhu práce.

Celý systém by mal byť pritom centrálne organizovaný. „Musí to mať jednu hlavu a tou hlavou musí byť štát,“ podotkol Fico. Práve štát by mal podľa neho povedať, čo v danom území potrebuje a následne by sa mala nájsť forma, akou bude štát svoju vôľu presadzovať. Zároveň upozorňuje, že štát bude v tejto oblasti aktívne spolupracovať s jednotlivými krajmi, ktoré sú v mnohých prípadoch zriaďovateľmi stredných škôl.

Naberanie všakovakých kompetencií patrí v rámci činností jednotlivých byrokratických aparátov medzi obľúbené športy. Toto pravidlo ale neplatí, keď ide o politikov a nie zrovna príjemné a populárne témy (to sú tie, kde nie je veľa peňazí, politické body sú vysoko a nikto s nimi nevie už roky pohnúť). Zväčša zvyknú zbierať iba tzv. nízko visiace ovocie, čiže venovať sa oblastiam, ktoré sa dajú meniť rýchlo a ľahko.

Po tom, čo si Úrad vlády zobral pod svoju gesciu veľký záväzok v podobe regionálneho rozvoja, kde je hlavnou výzvou dať do poriadku niektoré skutočne zaostalé regióny, najnovšie si pod svoje krídla zobral ďalšiu mimoriadne komplikovanú tému – regionálne školstvo, kde je hlavným cieľom nájsť prepojenie medzi zamestnávateľmi a študijnými odbormi.

Ficove osobné preberanie kompetencií problematických tém svedčí o pochopení, že nesystematické rozhadzovanie drobných už nikoho za srdce nechytí a hľadá si témy, v ktorých by sa mohol ešte ukázať. Zdá sa, že aj za cenu vyššej miery rizika, čomu sa doteraz dôsledne vyhýbal. A keď sa ho o 3,5 roka niekto opýta, prečo s týmito problémami aj tak nepohol, bude môcť povedať, že to aspoň vyskúšal.

Jednou vetou

  • Vláda schválila odsunutie termínu pre povinné e-schránky pre firmy o ďalších 6 mesiacov na 1. júla 2017, podpredseda vlády Pellegrini zo Smeru hovorí, že je to už naposledy.
  • Vláda schválila návrh textu deklarácie k Mečiarovým amnestiám, parlament by mal skonštatovať, že odsudzuje akt zavlečenia občana do cudziny dňa 31. augusta 1995, ktorý bol nielen hrubým zásahom do ľudských práv a základných slobôd, ale aj činom poškodzujúcim dobré meno Slovenskej republiky.
  • Podmienky na registráciu cirkvi alebo náboženskej spoločnosti sa sprísnia, poslanci schválili novelu o slobode náboženskej viery a postavení cirkví a náboženských spoločností z dielne SNS.
  • Miroslava Lajčáka nominovali na predsedu Valného zhromaždenia OSN, Lajčák po svojom zvolení ostane členom vlády. 
  • Minister hospodárstva Žiga trvá na tom, že 132 zbraní, ktoré na Slovensko prišli v roku 2005 zo Slovinska, VOP Nováky v tom istom roku zlikvidoval a nepoužívajú sa na Blízkom východe.
  • Bezpečnostná rada súhlasila so zmluvou s Českom o spolupráci pri vzájomnej ochrane vzdušného priestoru. 
  • Anonym nahlásil bombu v Justičnom paláci v Bratislave, aj na súdoch v Trnave a Košiciach, žiadna bomba sa nenašla.
  • Príspevok na opatrovanie ťažko zdravotne postihnutých stúpne o 27,10 eura.
  • RegioJet spojí vlakmi Bratislavu s Prahou dvakrát denne, dopravca dostal oficiálny list od českého správcu železničnej infraštruktúry, v ktorej mu potvrdil cestovný poriadok.
  • Pri príležitosti Dňa vzniku Slovenskej republiky budú vyznamenaní herec Juraj Kukura a textár a spisovateľ Boris Filan.

FB status dňa:

Zaujímavé texty:

Martin M. Šimečka: Patriarchálny štát vidí v Zuzane Hlávkovej hrozbu. Oprávnene

Michal Havran: Na dobré meno Slovenska nepotrebujeme galavečere

Roman Pataj: O rozdiele medzi Benčíkom a udavačmi

Peter Kremský: Mladí opúšťajú Slovensko. Zobrali sme im nádej

Videorozhovor s Alojzom Hlinom: Druhý pokus zmeniť KDH vyšiel

Jaroslav Daniška: Môže sa Dzurinda vrátiť?

Rozhovor s Antonom Zajacom: Jediná šanca pre Slovensko je nová slušná strana

Hláška dňa:

„Obmedzenie času pre vás, bude bonusom pre nás.“

Jozef Rajtár, poslanec SaS (po prejave Miroslava Číža)

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie