Denník N

Smer rekordne padá, má len 23 percent

Aktualizované 10:35. Najsilnejšia vládna strana je podľa agentúry Focus na historických minimách. Mala by len 40 poslancov – menej ako SNS a SaS dohromady.

Smer Roberta Fica má zrejme vážny problém s prepadom popularity a je na svojom najmenej desaťročnom minime.

Agentúra Focus jej v poslednom prieskume namerala len 23,3 percenta, čo je o 3,6 percentného bodu menej ako pred mesiacom. Oproti dnešku by tak prišla o ďalších deviatich poslancov. Pokiaľ by boli voľby teraz, mala by len 40 mandátov. Vo volebnom období 2012 – 2016 mala 83 poslancov.

Agentúra zbierala dáta v období medzi 23. a 29. novembrom, keď sa rozbehla kauza okolo ministra zahraničia Miroslava Lajčáka a Robert Fico častoval novinárov výrazmi ako špinavé protislovenské prostitútky.

„V prípade Smeru ide o štatisticky významný pokles nielen v porovnaní s výsledkami volieb, keď klesol o päť percentuálnych bodov, ale aj s posledným meraním spred mesiaca,“ hovorí šéf Focusu Martin Slosiarik. Keďže podľa neho zber údajov prebiehal v čase kauzy Lajčák a Ficových výpadov na novinárov, môžu byť za poklesom práve tieto faktory. „Otázne však je, či ide o dlhodobý pokles, alebo meranie zachytilo vrchol týchto káuz. Smeru, zdá sa, nepomohla ani prebiehajúca kampaň, ktorej očakávaný pozitívny efekt v zmysle stabilizácie preferencií pravdepodobne prekryli práve uvedené kauzy,“ myslí si Slosiarik.

Smer v posledných týždňoch rozbehol pomerne rozsiahlu reklamnú kampaň – na bilbordoch aj v niektorých novinách, čo je osem mesiacov po voľbách neobvyklé, veľmi často vyráža na výjazdy do regiónov. Premiér zmenil a doplnil tiež svoj komunikačný tím.

Medzi koalíciou a opozíciou by podľa tohto prieskumu nastala patová situácia – do parlamentu by sa dostalo aj KDH vedené Alojzom Hlinom a súčet mandátov Smeru, SNS a Mosta-Híd by bol 75, rovnako ako súčet poslaneckých kresiel ostatných strán.

Popularitu si na rozdiel od Smeru udržujú ich koaliční partneri z SNS, stranu Andreja Danka chce voliť až 13,7 percenta ľudí a tiež SaS s podporou 13,6 percenta. Takmer deväť percent majú kotlebovci a nepadajú ani Obyčajní ľudia s 8,2 percenta a Most-Híd (6,8 percenta).

Na vzostupe je naďalej Boris Kollár so svojou novou stranou Sme rodina a aj KDH opakovane ukazuje, že má pod vedením Alojza Hlinu šancu vrátiť sa do parlamentu.

„Ak sa potvrdí prepad preferencií, je to len ďalší dôvod, aby sme sa konečne zamysleli nad výraznými personálnymi zmenami,“ reagovala na prieskum europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová, ktorá stranu dlhodobo kritizuje za kauzu Bašternák.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie