Denník N

Newsfilter dňa: Smeru nezlomia krk kauzy, ale amortizácia

Foto – TASR
Foto – TASR

Prieskum preferencií od agentúry Focus, Kaliňákova tlačovka o prioritách rezortu vnútra a poslanecký prieskum na MZV.

Newsfilter (komentované správy dňa, tipy na čítanie, citát a FB príspevok dňa) pripravuje Radovan Choleva, ktorý radil viacerým slovenským politikom.

Smer v prieskume Focusu klesol na 23,3 percenta

Ak by sa parlamentné voľby konali ku koncu novembra, vyhral by ich Smer so ziskom 23,3 percenta hlasov. Druhá by vo voľbách skončila SNS, ktorá by získala 13,7 percenta hlasov, na treťom mieste by bola SaS s 13,6 percenta. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý na vzorke 1008 respondentov uskutočnila agentúra Focus v dňoch 23. – 29. novembra.

Do Národnej rady SR by sa v novembri dostalo ešte ďalších päť strán, a to Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko so ziskom 8,8 percenta hlasov, nasledovalo by hnutie OĽaNO-NOVA, ktoré by volilo 8,2 percenta voličov, strana Sme rodina – Boris Kollár by získala 7,9 percenta hlasov, strana Most-Híd by skončila so ziskom 6,8 percenta a do NR SR by sa dostalo aj KDH s 5,9 percenta. Za bránami parlamentu by skončilo SMK-MKP s 4,4 percenta, Sieť s 1,2 percenta, KSS s jedným percentom voličov. Taktiež Šanca s 0,9 percenta, SZS i SDKÚ s 0,8 percenta či SKOK s 0,7 percenta.

„V prípade Smeru ide o štatisticky významný pokles nielen v porovnaní s výsledkami volieb, keď klesol o 5 %, ale aj s posledným meraním spred mesiaca,“ hovorí šéf Focusu Martin Slosiarik. Keďže podľa neho zber údajov prebiehal v čase kauzy Lajčák a Ficových výpadov na novinárov, môžu byť za poklesom práve tieto faktory.

Predstavte si, že ste dlhoročný volič Smeru (nie, nemusíte si kvôli tomu tresnúť kladivom po hlave, len si to na chvíľu predstavte), ktorý príde domov z práce, pustí si televízor a zo správ sa dozvie, že nejaká mladá Zuzana Hlávková, bývalá zamestnankyňa MZV, obvinila plachým hláskom Lajčáka – toho, čo sa takmer stal šéfom OSN – z nejakých predražených zákaziek a ešte jej aj povedal, že „srdce musí ísť ruka v ruke s rozumom“. V ďalšej správe sa dozviete, že v Kaliňákovej nemocnici sa napríklad klimatizácia, ktorá stojí normálne do troch tisíc, nakupovala za 27-tisíc. V tretej správe sa dozviete, že Robert Fico nebude musieť vysvetľovať, či neplatí príliš nízke nájomné za luxusný byt v komplexe Bonaparte, ktorý si prenajíma od vyšetrovaného podnikateľa Ladislava Bašternáka, pretože koaličná väčšina opozičný podnet na rokovaní parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií zamietla. Znechutene vypnete televízor a po polhodine vám zatelefonujú z agentúry Focus s otázkou, koho by ste volili, keby sa parlamentné voľby konali najbližšiu sobotu…

Áno, takto nejako vyzerali správy v dňoch, keď Focus robil svoj prieskum. Celý komentariát už na základe neho stihol zlomiť nad Smerom palicu, ale také jednoduché to zase nebude. Lajčák už napráva škody, o predraženej nemocnici sa už nehovorí vôbec a kauza Bašternák síce zničila politickú budúcnosť Kaliňákovi, ale inak sa nič nestalo. Netreba ten Smer zase až tak podceňovať. Vďaka konjunktúre majú dosť dukátov na rozhadzovanie, a keď bude treba, Fico bude svojim dôchodcom dávať nielen vianočné, ale aj veľkonočné a sedembolestné dôchodky – o týždeň v sobotu má Smer snem, na ktorom sa možno dočkáme viacerých prekvapení. Nič to však nemení na tisíckrát zopakovanom fakte, že Smer už bude – v súčasnom zložení, čo treba trikrát podčiarknuť – iba klesať. Nebudú to však kauzy, ktoré mu zlomia krk (možno s výnimkou káuz s personifikovanou obeťou, akou bola Hlávková), lež praobyčajná amortizácia. Ak by boli voľby až v roku 2020, Smer bude pri moci s malou prestávkou 14 rokov a Fico vo vrcholovej politike 30 rokov, takže bude úplne prirodzené, že sa už ľudia budú obzerať po niekom/niečom novom.

Zaujímavé na tomto prieskume však je, že sklamaní voliči Smeru nekončia automaticky v SNS, ako mnohí (vrátane autora tohto textu) očakávali, ale buď sa rozleteli po všetkých stranách približne rovnomerne, alebo sa (dočasne) pobrali medzi nevoličov. Tu sa, pochopiteľne, otvára priestor pre nové strany, o ktorých sa hovorí čoraz otvorenejšie. Stále však široko-ďaleko nevidieť človeka, ktorý by bol jasným vyzývateľom Fica. To ešte neznamená, že nemôže niekto taký medzičasom „vyrásť“, no ak sa tak do najbližších volieb nestane, všetky oči sa uprú na Andreja Kisku. A ten nebude môcť toto volanie odmietnuť, nech to momentálne akokoľvek starostlivo zvažuje.

Ozaj, neviete niekto, čo má nové Rybníček a jeho TOSKA?

Kaliňák predstavil priority ministerstva vnútra

Rozsiahla obnova policajných budov, pokračovanie vo výstavbe klientskych centier, otvorenie športovej akadémie, pokračovanie v modernizácii hasičského zboru či nákup ďalšieho vládneho špeciálu. To sú niektoré priority, ktoré dnes v rámci schváleného rozpočtu Ministerstva vnútra (MV) SR na rok 2017 predstavil minister Robert Kaliňák (Smer).

Ministerstvo bude pokračovať aj v budovaní klientskych centier. Po veľkom klientskom centre v Bratislave by podobné malo pribudnúť v Žiline a neskôr aj v ďalších krajských mestách. Kaliňák informoval, že v Žiline sa štátu podarilo získať priestory s rozlohou 11.000 štvorcových metrov za približne sedem miliónov eur. Ministerstvo začne prestavbu klientskeho centra v Martine, v najbližšej dobe by malo dostať adekvátne ponuky aj v Prešove a Košiciach. Otvorené by mali byť klientske centrá v Trenčíne, Kysuckom Novom Meste, Žiari nad Hronom a Sobranciach.

Robert Kaliňák povedal, že vo funkcii ministra vnútra zostane dovtedy, kým bude mať dôveru predsedu vlády a koaličných partnerov. „Každý z politikov dostáva dôveru vo voľbách, tá moja bola vyjadrená jasne, túto dôveru musím napĺňať.“ Minister vnútra nezverejní dokumenty o tom, ako kúpil podiel vo firme B. A. Haus od Ladislava Bašternáka.

Kaliňák je v politickej pasci. Ak v priamom prenose nezachráni topiace sa dieťa alebo niekomu smrteľne chorému nedaruje obličku, môže otvárať klientské centrá, koľko chce. Aj keby odteraz pracoval na ministerstve ako včelička až do konca svojho politického života, nikoho to už nebude zaujímať. Vždy, keď bude mať tlačovku, novinári sa ho budú pýtať, ako to bolo s tým Bašternákom alebo s nejakou ešte aktuálnejšou kauzou. Šanca, že sa mu ešte niekedy podarí s nejakým pozitívnym posolstvom preraziť tento strop, je limitne blízka nule. Kaliňák je odsúdený na opakovanie stratégie svojho šéfa – pri každej nepríjemnej otázke zaútočiť na novinára, ktorý ju kladie.

Kaliňák sa počas roka 2016 prepadol z pozície korunného princa Smeru na železnú guľu uviazanú okolo nohy Smeru. Za to nemôžu novinári, nemôže za to ani opozícia a svojím spôsobom za to nemôže ani Bašternák. Ak by to nebola kauza Bašternák, podlomila by ho nejaká iná kauza, ktorá by sa objavila. Kaliňák má totiž za 9 rokov ministrovania v skrini toľko kostlivcov, že to u neho vyzerá ako v učebni pre študentov medicíny. Podobne je to aj s ďalšími dlhoročnými ministrami Smeru. Na príklade Kaliňáka vidno, že Smer už nie je ani tak politická strana, ako skôr akciová spoločnosť s naozaj veľkou kopou toxických aktív vo svojej súvahe. Kaliňákov pád teda nie je len jeho osobný koniec ako politika, je aj symbolom a víziou pre celý Smer, ak sa v dohľadnom čase neodhodlá k personálnym výmenám na najvyšších pozíciách.

Poslanci zo zahraničného výboru boli na prieskume na MZV

Členovia zahraničného výboru parlamentu boli na poslaneckom prieskume na ministerstve zahraničných vecí, kde sa pýtali na podujatia k slovenskému predsedníctvu. Ministerstvo zahraničia sľúbilo dodať aspoň na nahliadnutie dokumenty, ktoré by mohli vysvetliť, ako sa ku galavečeru k uvedeniu loga slovenského predsedníctva dostala agentúra Evka. Povedal to Miroslav Beblavý po poslaneckom prieskume členov zahraničného výboru na ministerstve. Nič zásadné zatiaľ nevyriešili, no v prieskume budú pokračovať.

„Najdôležitejší dokument je tzv. referátnik, interný dokument ministerstva, ktorý hovorí o tom, ako bol robený prieskum trhu, kto bol oslovený, aké boli ponuky ostatných agentúr, prečo bola vybraná agentúra Evka a kto o tom rozhodoval. Takisto sme žiadali dokument o tom, ako bola pripravovaná a ohodnotená cena zákazky vopred,“ povedal Beblavý.

Beblavého však znepokojilo, že vyšší štátni zamestnanci ministerstva na úrovni vedúceho služobného úradu alebo generálnych riaditeľov sekcií opakovane v niektorých citlivejších veciach hľadali skôr spôsob, ako neodpovedať na otázky, pričom až na pokyn ministra sa vrátila diskusia k podstate veci.

Predseda Zahraničného výboru NR SR František Šebej (Most-Híd) si myslí, že ministerstvo zareagovalo na požiadavku výboru promptne. „Vidím to ako začiatok toho, že všetko, čo má byť transparentné, transparentné aj bude a že táto kauza po vykonaní všetkých uvedených krokov prestane byť kauzou,“ vyhlásil Šebej. Podľa neho stretnutie vnieslo do kauzy viac svetla a cíti sa byť informovanejší. Predseda výboru však na rozdiel od Beblavého nemal pocit, že by zamestnanci chceli niečo utajiť.

Poslanecký prieskum na MZV ukázal dve veci: 1. Lajčák sa po minulom týždni otriasol, pochopil, že ani on nie je nedotknuteľný, a začal poctivo hasiť oheň. 2. Verejnosť sa už nikdy nedozvie, ako to celé s podujatím na predstavenie loga naozaj bolo, a kauza vyprchá ako lacná voňavka. Lajčák si totiž s poslancami zahral celkom šikovnú hru – úradníci tvrdia, že niektoré veci sa zverejniť jednoducho nesmú, ale keďže jemu ide o čo najväčšiu transparentnosť, osobne sa zasadí o to, že ich ukáže aspoň poslancom. Tí si dokumenty prezrú, koaliční budú spokojní, Beblavý nespokojný a koaličná väčšina prijme uznesenie, že všetko bolo v poriadku. Presne ako na tlačovke, na ktorej Beblavý vyhlásil, že vyšší štátni zamestnanci ministerstva opakovane v niektorých citlivejších veciach hľadali skôr spôsob, ako neodpovedať na otázky, a predseda Šebej oponoval, že on ten pocit nemal.

Niekto z Lajčákovho okolia si asi spomenul na seriál Yes, Minister, v ktorom Sir Humphrey Appleby raz vysvetlil, že vždy treba zverejniť úplne všetko, čo si novinári vedia zistiť aj sami. Táto logika bola použitá v obrátenom garde – ku konkurenčným ponukám k ponuke Agentúry Evka či honorárom umelcov sa novinári legálne dostať nevedia, takže nebudú nikdy zverejnené. Bodkou tohto komentára by mohol byť žartík „Veselé Vianoce, pani Ťapáková!“, no čo až také veselé nie je, sú desiatky, možno stovky sklamaných mladých ľudí študujúcich v zahraničí, ktorí prídu o motiváciu vrátiť sa raz na rodnú hrudu a povedať si „Slovakia, good idea“.

Jednou vetou

  • Okresný súd v Bratislave zamietol žalobu na ochranu osobnosti podnikateľa Štefana Comorka na Nový Čas pre kauzu Bonanno, podnikateľ chcel 100-tisíc eur za článok o tom, ako sa právna elita zabávala uňho v podniku. 
  • Kukláči dnes zadržali bývalého bossa východoslovenského podsvetia Róberta Okoličányho a Jaroslava Potučka, zásah špeciálneho komanda vykonali na základe obvinenia pre zločin úkladnej vraždy.
  • Prezident Kiska pôjde v pondelok na oficiálnu návštevu Maďarska na pozvanie prezidenta Jánosa Ádera, stretne sa tiež s premiérom Viktorom Orbánom a predsedom parlamentu Lászlóom Kövérom, ako aj so slovenskými krajanmi.
  • Slovenské a české bábkarstvo je na zozname svetového nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO, pribudlo tak k tradíciám a zvykom, ktoré na zoznam zaradil výbor zasadajúci v Addis Abebe.

FB status dňa:

Zaujímavé texty:

Článok v týždenníku Economist: A populist PM’s salty tongue

Peter Bárdy: Starý dobrý Fico bol úspešný, ukričaný má problém

Filip Obradovič: Smer opúšťa tvrdé jadro voličov, začala sa hra o čas

Rozhovor s Ivanom Štefunkom: V marazme tejto krajiny je aj Kažimír progresívny

Martin Mojžiš: Fico chce komunisticky diktovať, aké odbory sa majú študovať

Matúš Ritomský: Slávik, dom a bavorák. Byť fašistom sa oplatí

Nataša Holinová: Čo je iné, optimalizujte!

Tomáš Forró: Naši chlapci v Donbase. Babie leto u československých separatistov

Hláška dňa:

„Rozsudok je v poriadku a spravodlivý.“

László Szigeti, exminister školstva za SMK (po vyhlásení oslobodzujúceho rozsudku v prípade podozrenia zo subvenčného podvodu)

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie