Denník N

Nekupujte si balené uhorky, radí žena, ktorá nevyhadzuje takmer žiadny odpad

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ivana Maleš radí domácnostiam aj obciam, ako recyklovať a netvoriť odpad. Sama vyprodukuje len veľmi málo zmesového odpadu – teda toho, ktorý končí na skládkach alebo v spaľovni. Triedenie je podľa nej ľahké a ľudia by sa ho nemali báť.

Koľko máte doma smetných košov?

Máme smetný kôš na papier, plasty s nápojovými kartónmi a kovmi, lebo tieto tri zložky sa zbierajú v Bratislave spolu do žltého koša. (Doplnenie: Hliníkové plechovky od nápojov – pivo, nealko – sa triedia na území Bratislavy do nádob na plasty. Ostatné druhy plechoviek – napr. paštéty – do  zmesového odpadu. Po termickom zhodnotení budú kovy vytriedené.) Ak mám sklenené fľaše, ktoré sa nedajú opakovane použiť, tak ich vhadzujem hneď do skla, nezbieram ich do koša. Ale väčšinu sklenených nádob, napríklad od jogurtov, nosím naspäť na trh babičkám, ktoré do toho dávajú džem. Tak predlžujem ich životnosť.

Čo robíte s komunálnym odpadom a bioodpadom?

Bioodpad kompostujeme, máme doma záhradný kompostér. Tam kompostujeme zelený odpad zo záhrady a odpad z kuchyne. Na zmesový komunálny odpad máme najmenší smetný kôš a ten vyhadzujeme raz za dva týždne. Je to malý sáčok, ale stále uvažujem, čo tam je a čo sa ešte nedá vytriediť. Ročne každý Slovák vyprodukuje 366 kíl odpadu, z neho sú len štyri percentá, ktoré sa nedajú vytriediť a recyklovať.

Kedy ste sa začali rozmýšľať o odpadoch a ich minimalizovaní u vás doma?

Vyštudovala som environmentalistiku, mala som k tomu blízko. Po škole som začala robiť v odbore a venovala som sa tomu aj pracovne. Zlom nastal pred siedmimi rokmi, keď som začala kompostovať. Presťahovala som sa do Banskej Štiavnice do rodinného domu a kúpili sme si kompostér. Nevedeli sme, že to urobí v našej domácnosti takú obrovskú zmenu. Odrazu sme prestali vynášať smeti. Vedierko, ktoré máme na bioodpad, bolo stále plné. Vtedy sme si uvedomili, že keď vieme znovu využiť bioodpad, tak je odpadu neporovnateľne menej.

Je zrejme jednoduchšie mať kompostér v dome ako v byte. Nielen priestorovo, ale aj kvôli následnému využitiu. Oplatí sa kompostovať v byte?

Oplatí sa kompostovať aj v byte. Dnes už existujú krásne dizajnové interiérové kompostéry – vermikompostéry (rozkladajú bioodpad pomocou dážďoviek) a elektrické kompostéry (tie rozložia bioodpad za 24 hodín). Kamaráti, ktorí sú zameraní na dizajn, si chcú jeden taký kúpiť k sebe domov. Zatiaľ nosia bioodpad k nám do nášho záhradného kompostéra. Ale sú aj komunitné kompostoviská, jedno je napríklad v Petržalke. Ľudia z niektorých bytoviek tam donesú bioodpad a za rok sa to spracuje na hnojivo, ktoré môžu použiť na trávnik či svoje kvety. Od budúceho roka bude musieť každá obec zabezpečiť kompostéry alebo zber biologického odpadu. Pribudnú tak kompostéry alebo hnedé nádoby. Bioodpad už nesmie končiť na skládkach.

odpad-web-1000x452

Vedia ľudia, ako triediť odpady?

Poznajú pravidlá niektorých konkrétnych obalov, ktoré sa u nás triedia dobre; príkladom sú PET fľaše. To je každému jasné, že to je plast a ide to do žltej nádoby. Problém sú fólie – napríklad obal z chipsov či keksíkov. To je tiež plast a ľudia to hádžu do komunálneho odpadu a nie do plastov. Nevieme dobre triediť ani sklo – triedime len 12 percent zo skla, čo je veľmi málo. Veľmi pozadu sme aj v biologicky rozložiteľnom odpade. Ten má najväčší podiel na komunálnom odpade – až 50 až 70 percent. Ak by sme len túto zložku vedeli sami kompostovaním spracovať, tak by sme ako domácnosť vedeli vyprodukovať o polovicu menej odpadov.

Radíte domácnostiam, ako minimalizovať odpady. Čo by mali urobiť?

Treba začať pri predchádzaní vzniku odpadu – teda nenakupovať veci, ktoré nepotrebujeme. A keď už nakupujeme, mali by sme to skúsiť bezobalovo. Napríklad ovocie, zeleninu, ale aj mnoho obilnín a strukovín sa dá nakúpiť online alebo sú obchody a tržnice, kde vám to predajú bez obalov. A keď už odpad vznikne, tak ho čo najviac trieďme a znova využívajme. Napríklad ak máme prázdne obaly na vajíčka, môžeme ísť na tržnicu a predajcovia nám do nich dajú nové vajíčka. Keď sú už nepoužiteľné, tak ich môžeme skompostovať.

Ako sa naučiť nenakupovať, čo nepotrebujeme?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Odpad

Rozhovory

Teraz najčítanejšie