Denník N

Z Lajčákových 32-tisíc je nakoniec o pätnásťtisíc viac, no podľa ministerstva zavádza Beblavý

Miroslav Lajčák. Foto N – Tomáš Benedikovič
Miroslav Lajčák. Foto N – Tomáš Benedikovič

Nejasnosti okolo galavečera k uvedeniu loga slovenského predsedníctva, na ktorý si Lajčákovo ministerstvo najalo Agentúru Evka, pretrvávajú. Stále nie je známe, s kým Evka súperila, a pomaly narastá aj konečná suma za večer.

„Pokiaľ ide o honoráre umelcov, zákon neukladá ich zverejniť. Môžu ich zverejniť oni, ja to neurobím, lebo by to voči nim bolo nekorektné,“ znie presný prepis začiatku výroku ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka z tlačovej konferencie 23. novembra, kde sa rozhodol vysvetliť podozrenia z prešľapov pri organizácii kultúrnych podujatí k slovenskému predsedníctvu.

Potom Lajčák pokračoval: „Môžem vám povedať jednu vec. Na tom koncerte, ktorý vás zaujíma, na koncerte k logu, vystúpilo 26 umelcov a celková suma honorárov bola 32-tisíc eur. Tak si povedzte, či to je veľa alebo málo.“

Video: Na poslaneckom prieskume útočili na Zuzanu Hlávkovú
autor: .týždeň

Dnes je jasné, že pod celkovou sumou 32-tisíc eur sa v skutočnosti nemyslí 32-tisíc, ale 47-tisíc eur. Upozornil na to poslanec Miroslav Beblavý, ktorému ministerstvo dalo k nahliadnutiu osem zmlúv s vybielenými osobnými údajmi. Z ich súčtu vyplynulo, že ministerstvo na honoráre minulo 47-tisíc.

Ministerstvo: Beblavý zavádza

Ako tento nesúlad ministerstvo vysvetľuje? „Poslanec Beblavý spočítal sumy v hrubom, zatiaľ čo ministerstvo zahraničných vecí aj minister jasne opakovane hovoria o sumách pre umelcov v čistom, teda bez daní a odvodov,“ odpovedá hovorca ministra Peter Stano.

V pôvodnom Lajčákovom výroku z tlačovej konferencie však zmienka o tom, že ide o čisté honoráre, nie je. Ministerstvo zahraničných tvrdí, že o sume v čistom Beblavému povedalo na poslaneckom prieskume na ministerstve, a opozičného poslanca kritizuje.

Minister s logom. Foto - TASR
Minister s logom. Foto – TASR

„V súvislosti so zmluvami umelcov nie je pravda, že ministerstvo ich nezákonne odmieta zverejniť, ako tvrdí poslanec Beblavý vo svojom statuse na Facebooku, ale opakovane sme jasne zdôvodnili, prečo nám ich infozákon a autorský zákon zverejniť neumožňujú,“ pokračuje Stano.

„Tieto najnovšie hodnotenia a vyjadrenia poslanca Beblavého nepovažujeme za veľmi seriózne, keďže prichádzajú v čase, keď ešte stále prebieha poslanecký prieskum, v rámci ktorého môže svoje otázky nadniesť priamo rezortu, a tiež v čase, keď celú záležitosť z našej iniciatívy navyše preverujú aj príslušné kontrolné orgány štátu.“

Celková suma pomaly rastie

Aj s týmto priznaním pomaly rastie suma, ktorú ministerstvo zahraničných vecí za celý večer zaplatilo. Rezort hovorí, že 200-tisíc eur, pričom zrejme operuje so sumou bez DPH. Ak rátame sumu s DPH, tak vieme, že Agentúra Evka mala zinkasovať 162-tisíc eur. Necelých 40-tisíc malo dostať za prenájom priestorov Slovenské národné divadlo.

I keď nič také ministerstvo pred rokom nehovorilo, zvlášť ešte platili honoráre umelcom. V pôvodnej verzii ministerstva 32-tisíc eur, v plnej výške však išlo o 47-tisíc. So započítanými daňami a odvodmi sa teda celková suma dnes pohybuje na úrovni asi 250-tisíc eur.

Video: Lajčákovo ministerstvo nehovorilo pred rokom úplnú pravdu
autorka: Martina Koník

Okolo večera pretrvávajú aj ďalšie nejasnosti. Ministerstvo ani desať dní po blogu Zuzany Hlávkovejvýpovedi Pavla Szalaia nezverejnilo firmy, s ktorými Agentúra Evka mala v takzvanom prieskume trhu súperiť o zákazku. Od Hlávkovej vieme len to, že medzi ponukami bol aj nápad, ktorý bol úplne mimo zadania, teda „truck show“ po Slovensku.

Aj to môže vyvolávať podozrenia, či aj tento typ užšej súťaže nebol len naoko. Prieskum trhu totiž funguje tak, že úradníci priamo oslovia konkrétne firmy a nehľadajú ich cez otvorené výzvy na webe. Ministerstvo však najnovšie sľúbilo poslancom parlamentu ukázať nové dokumenty.

Najdôležitejším má byť takzvaný referátnik – interný dokument ministerstva, ktorý hovorí o tom, ako bol robený prieskum trhu, kto bol oslovený, aké boli ponuky ostatných agentúr, prečo bola vybraná Agentúra Evka a kto o tom rozhodoval.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Predražené predsedníctvo

Slovensko

Teraz najčítanejšie