Denník N

Kaliňák bol v TA3, za 40 minút aj o svojej kauze viackrát klamal

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Minister vnútra v nedeľňajšej relácii TA3 V politike opakoval viaceré nepravdivé tvrdenia. Prinášame niektoré z nich.

O Galkovi sa nepíše

Tvrdenie Roberta Kaliňáka:Možno týždeň, mesiac predtým rovnaké vyjadrenie o predajných dievkach písal poslanec Galko a ani jedna reakcia zo strany novinárov, pretože on je na tej chránenej časti, na tej, o ktorej sa zle nepíše.“

Skutočnosť: Galko to o novinároch napísal v apríli na Facebook, teda pred ôsmimi mesiacmi.

Informovali o tom kriticky viaceré médiá napríklad s titulkami Galko sa ostro obul do novinárov: Pozdravujem predajné dievky (HN), Galko niektorým novinárom: Ste ako predajné dievky (O médiách), Ste buď predajné dievky alebo ste takí blbí! Ktorých Slovákov tým Galko myslel? (Pluska).

Samotný Galko sa už za svoje výroky ospravedlnil.

Všetko zverejnil

Tvrdenie Roberta Kaliňáka: „Ja som na všetky otázky odpovedal, všetky dokumenty som ukázal, napriek tomu povedia niektoré noviny, že som klamal.“

Skutočnosť: Minister napríklad nezverejnil zmluvu o tom, ako kúpil od Ladislava Bašternáka podiel vo firme BA Haus, hoci to od neho chcel aj výbor pre nezlučiteľnosť funkcií. Kaliňák poslancom iba poslal list bez dokumentov. Transakciu preveruje polícia, či nešlo o korupciu, pretože existuje podozrenie, že Bašternák predal firmu lacno, vzhľadom na to, aké nehnuteľnosti vlastní.

Radičovej vratka

Tvrdenie Roberta Kaliňáka: „Netreba zabúdať, že tá vratka bola ešte v čase, keď bola Radičovej vláda, teda v marci 2012, my sme nastupovali až v apríli.“

Skutočnosť: Bašternák síce kúpil sedem bytov za údajných 12 miliónov pár dní po voľbách, ktoré vyhral Smer, teda v marci, keď ešte fungovala stará vláda, ale vratku DPH 2 milióny eur si od daňového úradu uplatnil až 24. apríla, teda 20 dní po tom, čo bol Kaliňák vymenovaný za ministra vnútra a všetky funkcie v štáte obsadil Smer.

vysetrovanie_basternak

Nemá možnosť reagovať

Tvrdenie Roberta Kaliňáka: „V poslednej dobe zaznievalo zo strany novinárov strašne veľa neprávd, lží a poloprávd, a ani nebola možnosť častokrát upraviť tieto výroky na pravú mieru.“

Skutočnosť: Keď Denník N pripravoval prvý článok o kauze Bašternák, oslovil Kaliňáka niekoľko dní vopred a poslal mu podrobný opis toho, čo sa stalo, aj s otázkami. Kaliňák vôbec nereagoval, nedvíhal telefón a neodpovedal ani na sms správy. Nakoniec vyhlásil, že ide o „šírenie nezmyslov“. O deň neskôr prikázal špeciálny prokurátor nanovo otvoriť vyšetrovanie. Kaliňák doteraz odmieta poskytnúť rozhovor, kde by na kauzu podrobne reagoval.

Od marca až doteraz viackrát v kauze klamal. Napríklad keď povedal, že „od žiadnych firiem pána Bašternáka žiadne príjmy som nikdy nedostal“, a neskôr sa ukázalo, že s ním obchodoval. Takisto povedal, že „nikto nikdy neskúma, kto je prenajímateľ, nikto ani nevedel“ o tom, že Robert Fico nevedel, od koho si prenajíma byt, hoci ho médiá odfotografovali s Bašternákom na pozemku ešte v čase, keď sa komplex Bonaparte len staval.

Nie je pravda ani to, že bola „doba kešu“, lebo už vtedy platil zákon o ochrane pred praním špinavých peňazí, ktorý hovorí, že obchody s takou hotovosťou, ako to robil Bašternák, treba hlásiť.

Ladislav Bašternák - Foto N
Ladislav Bašternák – Foto N

Obvinenia, že som kryl podvody s DPH, berú ako fakt

Tvrdenie Roberta Kaliňáka: „Keď začali hovoriť o DPH kauze na východe a snažili sa ju spojiť so mnou, vtedy nikomu neprekážalo, že to hovorí ten, koho sme zatvorili, že ukradol DPH. Novinári to prebrali ako fakt. Vtedy sa nestarali o to, kto to hovorí, oni sa starajú o to, kto to hovorí, len vtedy, keď im informácia nevyhovuje. To sú tie dvojité kilometre.“

Skutočnosť: Napríklad Denník N položil Kaliňákovi aj polícii niekoľko podrobných otázok o tom, či, keď svedok v tejto kauze označil „Roba“, teda Roberta Kaliňáka, a „Strapatého“, teda Jána Počiatka, za tých, čo mali kryť podvody s DPH, urobili všetko pre to, aby tieto obvinenia riadne vyšetrili.

„V každom prípade by mal byť ten, kto chce svedčiť, hoci je aj obvinený, vypočutý vyšetrovateľom NAKA, pretože tí sú kompetentní vo veciach, kde sú podozrenia voči ústavným činiteľom. Potom by záležalo na tom, čo vypovedal, a podľa toho by sa postupovalo ďalej. Samozrejme, tí ministri by o tom nemali vedieť,“ povedal vtedy bývalý policajný prezident Jaroslav Spišiak. Nevieme, či to polícia urobila.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Robert Kaliňák

Slovensko

Teraz najčítanejšie