Denník N

Newsfilter víkendu: Dankova TASR, Kiskov Gogo a Hoferova prehra

Andrej Kiska a Andrej Danko. Foto – TASR
Andrej Kiska a Andrej Danko. Foto – TASR

Apel predsedu SNS smerom k štátnej tlačovej agentúre, prezidentov odvoz youtuberom a prezidentské voľby u nášho suseda. (Plus hodnotenie Danka a Kisku za rok 2016.)

Newsfilter (komentované správy dňa, tipy na čítanie, citát a FB post dňa) pripravuje Radovan Choleva, ktorý radil viacerým slovenským politikom.

TASR by si podľa Danka mala viac všímať aktivity vlády

Predseda parlamentu a koaličnej SNS Andrej Danko chce, aby si verejnoprávna Tlačová agentúra Slovenskej republiky známa ako TASR viac všímala aktivity vlády. Hovoril o tom s predsedami českého, poľského a maďarského parlamentu.

„Pre mňa bolo najdôležitejšie, že sme sa dohodli na intenzívnejšej komunikácii a výmene informácií prostredníctvom našich médií. Budeme apelovať na naše tlačové agentúry, ktoré by v rámci spolupráce mali oveľa intenzívnejšie sledovať jednotlivé kroky našich vlád vo vzťahu k Európskej únii,“ povedal podľa TASR Danko po nedeľňajšom stretnutí v Poľsku.

TASR je podľa zákona verejnoprávna inštitúcia nezávislá na politike teda aj vláde. Jej ročný rozpočet je okolo dvoch miliónov eur. „Je verejnoprávna, národná, nezávislá, informačná inštitúcia, ktorá poskytuje službu verejnosti v oblasti spravodajstva,“ píše sa v zákone o TASR. V zákone sa píše aj o tom, že agentúra informuje o štátnych orgánoch ako vláda „ak o to požiadajú“.

Tlačová agentúra Slovenskej republiky (TASR) pozorne vníma úsilie vrcholných predstaviteľov parlamentov krajín Vyšehradskej štvorky (V4) o zintenzívnenie vzájomnej informovanosti vo vzťahu k Európskej únii ako pozitívnu skutočnosť. Na margo dnešnej dohody predsedov parlamentov Poľska, Česka, Maďarska a Slovenska na neformálnom stretnutí v poľskom meste Przemyśl to uviedol generálny riaditeľ TASR Jaroslav Rezník.

Nedeľný odkaz Danka do TASR je typickou ukážkou jeho premýšľania – všetko čo je štátne, by mali mať vládni politici pod kontrolou. Predseda SNS uvažuje čisto mocensky, no v prípade verejnoprávnych médií ide o veľmi nebezpečné uvažovanie. TASR je v dnešnej dobe mimoriadne dôležitá inštitúcia, ešte viac ako v minulosti. Jej servis odoberajú všetky veľké, ale najmä malé médiá. Tie väčšie si dokážu väčšinu svojho spravodajstva zabezpečiť aj vlastnými silami a TASR im slúži iba ako doplnkový servis, no všetky malé weby, printy, či rádiá a lokálne televízie sú na túto štátnu agentúru doslova odkázané (oproti neštátnej agentúre SITA je väčšinou lacnejšia). Ak bude TASR pod priamym vplyvom vlády, nepriamo pod ním budú aj stovky menších médií po celom Slovensku.

Nie je to však prvýkrát, čo sa Danko pokúša ovplyvňovať toto médium. Ako si všimla organizácia Transparency International už trištvrte roka pred voľbami, SNS a jej predseda sa v servise tejto agentúry objavovali niekoľkonásobne častejšie, ako zástupcovia iných vtedy mimoparlamentných, ba dokonca aj parlamentných strán. Podobne neproporčné zastúpenie mal pred voľbami aj v súkromnej televízii TA3. Danka dlhé roky veľa ľudí podceňovalo, no podchytiť si spravodajskú televíziu a štátnu tlačovú agentúru ešte pred voľbami – tomu sa hovorí strategické myslenie. Po voľbách sa pokúša ovládnuť aj verejnoprávnu televíziu, čo sa mu zatiaľ nedarí, no budúcoročná voľba nového šéfa televízie ukáže, či svoj boj napokon predsa len nevyhrá.

Hodnotenie za rok 2016:

Dankovi sa podarilo po voľbách získať vplyv vo všetkých bezpečnostných zložkách tejto krajiny, pričom najmä šéf SIS bol vzácny úlovok, keďže ten bol v doterajšej histórii vždy lojálny predovšetkým predsedovi vlády. Ministerstvo vnútra mu síce kvôli nedotknuteľnému Kaliňákovi nevyšlo, no namiesto toho získal Danko funkciu, ktorá má z mediálneho hľadiska omnoho viac potenciálnych benefitov. Svojim spôsobom je pre neho výhodné aj vyčíňanie Matoviča, pretože sa môže vďaka nemu profilovať ako slušný a “normálny” politik. V utorok bude definitívne schválený nový rokovací poriadok, čo síce SNS vyššie preferencie neprinesie, ale Danko si tým posilní svoje mocenské postavenie.

Dankovou najväčšou slabinou sú zatiaľ ľudia okolo neho – žiadni výrazní tam nie sú. Hrnko až príliš pripomína 90. roky, resp. časy Jána Slotu a na ministerstvách pod kuratelou SNS sú skôr nevýrazní technokrati, ako predstavitelia národniarov, ktorí by presadzovali ich témy. Všetky tri rezorty (školstvo, poľnohospodárstvo a obrana) však majú potenciál na nacionalistickú agendu, takže sa vôbec nedá vylúčiť, že v roku 2017 alebo neskôr, pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami, SNS nepritvrdí aj na týchto frontoch. Danko je trpezlivý a vie, že pri dožívajúcom Smere je len otázkou času, kedy sa svojimi percentami dostane Ficovi “na dohľad”. A keď sa tak stane, vtedy ho vyzve na priamy súboj, pretože iba tak si môže splniť svoj hlavný cieľ – stať sa predsedom vlády.

Kiska sa nechal zviesť Gogom

Prezident Andrej Kiska sa nechal odviezť do práce youtuberom Gogom. Počas cesty aj spieva a chváli počítačové hry. Video má už takmer 430-tisíc videní. “Moja dcéra je začínajúca youtuberka, má už 11 videní. Gogo, mladý chlapec, ktorého som ešte nedávno nepoznal, mi povedal, že má o niečo málo viac :) Ponúkol sa, že ma odvezie do práce, a ja som súhlasil. Moji ochrankári hovorili, že som dobrodruh. Musím uznať, že Gogo to zvládol,“ napísal na Facebooku Kiska.

Video s najpopulárnejším youtuberom je ako z učebnice budovania pozitívneho PR, resp. ak sa niekedy takáto učebnica bude písať, určite tam bude toto video. Niekto by mu síce mohol vytknúť, že tento zvláštny druh zábavy má fanúšikov najmä medzi neplnoletými adolescentmi, a teda nevoličmi, ale prezidentské voľby budú až v roku 2019 (a ak sa nič nestane, tak parlamentné až v roku 2020) a trikrát hádajte, kto bude mať najvyššiu podporu medzi prvovoličmi. Pri obrovskej popularite Goga tak jedinou nezodpovedanou otázkou zostáva, komu z tejto dvojice toto video pomohlo viac.

Hodnotenie za rok 2016:

Kiskovi za tento rok nie je čo vytknúť. Komunikačné príležitosti využíval takmer všetky a väčšinou na výbornú, plus ich mnoho generoval sám. A kým v prvých dvoch rokoch svojho mandátu sa venoval najmä tým príjemnejším, za čo ho niektorí častovali pojmom “PR-ezident”, v poslednom období sa čoraz častejšie a tvrdšie vyjadruje aj k vnútropolitickým témam. Preto sa viacerým pozorovateľom ponúka otázka, aké sú jeho ciele, pričom “Kiskova strana” je už folklórom v každej debate o politike. Ako prvý to z vrcholových politikov naznačil Danko, naposledy si je touto stranou istý aj predseda vlády. To, že prezident na tento kopanec od Fica nereagoval, hovorí za všetko.

Minimálne je zatiaľ všetko otvorené. Jeho posledné výstupy naznačujú skôr to, že Kisku na prezidentskom volebnom lístku budete v roku 2019 hľadať márne. Ak sa však naozaj rozhodol zmeniť funkciu, pretože ako prezident toho môže reálne zmeniť len veľmi málo, tak je v mimoriadne zložitej situácii. Keby už teraz oznámil, že bude kandidovať do parlamentných volieb, stratil by veľký kus svojej charizmy nadstraníckeho prezidenta a ešte väčší kus politického kapitálu, ktorý si doteraz poctivo budoval. Premiér bude odteraz jeho kritiku vlády odbíjať tým, že je za tým príprava novej strany a už samotné nepopretie týchto zámerov bude Kiskovi postupne znižovať dôveryhodnosť jeho aktivít. A ak by tieto ambície teraz poprel a nechal sa “presvedčiť” v budúcnosti, pôsobil by, mierne napísané, neautenticky. Kiska má budúci rok na to, aby vyriešil túto kvadratúru kruhu.

Prezidentské voľby v Rakúsku vyhral Alexander Van der Bellen

Kandidát pravicovo-populistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) na post spolkového prezidenta Norbert Hofer priznal dnes svoju porážku v opakovanom druhom kole prezidentských volieb, ktorého víťazom je podľa zverejnených odhadov nezávislý uchádzač Alexander Van der Bellen, bývalý predseda rakúskej strany Zelených. Necelú hodinu po zatvorení posledných volebných miestností napísal Hofer na sieti Facebook, že je „nekonečné smutný z toho, že to nevyšlo“. „Bol by som rád, keby som mohol dozerať na naše Rakúsko,“ dodal ako porazený kandidát, pričom tiež zablahoželal svojmu protivníkovi.

Podľa odhadov, ktoré zverejnila rakúska verejnoprávna stanica ORF na základe čiastkových výsledkov z väčšiny volebných obvodov, by mal 72-ročný Van der Bellen zvíťaziť nad 45-ročným Hoferom v pomere 53,6 ku 46,4 percenta odovzdaných hlasov, teda presvedčivejšie ako v pôvodnom druhom kole z 22. mája, keď bol jeho náskok iba minimálny. Odhadovaný pomer by už nemalo výrazne zmeniť ani približne 700-tisíc hlasov odovzdaných poštou, ktoré budú podľa očakávaní zrátané až v pondelok.

Hoferova porážka, ktorá nejednému lucídnemu človeku vyčarila úsmev na tvári, nepotešila úplne všetkých. Kým Trumpovo víťazstvo našich malých trumpov (Kollár, či Kotleba) povzbudilo, že sú na tej správnej strane dejín, dnešný výsledok bola pre nich ľadová sprcha. Rakúsko je Slovensku predsa len o kúsok bližšia a podobnejšia krajina, ako USA, takže argument “buďme ako Rakúšania” nateraz ostáva mimo hry. Rakúsko je pre mnohých Slovákov – právom – ukážka, ako má vyzerať dobre spravovaná krajina, takže buďme radi, že po Hoferovej prehre nemusíme rátať škody na majetku. Nebol by to vôbec lacný Spaß.

Jednou vetou

  • Podľa poslanca Miroslava Beblavého nesedí tvrdenie ministerstva zahraničných vecí, že honoráre pre umelcov na galavečere s predstavením loga predsedníctva vyšli celkovo na 32-tisíc eur – Beblavý zrátal, že ministerstvo zaplatilo až takmer 47-tisíc eur.
  • Štyridsať regionálnych nemocníc zatlačilo na súkromnú poisťovňu Union a vypovedali jej zmluvy, minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru) predpokladá, že nemocnice a poisťovňa Union sa už na budúci týždeň dohodnú.
  • Učiteľ Oto Žarnay uspel na súde v prípade svojho prepustenia, keď v minulosti odhalil porušovanie zákona a nehospodárne nakladanie s verejnými zdrojmi na škole, kde učil.
  • Štrnásť českých a slovenských europoslancov napísalo otvorený list predsedovi Európskej komisie Jeanovi-Claudovi Junckerovi, v ktorom ho žiadajú ho, aby sa verejne dištancoval od slov svojho hovorcu o podpore kubánskeho vodcu Fidela Castra pre sovietsku inváziu do Československa v roku 1968.
  • Most-Híd nevylučuje vo voľbách do VÚC spoluprácu s SMK, no o konkrétnych krokoch zatiaľ nechce hovoriť.
  • Štátne peniaze chodili na súkromný účet zamestnanca, päť rokov sa podozrivo presúvali peniaze Metodicko-pedagodického centra na súkromné účty, prípad vyšetruje polícia, ktorá začala trestné stíhanie vo veci.
  • Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry vydal príkaz na prepustenie bývalého bossa košického podsvetia Róberta Okoličányho a Jaroslava Potučka z cely policajného zaistenia na slobodu.
  • Slovensko chce zatraktívniť dobrovoľnú vojenskú službu, do ktorej pilotného projektu sa zapojilo menej obyvateľov, než sa očakávalo, absolventi by po novom mali dostávať vyššiu odmenu a mohli by mať jednoduchší vstup do armády či iných bezpečnostných zložiek štátu.
  • Rozsiahle cvičenie ukázalo, že pri výpadku internetu a mobilných telefónov v okolí Mochoviec by krízové štáby zmätkovali.
  • Charitatívne organizácie vyzvali prezidenta Andreja Kisku nepodpísať zákon o potravinách, kritizujú, že od nich vyžaduje rovnako prísne kritériá ako od obchodov a zároveň ich vystavuje riziku identických vysokých pokút.
  • Počet slovenských firiem v daňových rajoch stúpol za 10 rokov z 1510 na 4701, vyplýva to zo správy spoločnosti Bisnode Slovensko.
  • V dôsledku fajčenia na Slovensku ročne zomrie asi 11-tisíc ľudí, z toho 500 pasívnych fajčiarov. 

FB status víkendu

Zaujímavé texty

Peter Tkačenko: Danko stúpa k trónu

Dag Daniš: Pád Smeru nemusí byť až taká dobrá správa

Monika Tódová: Kaliňák bol v TA3, za 40 minút aj o svojej kauze viackrát klamal

Miroslav Beblavý: Porušil Lajčák pri Evke zákon? Takmer s istotou!

Zolo Mikeš: Zaplatíme Ficovi lekcie u Sobotku?

Tomáš Profant: Kam smerujú slovenské médiá?

Andrej Bán: Čo máte proti Kotlebovi?

Iva Mrvová: Ficov hurónsky smiech, Rostasov kompas pravdy a nový Vilo Rozboril

Hláška víkendu:

Ja som odpovedal na všetky otázky a všetky dokumenty som ukázal.“

Robert Kaliňák, minister vnútra (o kauze Bašternák)

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Sebastian Kurz

Slovensko

Teraz najčítanejšie