Denník N

Pripravme sa na Európu bez NATO

Severoatlantická aliancia je v smrteľnom nebezpečenstve. Európania urobia dobre, ak sa pripravia na najhoršie.

Autor je vedúcim editorom časopisu The Economist,
viceprezidentom Centra pre štúdium európskej politiky (CEPA)

Po minuloročnej konferencii v Chateau Béla na južnom Slovensku som napísal neradostnú správu o tejto príjemnej udalosti (v anglickom origináli Mrazivý vietor nad strednou Európou). Tento rok sa počasie ešte zhoršilo.

Niektoré veci sa nezmenili. Na rozdiel od iných konferencií je tá v Chateau Béla malá s niekoľkými desiatkami účastníkov. Mnohí z nich sa poznajú roky až desaťročia. Vždy je to neoficiálna a neformálna diskusia. A nálada je z roka na rok pochmúrnejšia.

Ešte stále sa zaoberáme nestrávenými zlyhaniami. Vojna v Iraku zanechala obrovskú ranu na dôvere verejnosti v Západ ako kompetentnú a spravodlivú silu v geopolitike. Finančná kríza mala rovnaký vplyv na dôveryhodnosť tvorcov našich politík. Nové je to, že od minulého roka antisystémová nálada vystrelila do výšin: brexit, Trump, vzostup slobodných v Rakúsku (FPO), AfD v Nemecku, Švédski demokrati a francúzsky Národný front. Zažili sme aj drzé a úspešné zasahovanie Ruska do amerického politického systému. Dôvera v demokraciu obzvlášť medzi mladými ľuďmi upadá.

Kým kedysi naše diskusie bývali o podpore štátov na prednej línii – v Pobaltí, strednej Európe, na Ukrajine a v Gruzínsku –, dnes sú už existenčné. Prežije NATO Trumpovu vládu? Dá sa ešte zachrániť Európska únia? Otázky, ktoré by kedysi zneli nepredstaviteľne, sú dnes v centre diskusie.

NATO je v smrteľnom nebezpečenstve. Ako upozornil jeden z účastníkov,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie