Denník N

Newsfilter dňa: Ak sa veľkosť posudzuje podľa nepriateľov, Lipšic z toho vychádza viac než dobre

Foto N – Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Lipšicov návrat k advokácii (+ hodnotenie za rok 2016), útok MV na Nadáciu Zastavme korupciu a možný predaj košických železiarní.

Newsfilter (komentované správy dňa, tipy na čítanie, citát a FB príspevok dňa) pripravuje Radovan Choleva, ktorý radil viacerým slovenským politikom.

Lipšic sa vracia k advokácii

Týždenník Trend priniesol informáciu, že bývalý poslanec a exminister vnútra Daniel Lipšic začal pracovať pre advokátsku kanceláriu Dentons. Posilní tím známych právnikov v oblasti sporovej agendy pre Slovensko a región strednej a východnej Európy, ktorú rozšíri aj o trestné právo.

Lipšic sa vzdal poslaneckého mandátu po tom, čo pri dopravnej nehode zrazil chodca, ktorý podľahol následkom zranení. Počas politickej kariéry bol ministrom vnútra aj spravodlivosti, ale neprestal pôsobiť ako advokát. Zastupoval klientov vo viacerých pro bono prípadoch. Vyštudoval právo na Harvarde a na Univerzite Komenského v Bratislave. „Vraciam sa naplno k advokátskej praxi,“ uviedol.

Ako dodal pre Trend, chcel by sa venovať najmä sporovej agende, vrátane trestného práva a špeciálne trestnej zodpovednosti firiem. Od 1. januára totiž začne platiť novela, ktorá významne rozširuje počet trestných činov, za ktoré môžu byť zodpovedné právnické osoby. Firmám za ne môžu hroziť rôzne tresty, od peňažného, cez zákaz činnosti až po zrušenie.

Dentons je jedna z najväčších právnických spoločností na svete. Na Slovensku poskytuje klientom právne služby v oblasti nehnuteľností, bankovníctva, korporátneho, súťažného a farmaceutického práva a pri riešení sporov.

Nástup Daniela Lipšica do jednej z najväčších právnických kancelárií dokazuje jednu dôležitú vec – nikdy nebol odkázaný na politiku. Nebyť odkázaný na plat poslanca v NR SR je na Slovensku úkaz raritnejší ako vyvážené články o Lipšicovi v Plus 7 dní. (Alebo o jeho politickom súputníkovi Grendelovi v Plus 1 deň, viď túto podpásovú zlátaninu.)

Hodnotenie za rok 2016:

Posledný rok bol pre Lipšica obdobím, keď si konečne našiel svoje miesto v politike. Počas volebnej kampane a po voľbách sa stal jasnou Matovičovou dvojkou. A hoci to asi nebolo to, čo si predstavoval v roku 2012, keď zakladal hnutie „Nová väčšina“, spolu s Matovičom vytvoril údernú dvojku, ktorá dokázala novej vláde od začiatku poriadne prikurovať a ako sa hovorí vo futbalovom žargóne, od začiatku zápasu ich dostať pod tlak. Lipšicove právnické skúsenosti dokázali dať kauzám obsah a priestor ich neustále posúvať ďalej, kým Matovičove komunikačné schopnosti ich zase dokázali preložiť do bežnej reči a priblížiť aj tomu najobyčajnejšiemu človeku. Niektoré ich tlačovky boli doslova ukážkou toho, ako sa má robiť opozičná politika.

Lipšic to v politike nemal ľahké. Niektoré problémy si spôsobil sám (zlé načasovanie hnutia NOVA, resp. vôbec rozhodnutie ísť do toho), niektoré spôsobil iným (vytiahnutie Procházku do politiky) a niektoré mu spôsobili jeho vlastné aktivity. No ak veľkosť človeka posudzujeme podľa veľkosti jeho nepriateľov, tak Lipšic z toho vychádza viac než dobre – páni z Digital parku sú veľké sústo aj pre oveľa väčších politických hráčov. Nešťastná dopravná nehoda, ktorá ukončila jeho politickú kariéru, tak znamenala pre viacerých politikov, či oligarchov to, čo sa v angličtine nazýva „divine intervention“. Pre nás ostatných to znamená zase o niečo menšiu nádej, že každé vyšetrovanie politickej kauzy sa neskončí konštatovaním, že skutok sa nestal.

Nadácii Zastavme korupciu ide podľa MV o politiku

Ministerstvo vnútra spochybnilo Nadáciu Zastavme korupciu pre jej blogy o predražených nákupoch v Nemocnici sv. Michala. Tvrdí, že jej ide o politiku, s ktorou sú od svojho vzniku prepojení, „keďže tak ako Denník N, aj Nadácia Zastavme korupciu je financovaná od ľudí z ESET-u, ktorí najnovšie financujú aj politickú stranu“.

Nadácia sa v minulý piatok stretla s vedením nemocnice a Inštitútom zdravotnej politiky na ministerstve zdravotníctva. Majú spolu prekontrolovať tender za 23 miliónov eur, kde ministerstvo nakúpilo takmer 900 položiek. Nadácia ich skontrolovala 90 a tvrdí, že nákup bol predražený. Na tomto stretnutí sa mali dohodnúť, ako bude pracovná skupina fungovať, hovorí šéf nadácie Pavel Sibyla.

Na stretnutí dostala nadácia podľa ministerstva informácie o prvých piatich položkách zoznamu – CT prístroj, digitálny mamograf, digitálny RTG, dva sonografické prístroje a MRI prístroj. „Paradoxne nadácia neprejavila záujem o technické špecifikácie a s navrhovaným postupom nesúhlasili. Namiesto toho požadovali zverejnenie dokumentov a informácií, ktoré nemajú výpovednú hodnotu o efektivite nákupu a ktoré nie sú potrebné na zanalyzovanie ich tvrdenia, že malo ísť o predražený nákup,“ tvrdí ministerstvo vnútra. Analýza prvých piatich položiek podľa nich predraženie neukazuje.

Nadácia Zastavme korupciu navyše podľa ministerstva zverejnila blog o predraženiach ešte počas stretnutia. Blog napísali ešte pred stretnutím s nemocnicou a stretnutie na jeho vyznení nemohlo podľa šéfa nadácie Pavla Sibylu nič zmeniť. Riaditeľ im odmietol zverejniť dáta ešte predtým. 

Pamätáte si na kauzu predražených nákupov v Nemocnici sv. Michala? Asi ani veľmi nie, pretože s ňou Nadácia Zastavme korupciu prišla v čase Lajčákovej kauzy Evka, ktorá ju prehlušila, a tiež preto, lebo riaditeľ tejto nemocnice Križko urobil niekoľko šikovných opatrení. Okamžite si autorov prvého blogu zavolal k sebe na rokovanie, následne na tlačovku a oznámil vznik komisie, ktorá všetky podozrenia dôkladne preskúma. Treba uznať, že komunikačne zvládol riaditeľ túto situáciu bravúrne.

Po týždni od týchto krokov však nadácii nikto neposlal dokumenty, ktoré žiadali, takže nasledovalo ďalšie stretnutie. Napísali k tomu aj druhý blog a až tu sa dostávame k dnešnému updatu – Ministerstvo vnútra (pod ktoré nemocnica patrí) rozposlalo médiám správu, v ktorej na nadáciu tvrdo útočí – ich analýzu dáva do úvodzoviek, označuje ju za neodborný dokument a má vraj „obludné chyby“. Toto stanovisko sa nevyhlo ani nezmyselnému útoku ad hominem:  „Ani pán Sibyla, ani pán Turček, ani nikto z Nadácie Zastavme korupciu žiadnu nemocnicu nikdy nepostavil, žiadnu nemocnicu zdravotnícky nevybavil a ani nikdy nekúpil ani jediný zdravotnícky prístroj.“  Čerešničkou na torte bol záver, v ktorom je podľa ministerstva zrejmé, že „Nadácii Zastavme korupciu nejde o zistenie pravdy, ale o politiku. Politiku, s ktorou sú od svojho vzniku prepojení, keďže tak ako Denník N, aj Nadácia Zastavme korupciu je financovaná od ľudí z ESET-u, ktorí najnovšie financujú aj politickú stranu“.

Nevedno, či toto stanovisko písal niekto z nemocnice, ministerstva vnútra, alebo obaja dokopy. No toto je presne ten prípad, keď niekomu prasknú nervy a namiesto konštruktívneho dialógu sa rozhodne zaútočiť na odhaľovateľa možnej korupcie. Výsledkom bude nielen to, že odteraz už bude mať táto kauza tradičné kontúry sporu my vs. oni, ale najmä sa už verejnosť nikdy nedozvie, ako to v skutočnosti s tými nákupmi bolo.

Košické železiarne opäť rokujú o svojom predaji

U.S. Steel znova rokuje o predaji košických železiarní. Podľa webu biztweet.eu ponuku naň podala skupina podnikateľov okolo Třineckých železiarní a zrejme aj čínsky oceliarsky gigant He Steel. Ani jedna z firiem rokovania nekomentovala, žiadna z nich ich však ani nevyvrátila, uvádza biztweet.

Košické železiarne zamestnávajú vyše 10-tisíc ľudí a sú najväčším podnikom na východe Slovenska. Třinecké železárny ovládajú slovenskí podnikatelia Tomáš Chrenek, Ján Moder, Evžen Balko a Mária Blašková. He Steel je druhá najväčšia hutnícka fabrika, po U.S. Steele už v minulosti prebrala fabriku v Srbsku.

Pre východ Slovenska sú železiarne v Košiciach záruka, že ich životná úroveň nebude rovnaká, ako v neďalekom Užhorode. To si veľmi dobre uvedomuje každá vláda, ktorá na Slovensku bola. Uvedomuje si to však aj každý ich majiteľ, takže to, že naše železiarne môžu odísť z rúk oceliarov z Pittsburghu do rúk Číňanom, nie je správa, nad ktorou by sme mali jasať. S kúpou tohto podniku si totiž majiteľ kupuje možnosť bez problémov sa dovolať predsedovi vlády. Po posledných výstupoch Roberta Fica je jasné, že náš predseda vlády by s odkúpením železiarní Číňanmi nemal problém. A hoci ešte nie je isté, komu napokon pripadnú, bez Američanov v Košiciach bude veľmi zaujímavé sledovať, aká je Ficovi srdcu vlastná euroatlantická orientácia našej vlády.

Jednou vetou

  • V tuneli Žilina prerazili prvú tunelovú rúru, pri druhej chýba 80 metrov, úsek D1 z Hričovského Podhradia po Lietavskú Lúčku stavia konzorcium firiem Ovčiarsko v zložení Doprastav, Strabag, Váhostav a Metrostav, cena je 427 miliónov eur.
  • Viacerých slovenských policajtov obžalovali z prevádzačstva, organizovaná skupina umožnila nelegálny prechod cez Vyšné Nemecké, za prechod jedného migranta mali inkasovať od 200 do 400 eur.
  • Penta už má stroje na mieste budúceho Sky Parku od Zahy Hadid, prvé veže chce dokončiť do konca roka 2019.
  • Za historicky najlepšími vzťahmi Slovenska a Maďarska stojí vôľa politikov, vyhlásil v Budapešti Andrej Kiska po schôdzke s maďarským prezidentom Jánosom Áderom. 
  • Eleonóra Mojsejová dostala 10 rokov väzenia za obzvlášť závažný podvod, rozsudok okresného súdu zatiaľ nie je právoplatný.

FB status dňa:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10157902858735323&set=a.10150635861580323.677947.831215322&type=3&theater

Zaujímavé texty:

.pod lampou: Pozor, prichádza Progresívne Slovensko!

Lucia Žitňanská: V politike máme novú hlavnú deliacu čiaru

Peter Tkačenko: Pán premiér, neklamte

Jozef Lenč: Súkromné vojny Igora Matoviča

Peter Hunčík: Bol Castro hrdina? Je hrdinkou Zuzana Hlávková? A sme normálna krajina?

Peter Bárdy: Najväčšia hrozba EÚ, zdá sa, nie sú euroskeptici

Filip Struhárik: 7 vecí, ktoré musí Facebook zmeniť, aby nešíril nenávisť, lži a konšpirácie

Martin Bajaník: Krátka praktická príručka pre bratislavského developera

Ondrej Podstupka: Ako o tridsať rokov rozvrátim našu spoločnosť. Demografia je potvora

Hláška dňa:

„Strana Most-Híd a SNS síce stoja na rozdielnych princípoch, dôležité je však to, či vieme navzájom korektne spolupracovať.“

Béla Bugár (ku kamarátstvu Danka a Stracheho z FPÖ)

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie