Denník N

Krajina úsmevov sa neusmieva, má kráľa, no stále smúti za starým

Thajčan práve nakúpil svoj obraz. Foto – Noel Rojo
Thajčan práve nakúpil svoj obraz. Foto – Noel Rojo

Mesiac a pol od smrti Thajsko stále smúti za kráľom, ktorý tu vládol 70 rokov. Kritizovať ho by znamenalo väzenie.

Od 1. decembra má Thajsko nového kráľa. Princ Maha Vajiralongkorn sa stal kráľom Rama X. presne päťdesiat dní po smrti svojho otca. Thajčania zdravili nového panovníka po prvý raz v uliciach Bangkoku, stále odetí v bielych a čiernych smútočných farbách.

V posledný novembrový deň pozval thajský parlament korunného princa, aby sa stal kráľom. „Chcem pozvanie prijať, pretože si to želalo jeho veličenstvo, aj pre dobro všetkých Thajčanov,“ vyhlásil v nasledujúci deň nový kráľ počas priameho televízneho prenosu.

Na ňom záleží, kedy prebehne oficiálna korunovácia. Celé Thajsko zatiaľ trúchli za bývalým kráľom, ktorý umrel 13. októbra. Krajina úsmevov, ako Thajsko prezývajú, sa odvtedy neusmieva. Kráľ Bhumibol Adulyadej vládol sedemdesiat rokov a mnohí o ňom hovoria, že spájal národ.

Posledné stretnutie

„Bol veľmi dobrým kráľom, veľa robil pre ľudí,“ vraví Thajčanka Joy. Všetci Thajčania vedia o živote kráľovskej rodiny z televízneho programu vysielaného každý deň. Aj takto sa kráľ občanom približoval.

„Bol veľmi skromný. Keď navštevoval dediny, sedel s miestnymi na zemi,“ vraví Sawang. „Kráľ bol známy tým, že rád rozdával, aj najchudobnejším,“ vraví Chai, ktorý dobrovoľníči pri Kráľovskom paláci. Tu je uložené telo panovníka, aby mu Thajčania mohli vzdať posledný raz rešpekt.

O novom kráľovi sa nevyjadrujú, vraj ešte smútia za starým. Foto - Noel Rojo
O novom kráľovi sa nevyjadrujú, vraj ešte smútia za starým. Foto – Noel Rojo

„Denne sem prichádza aj tridsaťtisíc ľudí. Potrebujeme veľa dobrovoľníkov na navigovanie návštevníkov, rozdávanie jedla či zber odpadkov,“ vysvetľuje starší Thajčan. Všetko na mieste je perfektne zorganizované. Thajčania čakajú na svoju príležitosť aj desať hodín, pre všetkých však majú stoličky, jedlo, pitie i dezerty zadarmo. Na mieste sú mobilné toalety a triedi sa tu odpad.

Všetci oddaní občania držia v rukách

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie