Denník N

Krajina úsmevov sa neusmieva, má kráľa, no stále smúti za starým

Thajčan práve nakúpil svoj obraz. Foto – Noel Rojo
Thajčan práve nakúpil svoj obraz. Foto – Noel Rojo

Mesiac a pol od smrti Thajsko stále smúti za kráľom, ktorý tu vládol 70 rokov. Kritizovať ho by znamenalo väzenie.

Od 1. decembra má Thajsko nového kráľa. Princ Maha Vajiralongkorn sa stal kráľom Rama X. presne päťdesiat dní po smrti svojho otca. Thajčania zdravili nového panovníka po prvý raz v uliciach Bangkoku, stále odetí v bielych a čiernych smútočných farbách.

V posledný novembrový deň pozval thajský parlament korunného princa, aby sa stal kráľom. „Chcem pozvanie prijať, pretože si to želalo jeho veličenstvo, aj pre dobro všetkých Thajčanov,“ vyhlásil v nasledujúci deň nový kráľ počas priameho televízneho prenosu.

Na ňom záleží, kedy prebehne oficiálna korunovácia. Celé Thajsko zatiaľ trúchli za bývalým kráľom, ktorý umrel 13. októbra. Krajina úsmevov, ako Thajsko prezývajú, sa odvtedy neusmieva. Kráľ Bhumibol Adulyadej vládol sedemdesiat rokov a mnohí o ňom hovoria, že spájal národ.

Posledné stretnutie

„Bol veľmi dobrým kráľom, veľa robil pre ľudí,“ vraví Thajčanka Joy. Všetci Thajčania vedia o živote kráľovskej rodiny z televízneho programu vysielaného každý deň. Aj takto sa kráľ občanom približoval.

„Bol veľmi skromný. Keď navštevoval dediny, sedel s miestnymi na zemi,“ vraví Sawang. „Kráľ bol známy tým, že rád rozdával, aj najchudobnejším,“ vraví Chai, ktorý dobrovoľníči pri Kráľovskom paláci. Tu je uložené telo panovníka, aby mu Thajčania mohli vzdať posledný raz rešpekt.

O novom kráľovi sa nevyjadrujú, vraj ešte smútia za starým. Foto - Noel Rojo
O novom kráľovi sa nevyjadrujú, vraj ešte smútia za starým. Foto – Noel Rojo

„Denne sem prichádza aj tridsaťtisíc ľudí. Potrebujeme veľa dobrovoľníkov na navigovanie návštevníkov, rozdávanie jedla či zber odpadkov,“ vysvetľuje starší Thajčan. Všetko na mieste je perfektne zorganizované. Thajčania čakajú na svoju príležitosť aj desať hodín, pre všetkých však majú stoličky, jedlo, pitie i dezerty zadarmo. Na mieste sú mobilné toalety a triedi sa tu odpad.

Všetci oddaní občania držia v rukách veľké obrazy kráľa, biznis s obrazmi a fotografiami v krajine v týchto dňoch rozhodne prekvitá. Darí sa aj tým, čo obrazy rámujú, obchodníkom s čiernym oblečením, aj s brošničkami v tvare kráľovského znaku.

Noviny majú čierne titulky, čiernobiele bilbordy s kondolenciami vystriedali v Bangkoku reklamy na najnovšie mobily.

V kine po komerčných reklamách a pred začiatkom filmu vyzývajú návštevníkov, aby sa postavili a preukázali kráľovi rešpekt. Odznieva hymna.

Thajský Google je odetý v čierno-bielej, aj mnohé komerčné webstránky najprv vzdávajú úctu kráľovi, až potom sa môžete preklikať k svojmu vybranému produktu.

Kráľ pre ľudí, aj pre armádu

V Thajsku sa v smútku spojil celý národ. Vláda dokonca zorganizovala telefónne linky pre trúchliacich Thajčanov, ak by si so svojím smútkom nevedeli poradiť.

Bhumibol Adulyadej bol známy tým, že sa zaujímal o najchudobnejších, ale aj svojím dobrým vzťahom s vojenskou juntou. Za sedemdesiat rokov jeho vlády sa udiala väčšina armádnych prevratov, zaznamenaných od vyhlásenia konštitučnej monarchie v roku 1932.

Fotografie s kráľom, ktorý je najčastejšie vyobrazený s fotoaparátom okolo krku. Foto - Noel Rojo
Fotografie s kráľom, ktorý je najčastejšie vyobrazený s fotoaparátom okolo krku. Foto – Noel Rojo

Krajina je známa tým, že sa zvrhnutia civilných vlád armádou stali legitímnou súčasťou politického vývoja. A legitimitu prevratom dávala aj podpora bývalého kráľa.

„Kráľ sám pomáhal zabiť demokraciu v osudovom roku 2006, keď schválil vojenský prevrat proti populárnemu premiérovi Thaksinovi Shinawatrovi,“ povedal Serhato Unaldi z Inštitútu ázijských a afrických štúdií na Humboldtovej univerzite v Berlíne.

Shinawatra bol prvým thajským premiérom, čo dokončil celé svoje vládne obdobie. Podarilo sa mu totiž postaviť na nohy thajskú ekonomiku v časoch, keď v Ázii vládla finančná kríza. Zaviedol miernu politiku prerozdeľovania, z ktorej profitovali marginalizované skupiny najmä na severe a severovýchode krajiny.

Päťdesiaty deň smútku oslávili Thajčania špeciálnym ceremoniálom. Foto - Noel Rojo
Päťdesiaty deň smútku oslávili Thajčania špeciálnym ceremoniálom. Foto – Noel Rojo

Do vlády Thaksina bol však kráľ považovaný za zodpovedného za rozvoj vidieka s projektmi, ktoré inicioval. Thaksina podporovala väčšina Thajčanov, rojalisti sa jeho úspechu obávali a so zvolením kráľa ho zbavili moci. Dodnes žije v exile v Dubaji.

Posledný prevrat sa odohral v roku 2014, keď armáda prebrala moc od Thaksinovej sestry Yinglucky Shinawatrovej. Jej strana Pheu Thai vyhrala s veľkým náskokom voľby v roku 2011.

Iný kráľ

Od roku 2014 je teda opäť pri moci armáda, ktorej však po odchode kráľa Bhumibola Adulyadeja chýba zdroj legitimity.

Šesťdesiatštyriročný nástupca nie je medzi Thajčanmi taký obľúbený ako jeho otec. Imidž, ktorý si vytvoril doma i v zahraničí, sa veľmi líši od imidžu panovníka pre ľudí. Maha Vajiralongkorn je napríklad známy tým, že všetky tri svoje bývalé manželky uvalil do nemilosti, niektoré z jeho detí žijú nútene v exile, alebo že svojho pudlíka Foo Foo vyhlásil generálom vzdušnej armády.

„Vajiralongkorn ukázal počas mnohých rokov veľmi malý záujem o politické a kráľovské záležitosti,“ povedal profesor Pavin Chachavalpongpun pre britský Guardian.

Noviny oznamujú nového kráľa. Foto - Noel Rojo
Noviny oznamujú nového kráľa. Foto – Noel Rojo

„Ak si vybral za nástupcu syna, je to kráľova voľba a Thajčania ju budú rešpektovať,“ myslí si mladá Thajčanka Joy.
„Nemôžeš porovnávať jablko a banán. Nový kráľ je iný ako jeho otec. Tiež bude pre neho ťažké naplniť očakávania, ktoré jeho otec nastavil tak vysoko,“ vraví Chai.

Mnohí Thajčania sa k otázke nástupcu kráľa nevyjadrujú, vravia, že Thajsko ešte stále smúti. Prípadnú kritiku im nedovoľujú zákony lèse-majesté, podľa ktorých môže ísť každý, kto kráľa a palác urazí či ohovorí, do väzenia až na 15 rokov. Po smrti kráľa bol vymenovaný špeciálny monitorovací tím, ktorý má kontrolovať, ako Thajčania tento zákon dodržiavajú.

Ľudskoprávne organizácie tvrdia, že počet zadržaných pre porušenie Článku 112 v posledných dvoch mesiacoch stúpol.

Čo bude ďalej?

Vo vzduchu visí otázka, čo bude po oficiálnej kráľovej korunovácii. Tá sa očakáva budúci rok, po kremácii zosnulého kráľa. Isté je, že Thajsko, závislé od príjmov z turizmu, si nemôže dovoliť dlhodobo pretrvávajúcu politickú nestabilitu, ak o tieto príjmy nechce prísť.

K nej by podľa Adama Wunische z Boston College pravdepodobne došlo, ak by sa krajina začala uberať smerom k demokracii v dôsledku straty prestíže kráľovskej rodiny, a teda aj legitimity armádneho pôsobenia. Ak armáda stratí moc, ťažko ju bude získavať späť bez podpory nového kráľa, ako sa to dialo v minulosti.

Kráľa Bhumibola Adulyadeja všetci milovali pre to, že sa o nich zaujímal. Foto - Noel Rojo
Kráľa Bhumibola Adulyadeja všetci milovali pre to, že sa o nich zaujímal. Foto – Noel Rojo

Ďalším možným scenárom je, že si vojenská junta moc udrží. Jedným zo spôsobov môže byť podľa Wunischeho násilie. Jednoducho Thajčanov donúti, aby s ňou súhlasili – vďaka spomínaným zákonom lèse-majesté.

Alebo môže konkrétnymi činmi Thajčanov presvedčiť, že si svoje miesto na thajskej politickej scéne zaslúži. Do korunovácie má ešte čas. Predchádzajúci kráľ sa nechal oficiálne korunovať až štyri roky po tom, čo zastrelili jeho brata, ktorého striedal na tróne.

Úspešné Thajsko

Nielen Thajčania, ale aj zahraničie sú v očakávaní, čo sa bude diať. Podľa Economistu thajská vratká politická situácia nezastavila krajinu v tom, aby sa z poľnohospodárskej ekonomiky transformovala na moderný industriálny štát.

Thajská ekonomika je väčšia ako laoská, kambodžská, barmská a vietnamská dokopy. Svetová banka zaraďuje Thajsko na 26. miesto v rebríčku krajín podľa jednoduchosti podnikania. Bola by škoda, keby nastúpený trend nepokračoval.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Svet

Teraz najčítanejšie