Denník N

Ministerstvo ustupuje provinčným vysokým školám s chabou vedeckou produkciou

Ilustračné foto – TASR
Ilustračné foto – TASR

Aktualizované 12. 12. Najnovší návrh z dielne ministerstva uprednostňuje kongresovú turistiku a vydávanie pochybných zborníkov medzi kamarátmi.

Autor je sociálny antropológ,
vyučuje na Fakulte sociálnych a ekonomických vied UK

Veda na slovenských vysokých školách nepochybne potrebuje reformu. Účinným spôsobom, ako podporiť isté reformné kroky, sú kritériá určujúce, koľko peňazí z verejných zdrojov dostanú vysoké školy za jednotlivé výkony.

Racionálni hráči sa v takom prípade zamerajú na to, aby zvýšili tie výkony, ktoré sú dotované vyššie. V tom je však skryté aj isté riziko deformácie, preto je dôležité určovať kritériá rozpisu financií na vedu rozumne.

No návrh, s ktorým nedávno prišlo Plavčanovo ministerstvo, je buď čistý výsmech, alebo ústupok provinčným vysokým školám s chabou vedeckou produkciou. Najnovší návrh z dielne ministerstva totiž uprednostňuje kongresovú turistiku a vydávanie pochybných zborníkov medzi kamarátmi.

Pravidlá sa čudne menia

Internetová stránka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky je ešte neprehľadnejšia ako jeho názov. Je však užitočné naučiť sa na nej aspoň trochu orientovať. Koncom každého roka sa tam objavuje aj metodika rozpisu dotácií na verejné vysoké školy na nasledujúci rok.

Štát si u verejných vysokých škôl „objednáva“ určité služby (napríklad vyučovanie študentov alebo vedecký výskum), takže konkrétnej škole odkrojí väčší alebo menší kus koláča podľa toho, akú mala daná škola produkciu za uplynulé dva roky.

To by bolo v poriadku, pokiaľ by sa pravidlá každoročne nemenili, a to často veľmi čudným spôsobom. Problémom je, ktoré výsledky sa zohľadňujú akou váhou a ako sa prejavia v pridelených peniazoch.

Zohľadňovanie vedeckých prác

Okrem notoricky známych počtov študentov prepočítaných pomocou rôznych koeficientov je to spôsob, akým sa zohľadňujú rôzne druhy vedeckých publikácií. Návrh metodiky na budúci rok, ktorý sa nedávno zjavil na stránke ministerstva, tu prináša niektoré absurdné prekvapenia.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie