Denník N

Nového Sherlocka uvidíme vo svetovej premiére aj na Slovensku

Mycroft Holmes (Mark Gatiss) a Sherlock. Foto – Colin Hutton/Hartswood Films/BBC
Mycroft Holmes (Mark Gatiss) a Sherlock. Foto – Colin Hutton/Hartswood Films/BBC

Ďalšiu sériu jedného z top seriálov začne vysielať RTVS naraz s BBC. Prvá epizóda sa objaví 1. januára, tvorcovia sľubujú psychotriler.

Pre fanúšikov televíznych detektívok sa Vianoce presúvajú na 1. januára. Vtedy, presne desať minút po desiatej večer, dorazí na obrazovky otváracia epizóda štvrtej série kriminálky Sherlock. Pre slovenských divákov je prekvapivá ešte jedna správa. V rovnaký čas bude príbeh kultového britského detektíva pokračovať aj na našich obrazovkách. RTVS sa podarilo dohodnúť s televíziou BBC, ktorá seriál produkuje. Všetky tri epizódy pôjdu synchrónne. Bude sa to týkať prvej epizódy, ďalšie dva z troch dielov série prinesie s týždenným sklzom oproti originálu.

Nový Sherlock sa bude vysielať na Dvojke, vždy v nedeľu. Ešte v tomto roku ho však predznamená špeciálna „viktoriánska“ epizóda Ohavná nevesta, ktorú RTVS nasadí 26. decembra.

Trend zmenšovať časový sklz za svetovou seriálovou tvorbou RTVS ukazuje aj pri iných tituloch. Od nemeckej televízie RTL kúpila trojdielny reboot Winnetoua. Ten uvidíme tiež cez sviatky, a to len 24 hodín po svetovej premiére kultového westernu.

Novinka znie prekvapivo, pretože až doteraz sa zdalo, že je zvykom opak. Kým slovenské televízie zaregistrovali boom seriálov v zahraničí, trvalo to často roky a diváci si navykli medzičasom seriály hľadať na webe. Keď nejaký z nich kúpili, publikum oň, paradoxne, nejavilo záujem, vysielanie presúvali na neskoršie časy, až ho úplne stiahli. Ako to bolo v roku 2013 v televízii JOJ s americkým seriálom Homeland.

Hypotézu, že typický slovenský divák po päťdesiatke zahraničným seriálom nerozumie a má radšej pomalé turecké telenovely, však narušil práve Sherlock.

Preslávil sa rýchlym dejom, ktorý divák sotva stačil sledovať, aby mu niečo neušlo. Tak to chceli scenáristi, čo spravili zo Sherlocka sociopata (Benedict Cumberbatch) a príbehy, čo zažíva s pomocníkom, doktorom Watsonom (Martin Freeman), presadili do dnešného Londýna. Prvú sériu v roku 2010 sledovalo priemerne 7 miliónov Britov.

 

Nedočkavosť fanúšikov narástla pred štvrtou sériou, ktorá príde po trojročnej pauze (s výnimkou vianočného špeciálu pred dvoma rokmi). Keď v lete na Comic Cone v San Diegu odhalili tvorovia vôbec prvé detaily z nového príbehu, fanúšikovia kempovali v noci v rade pred bránami podujatia, kam ich prišiel Benedict Cumberbatch pozdraviť.

Mary Watson (Amanda Abbington), Sherlock a John Watson (Martin Freeman). Foto - Colin Hutton/Hartswood Films/BBC
Mary Watson (Amanda Abbington), Sherlock a John Watson (Martin Freeman). Foto – Colin Hutton/Hartswood Films/BBC

Zatiaľ sa o štvrtej sérii vie, že bude temnejšia a žánrovo sa posunie ku psychotrileru. Prvý teaser už pred letom ukazoval detektíva vo viditeľnom strese aj v nemocnici. To viedlo ku špekuláciám, že sa stane závislým od drog, alebo dostane tropickú chorobu.

Podobne temný druhý teaser z konca októbra ukazuje detektíva s pomocníkom v izbe bytu na Baker Street, v ktorom sedia po kolená vo vode. Titulok nám hovorí, že „To už nie je hra“. V obraze sa nachádza aj busta bývalej britskej premiérky Margaret Thatcherovej. To pasuje k názvu prvej epizódy, ktorá sa volá The Six Thatchers, čo je zase odkazom na pôvodné dobrodružstvo Sherlocka Holmesa menom Adventures of Six Napoleons.

V príbehu spisovateľa Arthura Conana Doyla z roku 1913 niekto rozbije bustu Napoleona. Novinka motív aktualizuje. „Sherlocka v zamotanom prípade zaujme zdanlivo nepodstatný detail. Prečo by páchateľ rozbíjal podobizeň bývalej premiérky? Je to blázon, alebo zúfalec? Alebo to má všetko temnejšiu príčinu?“ napísala BBC.

Aj keď o tom nie je žiadne oficiálne vyjadrenie, štvrtá séria by mala byť posledná. Nepriamo to naznačili scenáristi aj Benedict Cumberbatch, ktorý sa objaví v novej bondovke. Nakrúcaniu Sherlocka podľa neho dominoval pocit, že sa „končí jedna éra“.

Teraz najčítanejšie