Denník N

Parlament odsudzuje Mečiarove amnestie, ale zrušiť ich nechce

Fico chráni Mečiarových ľudí, lebo sú už jeho, myslí si podpredsedníčka parlamentu Lucia Nicholsonová z SaS.

Parlament ani po smrti prezidenta Michala Kováča nechce zrušiť Mečiarove amnestie na únos prezidentovho syna do Rakúska.

Parlament 77 hlasmi posunul návrh do druhého čítania, ale v ňom sa na budúcej schôdzi veľmi pravdepodobne nenájde potrebných 90 hlasov na schválenie. O návrhu sa bude hlasovať už deviatykrát od roku 2002. Za to, aby sa o návrhu rokovalo v druhom čítaní, hlasovalo 77 poslancov. Za hlasovali poslanci SaS, OĽaNO, Mosta-Híd, Beblavý a spol., kotlebovci a Sme Rodina.

Návrh nepodporili poslanci Smeru ani SNS.

Deklaráciu schválili

Parlament schválil deklaráciu vlády na návrh Roberta Fica, ktorá „odsudzuje akt zavlečenia občana Slovenskej republiky do cudziny dňa 31. augusta 1995, ktorý bol nielen hrubým zásahom do ľudských práv a základných slobôd, ale aj činom poškodzujúcim dobré meno Slovenskej republiky“ a odsudzuje aj  „amnestie vtedajšieho predsedu vlády, vykonávajúceho niektoré právomoci prezidenta, ktoré zabránili poznaniu a potrestaniu páchateľov týchto činov“.

Za bolo 88 poslancov. Poslanci SaS a OĽaNO vytiahli karty, pretože si myslia, že deklarácia nič nerieši a dôležité je zrušenie amnestií.

Vládny návrh predkladala namiesto Fica ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z Mosta-Híd. Povedala, že preto, lebo odsúdenie sa nijako nebije s návrhom na zrušenie amnestií, za ktorý Most-Híd hlasoval tiež.

„Najvyšší počet hlasov v minulosti za zrušenie amnestií bolo 78, hľadá sa 90 hlasov. Na to, aby sa v tejto snemovni dosiahlo 90 hlasov, musí 90 poslancov byť presvedčených o tom, že je to rozhodnutie, ktoré je aj politicky, aj právne v súlade s ich svedomím. Zatiaľ sa tak zjavne nestalo,“ povedala Žitňanská.

Okrem hlasovania v roku 2002 amnestie doteraz neprešli vždy pre Smer.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Mečiarove amnestie

Teraz najčítanejšie