Denník N

Newsfilter dňa: Ak sa Plavčanovi jeho reforma nepodarí, budeme radi, ak budú naše deti vedieť aspoň čítať

Ilustračné foto - TASR
Ilustračné foto – TASR

Ďalší pokles našich detí v testovaniach PISA, Mečiarove amnestie poslanci opäť nezrušia a hlasovanie o jednokolových župných voľbách.

Newsfilter (komentované správy dňa, tipy na čítanie, citát a FB príspevok dňa) pripravuje Radovan Choleva, ktorý radil viacerým slovenským politikom.

Naši žiaci si v testoch PISA opäť pohoršili

V testovaní PISA, ktoré sa robilo vlani, si naši žiaci opäť pohoršili. Vo všetkých kategóriách sú horší ako pred tromi rokmi, keď sa robilo testovanie naposledy. Najhoršie naše deti dopadli v oblasti čitateľskej gramotnosti, skončili až na 43. mieste.

Medzinárodné testovanie PISA sa robí každé tri roky. Pätnásťroční žiaci píšu testy z matematiky, prírodných vied a preveruje sa aj ich čitateľská gramotnosť. Naposledy naši žiaci písali testy vlani, dnes zverejnili výsledky. Sú ešte horšie ako pred tromi rokmi a vo všetkých troch kategóriách sme pod priemerom krajín OECD.

Slovensko je v testovaní PISA od roku 2003, vlani to tak bolo piatykrát, keď sa u nás testy robili. Celkovo sa do PISA zapojilo 72 krajín a približne 540-tisíc žiakov z celého sveta. U nás sa zapojilo 292 škôl, medzi nimi odborné školy aj gymnáziá, celkovo išlo o 6350 žiakov.

Výsledky testovania PISA ukazujú, že počet slabších žiakov sa zväčšuje a počet žiakov v top skupine s najlepšími výsledkami sa zmenšuje. V rizikovej skupine sa v poslednom hodnotení v čitateľskej gramotnosti nachádzalo 32 percent žiakov, čo je porovnateľné ako v roku 2012 (28). Ak by sa však pozreli na rok 2009, počet študentov je omnoho vyšší – o takmer desať percent.

15338776_718299275002908_8130044141224549160_n

Tak ako je koncoročná skúška pre študentov hodinou pravdy, počas ktorej by mali ukázať, čo sa doteraz naučili a ako s tými vedomosťami vedia narábať, testovanie PISA je takouto skúškou pre naše školstvo – a vysvedčenie je veru veľmi smutné. Smolou pre celú našu politickú reprezentáciu je, že pri tejto skúške sa nedá odpisovať ani s ňou nejako vybabrať. Najhorší na týchto výsledkoch však nie je ani tak pokles o ďalších pár bodov, ako skôr trend, ktorý je klesajúci už vo viacerých testovaniach po sebe. Ukazuje to prstom na všetkých doterajších ministrov školstva a ich ministerských predsedov, pre ktorých nebolo školstvo prioritou.

Z čoho je však niekomu do plaču, inému to na tvári vyčaruje úsmev (druhou možnosťou je, že Plavčan má takýto rozradostnený parsún konštantne, ťažko povedať). Pravda však je, že minister školstva má k spusteniu svojej slávnej reformy školstva už toľko aktualizačných momentov, že na Vianoce si už nemusí želať vôbec nič. Dôležité teraz bude, aby sa mu podarilo dotiahnuť svoje plány do zdarného konca – teda do praxe. A hoci ministerstvo školstva nie je na prvý pohľad vďačný rezort, pri dnešnej mizérii by bola akákoľvek zmena k lepšiemu hodnotená odbornou aj laickou verejnosťou kladne.

Ak niekde leží kľúč k posunutiu Dankovej strany od light verzie Slotovej SNS k strane, ktorá chce mať predsedu vlády, je to práve školstvo. Iný rezort, ktorý by sa tak priamo dotýkal všetkých občanov a budúcnosti našej krajiny, národniari k dispozícii nemajú. Preto treba pre dobro našich detí Plavčanovi a jeho tímu držať palce, aby sa im podarilo splniť aspoň časť zo svojich ambicióznych cieľov z dokumentu s hrozným názvom „Národný program rozvoja výchovy a vzdelávania“. V opačnom prípade sa môže stať, že kým všade naokolo už budú deti vedieť programovať, my budeme radi, že tie naše vedia aspoň čítať, hoci bez porozumenia.

Mečiarove amnestie poslanci opäť nezrušia

Poslanci NR SR ani po smrti prezidenta Michala Kováča nechcú zrušiť Mečiarove amnestie na únos prezidentovho syna do Rakúska. Parlament 77 hlasmi posunul návrh do druhého čítania, ale v ňom sa na budúcej schôdzi veľmi pravdepodobne nenájde potrebných 90 hlasov na schválenie. O návrhu sa bude hlasovať už deviatykrát od roku 2002. Za to, aby sa o návrhu rokovalo v druhom čítaní, hlasovalo 77 poslancov. Za hlasovali poslanci SaS, OĽaNO, Mosta-Híd, Beblavý a spol., kotlebovci a Sme Rodina. Návrh nepodporili poslanci Smeru ani SNS. Zo Smeru nikto nevystúpil v rozprave a neprihlásil sa ani s faktickou poznámkou.

Parlament schválil deklaráciu vlády na návrh Roberta Fica, ktorá „odsudzuje akt zavlečenia občana Slovenskej republiky do cudziny dňa 31. augusta 1995, ktorý bol nielen hrubým zásahom do ľudských práv a základných slobôd, ale aj činom poškodzujúcim dobré meno Slovenskej republiky“ a odsudzuje aj „amnestie vtedajšieho predsedu vlády, vykonávajúceho niektoré právomoci prezidenta, ktoré zabránili poznaniu a potrestaniu páchateľov týchto činov“. Za bolo 88 poslancov. Poslanci SaS a OĽaNO vytiahli karty, pretože si myslia, že deklarácia nič nerieši a dôležité je zrušenie amnestií.

Okrem hlasovania v roku 2002 amnestie doteraz neprešli vždy pre Smer. Ak by Smer kedykoľvek za posledných jedenásť rokov dodal potrebné hlasy pri ôsmich hlasovaniach, amnestie mohli byť zrušené. Prokuratúra už dávno skutok vyšetrila a napísala aj obžalobu na bývalých pätnástich príslušníkov SIS vrátane riaditeľa Ivana Lexu. Súd však stíhanie zastavil pre amnestie.

Je to už viac ako 20 rokov, čo bol zavraždený svedok v kauze únosu Michala Kováča mladšieho Róbert Remiáš. Odvtedy sa nielenže nepodarilo tento prípad vyšetriť a potrestať vinníkov, ale dodnes sa nedarí ani len zrušiť amnestie vtedajšieho zastupujúceho prezidenta Vladimíra Mečiara. Pri siedmich doterajších hlasovaniach by pritom stačilo, keby za návrh na ich zrušenie zahlasoval Smer. Kľúčová otázka teda znie, prečo vlastne Smer tak zanovito odmieta zrušiť Mečiarove amnestie.

No keďže všetci v Smere unisono tvrdia, že dôvodom je možná „právna neistota“, tak to určite nie je ten skutočný dôvod a môžeme ho z uvažovania vylúčiť. Druhým dôvodom by mohli byť personálne prepojenia medzi Smerom a HZDS, ktoré by mohli siahať až k páchateľom únosu. Na toto tvrdenie síce neexistuje žiaden dôkaz, ale slovami klasika (Mariána Leška), ak by tam takéto prepojenie bolo, poslanci Smeru by sa 11 rokov pri hlasovaniach nesprávali inak. K tomuto už treba dodať len to, že ak by sa chcel Robert Fico raz a navždy zbaviť porovnávania s Mečiarom, stačilo by mu zrušiť amnestie – aj za cenu možnej právnej neistoty. Ak mu to nestojí ani za to, asi vie prečo.

Asi najotrepanejším marketingovým evergreenom väčšiny politikov je „generačná výmena“. Viete, kedy nastane? Keď sa nájde 90 poslancov, ktorí zrušia Mečiarove amnestie. Lepší dôkaz o tom, že je tu generácia, ktorá nemá väzby alebo čokoľvek iné s obdobím temna, nepotrebujete. Či sa tak niekedy stane, nie je vôbec isté. Len dúfajme, že to bude skôr, ako všetci tí, ktorých bolo treba amnestovať, už budú na druhom svete.

Župné voľby budú mať asi iba jedno kolo

Šanca na to, že županov budeme po novom voliť jednokolovo, a nie v dvoch kolách, je po dnešku vyššia. Poslanci posunuli do druhého čítania nový zákon o voľbách. V parlamente tesne prešiel aj ústavný návrh, aby sa funkčné obdobie županov zvolených v roku 2017 jednorazovo predĺžilo na päť rokov. Vďaka tomu sa v roku 2022 spoja župné voľby s komunálnymi. Oba návrhy podporili nielen vládni poslanci, ale aj kotlebovci a traja odídenci zo Sme rodina.

„Pre voliča to znamená voliť tieto orgány v jeden deň, na rovnakom mieste, čo v konečnom dôsledku mu nielen usporí čas, ale najmä zvýši pozornosť vo vzťahu ku kandidátom a prirodzenému výberu tých z nich, ktorí sú spôsobilí plniť jeho predstavy v jednotlivých orgánoch,“ vysvetľujú svoj zámer koaliční poslanci. Zmenu na jednokolové voľby odôvodňujú praktickými skúsenosťami, ktoré podľa nich ukázali, že voliči chodia voliť skôr v prvom kole. „Účasť na druhom kole volieb býva veľmi nízka, a preto ani voľby v tomto prípade nie sú úplným odrazom vôle voličov,“ vysvetľujú navrhovatelia.

Hádanka: Vyhovuje to Smeru, Maďarom aj Kotlebovi a tvári sa to šetrne. Čo to je?

Odpoveď: Jednokolové župné voľby spojené s komunálnymi.

Na prvý pohľad krkolomná kombinácia záujmov sa pretavila do niečoho, čo si ide za svojím ústavným schválením. Na druhý pohľad je to chladnokrvné pašalíkovanie Slovenska – všetci budú spokojní (pod pojmom „všetci“ rozumej všetci, ktorí to schválili a schvália).

A nenechajte sa pomýliť, vôbec nejde o náhodný priesečník záujmov. Takéto hlasovania, tobôž o ústavných zákonoch, si vyžadujú množstvo rokovaní, ústupkov a dohôd. Čo presvedčilo Most rokovať, SNS ustúpiť a všetkých dohodnúť sa s ĽSNS, to sa asi na sneme Smeru nedozvieme. No treba si zapamätať, že cesta k obhajobe Kotlebovho víťazstva v budúcoročných voľbách sa začala práve týmto hlasovaním.

Jednou vetou

  • Parlament opätovne schválil nový rokovací poriadok, ktorý prezident Kiska vrátil poslancom, pretože podľa neho umožňuje obmedziť a šikanovať opozíciu, opozícia dá novelu rokovacieho poriadku na Ústavný súd, je totiž podľa nej protiústavná a siaha na práva opozície.
  • „Národná rada nevyhlási nové kolo volieb na kandidátov na sudcov Ústavného súdu, kým Ústavný súd nerozhodne o sťažnostiach už zvolených kandidátov,“ povedal predseda parlamentu a SNS Andrej Danko, pričom prezidentovi Andrejovi Kiskovi odporúča refreshnúť poradcov.
  • Antivírusová firma Eset má záujem o areál bývalej Vojenskej nemocnice na bratislavskej Patrónke, chce tam vybudovať centrum informačných technológií.
  • Ministerstvo zahraničných vecí neukázalo Transparency International žiadne nové dokumenty ku kauze predraženého predsedníctva, verejnosť tak stále nevie, ktoré firmy súperili s agentúrou Evka o zákazku na galavečer k logu slovenského predsedníctva v Rade EÚ.
  • Rodina chodca, ktorého zrazil Daniel Lipšic, žiada oficiálne prokuratúru o preskúmanie postupu vyšetrovateľa, pretože sa jej nepáči, že Lipšic stále nie je obvinený.
  • V kauze Bašternák polícia stále nikoho neobvinila: „V predmetnej veci stále prebieha prípravné konanie, kde vyšetrovateľ NAKA vykonáva potrebné procesné úkony, ako aj analyzuje všetky listinné a iné zaistené dôkazy,“ informovalo policajné prezídium.
  • Musíte zakladať nové politické strany, povedala vplyvná novinárka Anne Applebaum, svet podľa nej potrebuje mladých nahnevaných proeurópskych a protirasistických lídrov.
  • Rast slovenskej ekonomiky v 3. štvrťroku sa spomalil o 0,9 % na 3 %.

FB status dňa:

Zaujímavé texty:

Fero Múčka: Prečo je školstvo pre SNS rezortom za milióny

Juraj Javorský: Slovensko hlúpne, Fico stavia diaľnice

Roman Pataj: Slušné je netutlať zločiny, pán Danko 

Peter Bárdy: Zákon, ktorý ubližuje demokracii na Slovensku

Hláška dňa:

„Mám dobrý pocit z toho, že svedkovia vypovedali v prospech pravdy, a teda v môj prospech.“ 

Jozef Markuš, bývalý predseda Matice slovenskej (obžalovaný z porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku)

🗳️ Ak chcete podporiť našu prácu pred druhým kolom volieb aj nad rámec predplatného, môžete to urobiť aj darom.🗳️

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Mečiarove amnestie

Slovensko

Teraz najčítanejšie