Denník N

S komediantom Beppem Grillom nie sú žarty

Hnutie Päť hviezd v sebe spája radikálnu ľavicu aj pravicu a má reálnu šancu dostať sa k moci.

Očkovanie je príčinou autizmu, Američania nikdy nepristáli na Mesiaci a dnes tajne financujú prevádzačov, ktorí privážajú imigrantov k európskym brehom. Vitajte vo svete, ako ho vidí hnutie Päť hviezd, ktoré môže za istých okolností v dohľadnom čase vládnuť Taliansku.

Hnutie založil Beppe Grillo, šarmantný a vtipný muž s hrivou bielych vlasov, ktorý sa v osemdesiatych rokoch preslávil komediálnymi skečmi v televízii. Zmysel pre humor mu ostal, ale je čoraz jedovatejší, a ak by sa jeho hnutie dostalo k moci, Európe nebude do smiechu.

Premiér Matteo Renzi, ktorý rezignoval po prehratom víkendovom referende, bol Grillovým najväčším protivníkom, ale ak sa raz Grillovo hnutie dostane k moci, bude to paradoxne Renziho zásluhou. V roku roku 2015 totiž presadil nový volebný zákon, podľa ktorého víťaz parlamentných volieb získa väčšinu v parlamente. A keby boli voľby dnes, práve Grillo by ich mohol vyhrať.

Prechodná vláda sa bude teraz po Renziho páde zrejme usilovať zákon zrušiť a zároveň sa vyhnúť predčasným voľbám (tie regulárne majú byť vo februári 2018). Riziko, že Grillo sa dostane k moci, však nie je malé, a ak by sa mu to podarilo, je dosť možné, že Európska únia by to neprežila. Ako píše autor skvelej knihy o Taliansku (Good Italy, Bad Italy) a bývalý šéfredaktor týždenníka The Economist Bill Emmot, Grillo vyvoláva ducha Benita Mussoliniho a s jeho nástupom k moci by sa „skončili žarty“.

Dedičstvo Berlusconiho

Beppe Grillo a jeho hnutie sú dokonalou esenciou západného populizmu, lebo dokázali spojiť prvky radikálnej pravice aj ľavice. Grillo je proti imigrantom aj proti manželstvám homosexuálov, na druhej strane propaguje zelenú energetiku a ekologické poľnohospodárstvo.

Hnutie presadzuje takzvanú priamu demokraciu, keď tvrdí, že politické štruktúry sú prekážkou komunikácie medzi voličmi a štátom. Navrhuje preto, aby boli poslanci odvolateľní z parlamentu vlastnou stranou, ak nehlasujú tak, ako im ona – ako jediná zástupkyňa voličov – prikáže. Vo svojom hnutí už Grillo zaviedol prax, že zvolení poslanci na všetkých úrovniach musia podpísať záväzok, že každé vážne rozhodnutie musia mať odobrené vedením hnutia. Ak tento záväzok nepodpíšu, majú zaplatiť pokutu 150-tisíc eur.

A, samozrejme, Grillo nemá rád euro a nenávidí „establišment“. Jeho priateľom je Nigel Farrage, bývalý šéf britskej protieurópskej strany UKIP, a víťazstvo Donalda Trumpa v USA oslávil Grillo výrokom, že je to facka „slobodomurárom, bankárom a Číňanom“.

Popularita Grillovho hnutia má v Taliansku logickú príčinu v dlhodobej stagnácii ekonomiky a frustrácii mladých ľudí, z ktorých 40 percent nemá prácu. No hlavným zdrojom Grillovho úspechu sú sociálne siete, ktoré jeho hnutie majstrovsky využíva na šírenie konšpiračných teórií.

Tu je zreteľne vidieť, aké devastačné následky má éra expremiéra Silvia Berlusconiho, ktorý v Taliansku fakticky zničil verejnoprávne médiá (je to len hypotéza, ale prehra pravicového populistu Norberta Hofera v rakúskych prezidentských voľbách môže súvisieť s tým, že tamojšia verejnoprávna ORF má tradične vysokú dôveru divákov a poslucháčov).

Dobre organizované impérium

Beppe Grillo vybudoval na sociálnych sieťach mediálne impérium, ktoré je nielen veľmi vplyvné, ale aj vysoko ziskové. Americký web BuzzFeed nedávno priniesol investigatívnu reportáž o weboch, ktoré sú napojené na Grillovo hnutie (majú spoločné IP adresy), navonok sa však tvária ako nezávislé (ako napríklad web TzeTze). Ich spoločným znakom je to, že sú proruské a často šíria propagandu médií kontrolovaných Moskvou (web Sputnik a televízia Russia Today).

Len pravidelný blog samotného Beppeho Grilla sledujú na Facebooku dva milióny ľudí – to je počet čitateľov talianskych novín Corriere della Sera, ktoré patria k najväčším. Jeden zo spriaznených webov TzeTze sleduje vyše milióna ľudí a státisíce čítajú blogy populárnych členov hnutia.

Hnutie Beppeho Grilla teda spĺňa ďalšie dva spoločné znaky populistických strán a hnutí na Západe: nadbieha Putinovi a svoju popularitu čerpá zo šírenia bludov na sociálnych sieťach. Bill Emmot nazýva Grilla „Il Duce“ a varuje, že jeho nástup k moci nie je za istých okolností nereálny. A my by sme si mali spomenúť, že fašizmus sa zrodil v Taliansku a jeho otcom bol „Il Duce“ Mussolini.

Teraz najčítanejšie