Denník N

Newsfilter dňa: Sulík je lídrom opozície, ale iba externým a dočasným

Richard Sulík patrí k veľkým kritikom Európskej únie. Foto – TASR
Richard Sulík patrí k veľkým kritikom Európskej únie. Foto – TASR

Sulíkove vylepšenia volebného systému (+ hodnotenie za rok 2016), Matovič a dvaja kotlebovci bez ospravedlnenia a blížiaci sa snem Smeru.

Newsfilter (komentované správy dňa, tipy na čítanie, citát a FB príspevok dňa) pripravuje Radovan Choleva, ktorý radil viacerým slovenským politikom.

SaS predstavila vylepšenia volebného systému

Opozičná SaS ponúka 18 vylepšení volebného systému, pričom tieto zmeny stoja na trojici princípov tak, aby sa spravodlivým spôsobom zistilo, čo chce väčšina. Na tlačovej konferencii návrhy predstavil líder SaS Richard Sulík a poslanec Martin Klus s tým, že zmeny budú pevnou súčasťou volebného programu SaS.

Prvým princípom je, že pri voľbe jednotlivca sa uplatní väčšinová voľba, pri voľbe kolektívu pomerná. Druhý princíp znamená, že v prípade väčšinových volieb sa použije dvojkolová voľba a v prípade pomerných volieb jednokolová. Tretím princípom je, že volebný obvod má byť totožný s územím, na ktorom budú platiť normy prijaté zvolenými poslancami.

V rámci toho SaS okrem iného navrhuje transparentnosť namiesto finančných stropov na kampane, voľby predsedov VÚC vykonávať opäť ako dvojkolové, rovnako tak primátorské a starostovské, zlúčenie prezidentských volieb s eurovoľbami, všetky voľby organizovať v piatok namiesto soboty, ako aj deň voľna za účasť na volebnom akte, pričom ako kompenzáciu pre zamestnávateľa by sa zrušil sviatok Dňa Ústavy SR (1. 9.).

Saskárske vylepšenie volebného systému je niečo podobné ako ich nedávna Agenda 2024 – sympatické úsilie, podrobne pripravený materiál, ale z opozičného postavenia, a teda reálneho dosahu má nulový význam. V tomto prípade je však aspoň o niečo lepšie načasovanie, keďže sa momentálne hovorí o zmene volebného systému, ktoré pripravila koalícia. No presne o nej sa bude hovoriť aj naďalej a o návrh z dielne SaS sa teraz nebude zaujímať nikto, akokoľvek (ne)zaujímavé niektoré nápady sú.

Hodnotenie za rok 2016:

Richard Sulík má za sebou najúspešnejší rok vo svojej politickej kariére (on by možno oponoval, že ešte úspešnejší bol rok 2011, keď odmietol zahlasovať za euroval, ale nie, nebol). Zo strany, ktorá sa ešte niekoľko týždňov pred voľbami obávala, či vôbec prekročí 5-percentný prah parlamentu, urobil suverénne najsilnejší opozičný subjekt. Príčin bolo viacero, niektoré aj vonkajšie (napr. zlyhanie Procházku v záverečnej fáze kampane), no Sulíkovi nemožno uprieť pracovitosť – vo volebnej kampani sa vie vypnúť k maximálnemu výkonu. S veľkým prehľadom zvládol aj zárodok akejsi vnútornej opozície, keď s Jozefom Mihálom a so zopár ďalšími nespokojencami vytrel podlahu v priebehu troch týždňov. Opraty svojej strany má pevne v rukách a jediné, čoho sa môže, respektíve musí momentálne obávať, je príchod nových strán. Tým však bude nejaký čas trvať, kým sa vyprofilujú a etablujú v politickom ringu tak, ako sa to podarilo strane SaS.

Jednu zásadnú chybu však Sulík v roku 2016 urobil. Po marcových voľbách mal pred sebou dilemu, či sa vzdá slovenského, alebo európskeho mandátu. Pred voľbami otvorene vyhlásil, že ak nebude SaS súčasťou vlády, ostáva v Bruseli. Vtedy však ešte nevedel, že jeho strana sa stane jasným lídrom opozície. Sulík však aj napriek tomu svoje rozhodnutie nezmenil, čo bola chyba už vtedy. Ešte väčšou chybou sa to však ukázalo byť po tom, čo z parlamentu odišiel Lipšic a pod veľkým tlakom je aj Matovič. Opozícia tak v parlamente nemá prirodzeného lídra, ktorý by sa stal hromozvodom všetkých opozičných síl. Spomeňte si, či ste Sulíka počuli niečo povedať napríklad v troch posledných témach, ktoré hýbali Slovenskom – kauza Evka, rokovací poriadok alebo naposledy Mečiarove amnestie. (V poslednom čase zaujal najmä svojím teologickým blogom o Mohamedovi a komentárom k americkým prezidentským voľbám.) Nepočuli, pretože sa skrátka v parlamente, kde sa predovšetkým deje politický a mediálny život, nepohybuje. Dá sa teda skonštatovať, že Sulík je lídrom opozície, ale iba externým a dočasným. Kým nepríde niekto, pre koho je dôležitejšia Bratislava ako Brusel.

Matovič a dvaja poslanci ĽSNS sa musia ospravedlniť za svoje výroky

Poslanci NR SR Igor Matovič (OĽaNO-NOVA), Milan Mazurek a Stanislav Mizík (obaja ĽSNS) by sa mali ospravedlniť v pléne parlamentu za svoje údajne rasistické výroky. Takéto uznesenie prijal Mandátový a imunitný výbor NR SR, ktorý spustil disciplinárne konanie voči trojici zákonodarcov na základe podnetu šéfa parlamentu Andreja Danka (SNS).

Predseda výboru Richard Raši (Smer-SD) vysvetlil, že ospravedlniť by sa mali na prvej parlamentnej schôdzi v roku 2017. Ak to neurobia, výbor opäť zasadne a môže im udeliť pokutu do výšky 1000 eur. Trojica sa mohla ospravedlniť už dnes na pôde výboru, ale žiaden z nich to neurobil. Na výbor Matovič prišiel a na dvere prilepil ceduľku s nápisom Inkvizičný výbor.

Matovič zdôraznil, že on sa ospravedlnil priamo v pléne hneď po tom, ako prirovnal situáciu opozičných poslancov v parlamente k situácii Židov v koncentračných táboroch. „Slovenskí Židia sa týmto výrokom necítia dotknutí, možno ho niektorí považujú za nevhodný. Ale ja som sa už ospravedlnil priamo v rokovacej sále. Len chorá hlava môže chcieť, aby som sa dodatočne ospravedlnil za niečo, za čo sa už ospravedlnil,“ povedal. Podľa Rašiho by však takéto gesto nemalo byť ničím výnimočným v situácii, ak sa výroky niekoho dotknú.

Matovičovi sme na tomto mieste pred týždňom odporúčali, aby sa za svoje krajne nevhodné výroky ospravedlnil – keď už pre nič iné, tak preto, aby nezostal v jednom vreci s dvoma kotlebovcami, ktorí si z celého výboru robia a ešte budú robiť jednu veľkú PR akciu. Jeho prirovnanie opozičných poslancov k Židom v koncentračných táboroch bolo skrátka ďaleko za čiarou, nech sa to snaží akokoľvek spätne vysvetľovať. A na tvrdenie, že sa už raz ospravedlnil, takže sa už nebude ospravedlňovať druhýkrát, je aj výraz detinské prislabý.

Nezabúdajme, že nad Matovičom stále visí koaličný meč odobratia mandátu a takéto hlúpe chyby mu jeho situáciu len zhoršujú. Matovič posúva svoje výstrelky stále ďalej a ďalej, čo už určite znepokojuje aj jeho politických súputníkov. Niektorí z nich majú totiž vlastný, celkom slušný politický výtlak a nebudú chcieť byť svedkami a obhajcami čoraz väčších úletov svojho lídra. Keby aspoň prinášali OĽaNO vyššie percentá, lenže neprinášajú. Preto by si mal Matovič dávať veľký pozor na to, čo hovorí a robí, pretože by sa mu časom mohlo stať, že počet členov jeho poslaneckého klubu sa bude rovnať počtu členov strany OĽaNO.

Smer na sneme zmení niektorých podpredsedov, Kaliňák asi zostane

Smer si v sobotu v Prešove zvolí nové vedenie. Skončiť by mali podpredsedovia Pavol Paška a Dušan Čaplovič a v predsedníctve aj ďalší ľudia – Varga, Rošková, Buček, Martinák, Košútová a Zala.

„Naše tváre už pomaly končia, to je normálne, našou povinnosťou je nastaviť fungovanie tak, že to nemôže byť postavené iba na niekoľkých tvárach. Nepatrím k tým politikom, ktorí si myslia, že so mnou strana vznikla a so mnou aj zanikne. Chcem ju odovzdať v dobrej kondícii.“ S takýmto posolstvom vystúpil v júni 2014 na sneme Smeru predseda strany Robert Fico. Túto sobotu bude mať Smer snem znovu a zdá sa, že Fico ani ostatné tváre ešte nekončia.

Už dlhšie sa hovorí, že z funkcie podpredsedu odstúpi Pavol Paška a nahradí ho Peter Žiga. To, že končí, už zverejnil podpredseda Dušan Čaplovič, nahradiť by ho mal Juraj Blanár. Novinári čakajú hlavne na to, ako sa zachová minister vnútra a podpredseda Smeru Robert Kaliňák, o jeho odchode však nikto nehovorí. Kaliňák čelí od marca vážnym podozreniam z krytia daňových podvodov v kauze Bašternák. V byte vyšetrovaného podnikateľa Ladislava Bašternáka býva aj premiér Robert Fico.

„Ak ostane podpredsedom Robo Kaliňák, tak je to vlastne v princípe zbytočný personálny snem,“ napísala v utorok na Facebook Monika Flašíková-Beňová. „Vidíte, aká široká demokracia je v Smere,“ povedal na to v stredu po rokovaní vlády Kaliňák. „Sú to všetko vnútrostranícke veci a po sneme sa určite všetko dozviete.“

Ficove a Maďaričove sny o tom, že Smer nedopadne ako HZDS alebo SDKÚ-DS, sú síce ušľachtilé, ale zdá sa, že ešte prednejší im je Kaliňák ako podpredseda strany. Niežeby odobratie tejto funkcie na trende poklesu preferencií strany niečo zásadne zmenilo, ale je to ukážka toho, že sebareflexia v tejto strane sa končí tam, kde sa začína vplyv ministerstva vnútra.

Bohužiaľ pre Slovensko, každá jedna záchranná operácia strany na to, aby nepadala dole, stojí túto krajinu čoraz viac – či už finančne (nesystémové sociálne balíčky), alebo mentálne (hystéria okolo migrantov od predsedu vlády). Nezmyselné zaťažovanie rozpočtu, zbytočné hrotenie nálad v spoločnosti, alebo najnovšie útoky na novinársku obec v tejto postfaktuálnej dobe, to všetko zanecháva na spoločnosti nepríjemné jazvy. Záchrana Smeru pred osudom HZDS je pre Slovensko príliš drahá záležitosť.

Jednou vetou

  • Ministerstvo zahraničných vecí nezverejní, s ktorými firmami Agentúra Evka súťažila o zákazku týkajúcu sa podujatí pri slovenskom predsedníctve, povedal to štátny tajomník ministerstva Ivan Korčok.
  • Minister vnútra Robert Kaliňák odmieta, že zrušil súťaž na predaj areálu vojenskej nemocnice preto, že spolumajitelia firmy Eset, ktorá sa ako jediná do súťaže prihlásila, financujú Nadáciu Zastavme korupciu alebo sú aj akcionármi v Denníku N.
  • Predseda parlamentu Andrej Danko chce presunúť problém rušenia Mečiarových amnestií na Ústavný súd, v poludňajšej debate na rádiu Expres s Braňom Závodským vyzval prezidenta Andreja Kisku a premiéra Roberta Fica, aby spolu dali podnet na Ústavný súd.
  • Slovensko a Česká republika budú užšie spolupracovať pri ochrane svojich vzdušných priestorov, ministerstvo obrany už dostalo ponuku na nové stíhačky.
  • Z bratislavského letiska poslednýkrát vzlietlo lietadlo Jak-40 z letky ministerstva vnútra, počas svojej dlhej služby vozilo politikov ešte z bývalého socialistického Československa.
  • Štát zmeškal termíny tendra na výstavbu diaľničného privádzača zo Žiliny, preto dal teraz zákazku za 23 miliónov eur Doprastavu, Strabagu a Váhostavu bez súťaže.
  • Vodič autobusu, v ktorom zomreli štyri gymnazistky, dostal šesťročný trest, k nehode došlo v lete 2014 na D1 za Piešťanmi, pri kolízii sa autobus prevrátil mimo vozovky. 
  • Jozef K. (58), ktorého v novembri odsúdili na dva roky podmienečne za to, že zabudol svoju dvojročnú dcérku v aute a dievčatko zomrelo na prehriatie organizmu, zomrel.
  • Slovensko má štvrtý najvyšší podiel aktívnych fajčiarov v EÚ, cigaretu si pravidelne zapáli takmer každý tretí človek (29,6 %), pred nami je už len Bulharsko (34,7 %), Grécko (32,6 %) a Rakúsko (29,6 %), na opačnej strane rebríčka je Švédsko (16,7 %), Británia (17,2 %) a Fínsko (19,3 %).

FB status dňa:

AKO NÁS NEMOCNICA VODÍ ZA NOS

Zaujímavé texty:

Rozhovor s Ivetou Radičovou: Ešte tancujem

Konštantín Čikovský: Môžeme sa vyhovárať na Fica, alebo sa starať o naše deti

Martin Hanus: Nerobme z testov PISA modlu

Miro Grman: V školstve musíme ísť do extrémneho rizika

Karolína Stach: Slovensko je od eurofondov závislé najviac spomedzi všetkých členov Únie 

Michal Havran: Buďme všetci elitami, najlepšími v tom, čo robíme

Peter Spáč: Koalícia mení voľby: zachováva to zlé a ruší fungujúce

Hláška dňa:

„Moja manželka má na vás ťažké srdce. Keď ste povedali, že znovu nebudete kandidovať, vtedy som sa rozhodol ja.“

Andrej Kiska (na oficiálnej oslave 60. narodenín Ivety Radičovej)

🗳️ Ak chcete podporiť našu prácu pred druhým kolom volieb aj nad rámec predplatného, môžete to urobiť aj darom.🗳️

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie