Denník N

Mečiarove amnestie v postpravdivej dobe Andreja Danka

Návrh predsedu Národnej rady na vyriešenie problému Mečiarových amnestií je nedomyslený a má dezinformačný charakter.

Autor je bývalý predseda Ústavného súdu (2000-2006),
poradca prezidenta republiky

Výzva predsedu Národnej rady Andreja Danka na podanie spoločného „podnetu“ na Ústavný súd, ktorý by sa mal vysloviť, či je, alebo nie je možné zrušiť rozhodnutie o udelení amnestie Ústavným zákonom, vyzerá na prvý pohľad ako ústretový krok na vyriešenie takmer dvadsaťročnej traumy spôsobenej udelením amnestií (druhá bola opravná) Vladimírom Mečiarom.

Pravda je inde. Je to pomerne nešikovný, nepremyslený a vecne chybný pokus presunúť zodpovednosť za hlasovanie v Národnej rade o zrušení Mečiarových amnestií na Ústavný súd; navyše spôsobom, ktorý odporuje základnému zákonu našej krajiny a dezorientuje verejnosť.

Takže prezident republiky, predseda parlamentu a predseda vlády by mali požiadať Ústavný súd o výklad ústavy.

Preskúmame najprv, kto z tejto trojice môže podať návrh (nie podnet) na výklad ústavy. Nuž, z textu ústavy vyplýva, že výlučne prezident republiky. Predseda vlády a predseda Národnej rady také oprávnenie nemajú. Má ho najmenej pätina poslancov parlamentu a vláda ako celok.

Na tomto mieste by už malo byť zbytočné ďalej písať o bezobsažnosti výzvy na podanie spoločného „podnetu“. Predsa však sú tu skutočnosti, ktoré je hodno spomenúť, aby čitateľ pochopil v celej šírke nedomyslenosť a dezinformačný charakter výzvy

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie