Denník N

Kam miznú Ficovi voliči? Polovica u Danka, štvrtina u Kollára a Kotlebu. Extrémisti ťahajú mladých

Spoza Roberta Fica vykúka Andrej Danko. Foto N – Tomáš Benedikovič

Smer rekordne padá, jeho voliči si však prekvapivo rýchlo našli miesto medzi nacionalistami, populistami a extrémistami. Navyše, posilňujú sa „mladí radikáli“, až štvrtina mladých by volila Kotlebu.

Tí, ktorí sa tešia, že Smer po 15 rokoch svojej existencie stráca dych a môže sa dokonca stať, že už nebude najsilnejšou stranou, nech svoju radosť zvážia. Hlasy, ktoré dostal Robert Fico v posledných voľbách, končia aj v stranách s politikou postavenou na populizme, odstránení súčasnej formy demokracie, nacionalizme, či dokonca rasizme a xenofóbii.

Presuny voličov Smeru k stranám súčasnej umiernenej opozície sú len minimálne, vyplýva z výsledkov posledného prieskumu verejnej mienky, ktoré Denníku N poskytla agentúra Focus.

Smer podľa posledného prieskumu Focusu zaznamenal pomerne strmý pokles už tak padajúcej popularity. Na konci novembra by ho volilo len 23,3 percenta ľudí, čo je o päť percentuálnych bodov menej ako v marcových voľbách. Od decembra 2015, keď mal Smer takmer 39 percent aj vďaka protiutečeneckej politike, strana stratila viac ako 15 percentuálnych bodov.

Pád Smeru poslal SNS k 14 percentám

Kam teda voliči stredoľavej strany s ťahom na nacionalistickú agendu a populistickými vyjadreniami premiéra odišli?

K nacionalistom a populistom s politikou často premiešanou s ľavicovou agendou. Z výsledkov prieskumu vyplýva, že takmer každý druhý volič Smeru, ktorý od neho od posledných volieb odskočil, by teraz volil SNS, čo však nie je prekvapivé. Strana Andreja Danka sa tak dostáva k svojim dlhodobým maximám a voliť ju chce až takmer 14 percent ľudí.

Takmer štvrtina bývalých priaznivcov Smeru si však stihla vytvoriť vzťah k populistom, či dokonca neofašistom. Každý siedmy by dal hlas Sme rodina Borisa Kollára a každý desiaty kotlebovcom.

Mladí volia Kotlebu a tolerujú konšpiračné weby

Kotlebovcov pritom vo výraznej miere volia mladí ľudia. Podľa prieskumu, ktorý vo štvrtok zverejnil Inštitút pre verejné otázky, má medzi mladými voličmi podporu vyše 23 percent.

„Mladí liberáli a radikáli“ za niekoľko mesiacov zosilneli na úkor iných – zväčša parlamentných strán, varuje IVO.

Inštitút v štúdii Mladí ľudia v kyberpriestore tiež upozorňuje, že mladí ľudia považujú konšpiračné weby za „alternatívu pre tradičné médiá“ a že majú rovnaké právo na existenciu. Iba zhruba 55 percent opýtaných v tomto prieskume súhlasilo s tvrdením, že sú zdrojom šírenia demagógie, dezinformácií a poloprávd.

„Mladí sú k existencii konšpiračných webov príliš tolerantní. Tradičný problém demokracie – teda otázku, kde je hranica slobody prejavu – rieši mladá generácia skôr príklonom k ničím neobmedzovanej slobode,“ komentuje to IVO.

SaS či OĽaNO nie sú pre voliča Smeru alternatíva

Späť k odlivu voličov Smeru. Prešli aj inam ako k SNS, Kotlebovi a Kollárovi?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie