Denník N

Newsfilter dňa: Skutočným politickým víťazom roku 2016 je Kotleba

Foto: SITA/Marko Erd
Foto: SITA/Marko Erd

Najvyššiu podporu medzi mladými ľuďmi má Kotleba (+ hodnotenie za rok 2016), Bratislava s novou parkovacou politikou a Pellegriniho jednoduchšie čerpanie eurofondov.

Newsfilter (komentované správy dňa, tipy na čítanie, citát a FB príspevok dňa) pripravuje Radovan Choleva, ktorý radil viacerým slovenským politikom.

Medzi mladými ľuďmi má najvyššiu podporu Kotlebova ĽSNS

Najviac mladých Slovákov podporuje extrémistickú Kotlebovu stranu ĽSNS. Vysokej popularite sa teší aj jej líder, vyplýva z najnovšej štúdie bratislavského Inštitútu pre verejné otázky. „V prostredí mladých ľudí viac ako tretina sympatizuje s aktivitami, konkrétnymi krokmi, programom a hodnotami Kotlebovej ĽSNS. Aj samotný líder strany Marian Kotleba má medzi mladými pomerne vysokú podporu (30 percent), ktorá prevyšuje súčasnú podporu strany,“ uviedol inštitút. S tesným odstupom za ĽSNS v rebríčku preferencií medzi mladšou generáciou skončila s podporou 23,4 %  Sloboda a solidarita.

Analytik IVO Marián Velšic povedal, že preferencie ĽSNS medzi Slovákmi vo veku 18 až 39 rokov dosahujú 23,5 % a vzhľadom na spomínané sympatie majú priestor na rast. Podľa štúdie IVO sa mladšej generácii Slovákov pozdávajú najmä návrhy na zníženie počtu poslancov parlamentu, obmedzenie sociálnych dávok pre Rómov či kritika na adresu súčasného štátneho zriadenia.

Až 84 % mladých ľudí má skúsenosť s nenávistným správaním na internete. Hoci 68 % z nich považuje nenávistné statusy, poznámky, komentáre či videá za závažný spoločenský problém, tri štvrtiny mladých sa voči konaniu hejterov zachovajú pasívne.

Mladí ľudia strácajú dôveru, preto volia vzdor, ktorý reprezentuje aj Kotleba, povedal Andrej Kiska na univerzite v Banskej Bystrici. Podľa Kisku je v tomto období vzdoru veľmi jednoduché s holými vetami a veľmi jednoduchými populistickými riešeniami získavať svoj priestor. „Ja tomu hovorím holé hlavy, holé vety,“ dodal Kiska.

Kým podpora pre ĽSNS zo strany prvovoličov a mladých ľudí vo voľbách mohla byť považovaná len za jednorazovú revoltu „proti systému“, výsledky tohto prieskumu sú už alarmujúce. A ak to niekomu uniklo, víťazstvo kotlebovci nedosahujú len medzi nejakými popletenými prvovoličmi, ale v kategórii 18-39 (!) rokov. Ešte desivejší je fakt, že ĽSNS má podľa týchto čísel rastúci potenciál, keďže so samotným Kotlebom sympatizuje až 30 % respondentov. V tesnom závese za ĽSNS je SaS, ktorá má najmä v téme migrácie veľmi podobné stanoviská. Aby sme však týmto stranám len nekrivdili, tak treba uviesť, že práve tieto dve strany pracujú najlepšie s modernými spôsobmi komunikácie (nielen s Facebookom, ale napríklad aj so svojimi mailovými databázami), ktoré využívajú práve mladí ľudia. Kotlebovcom tiež, samozrejme, výrazne pomáhajú konšpiračné weby, ktoré podľa tohto prieskumu minimálne toleruje väčšina mladých ľudí.

Reakcia na takéto zistenia (ktorými určite na úrade vlády disponujú už dlhšie) by mala byť okamžitá a razantná. Keď už nič iné, tak by sa už teraz malo pracovať na nových školských osnovách, ktoré žiakom na stredných školách vysvetlia, čo to je demokracia, extrémizmus, holokaust, ale aby ich naučili aj „čítať“ hoaxy, dezinformácie a mediálne manipulácie. Dnešní mladí ľudia už nepozerajú na svet cez televízor, ale cez internet a v ňom je toľko informačného bahna, že naučiť naše deti orientovať sa v ňom by malo byť po čítaní druhou prioritou celého školského systému. Ak toto vláda nerobí, neohrozuje tým len budúcnosť krajiny, ale aj svoju vlastnú politickú budúcnosť. Ostáva veriť, že si to politické špičky uvedomia skôr, ako bude neskoro.

Hodnotenie za rok 2016:

Skutočným politickým víťazom roku 2016 je na Slovensku Marian Kotleba. Jeho najväčším triumfom bol, samozrejme, výsledok v marcových voľbách. Viac ako osempercentný výsledok nečakal nikto, možno ani samotný Kotleba. Rozhodne ho nečakali prieskumné agentúry, keď napríklad agentúra Focus vo svojom poslednom predvolebnom prieskume namerala ĽSNS 2,1 %. Ukázalo sa, že niektorí respondenti v prieskumoch nieže odpovedali inak, ako napokon volili, ale neodpovedali vôbec a svoje politické preferencie prejavili anonymne až pri volebnom akte. Čo je však ešte hrozivejšie, je fakt, že po voľbách, ktoré akoby Kotlebu legitimizovali, sa už mnoho z týchto ľudí neostýcha prejavovať svoje sympatie otvorene. Povedať anketárovi prieskumnej agentúry, že volím Kotlebu, už skrátka nie je hanba.

Kotlebovci však nezaspali na vavrínoch a rozbehli sa aj do slovenských vlakov. Z marketingového hľadiska dokonalý ťah, ktorým zaskočili všetkých, vrátane bezpečnostných zložiek štátu, ktoré by mali mať na zabezpečovanie poriadku v krajine monopol. Po viacerých opatreniach sa ich síce odtiaľ pomaly darí dostávať preč, no účel to kotlebovcom splnilo. Nasledovať budú rómske osady a pravda je taká, že situácia v okolí niektorých z nich je už dnes katastrofálna. Ak niekde hrozí v najbližšom čase sociálny výbuch, tak je to práve tu. Kotlebovci pritom v parlamente nerobia pre zlepšenie tejto situácie vôbec nič, no vlastne ani nemusia. Stačí sa im prizerať, ako sa medzi sebou naťahuje unavená vláda so zdecimovanou opozíciou, a s piesňou na perách sledovať, ako im postupne rastú preferencie.

Pretože prezident Kiska má síce pravdu, že extrémisti ponúkajú na zložité problémy jednoduché riešenia, no vláda, žiaľ, vo viacerých oblastiach neponúka žiadne. ĽSNS bude stačiť aj naďalej pracovať s tými najpodlejšími, ale zároveň najsilnejšími emóciami – strach, nenávisť, závisť – a bude rásť. Rok 2016 by preto mal byť pre celú politickú triedu budíčkom. Ak sa v jej prístupe nič nezmení a Kotleba sa stane víťazom aj v roku 2017 (napríklad aj v župných voľbách v Banskobystrickom kraji), neskôr ho už bude takmer nemožné zastaviť. A potom už nebude najväčší problém, kto nahradí Smer, ale ako zostaviť vládu bez Kotlebu.

Bratislava bude mať novú parkovaciu politiku, rozpočet aj autobusy

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal presadil nové pravidlá parkovania v Bratislave. Prešli síce s výraznými zmenami oproti jeho pôvodnému návrhu, no ide o zásadný posun a hlavné mesto tak má nové pravidlá, o ktorých primátori hovorili posledných päť rokov.

Zásadnou zmenou oproti pôvodnému návrhu je zníženie ceny parkovného a to, že obyvatelia Bratislavy nebudú musieť platiť za parkovanie prvého auta mimo svojej mestskej časti. Novinkou je tiež to, že platiť za parkovanie bude možné až o dva roky.

Nové pravidlá sú výrazne výhodnejšie pre Bratislavčanov s jedným autom. Za každé ďalšie budú musieť v iných mestských častiach platiť za hodinové státie podobne ako ľudia žijúci mimo Bratislavy, hoci o polovicu lacnejšie.

Primátor poslancov prosil, aby parkovaciu politiku prijali, obával sa, že s blížiacimi sa voľbami bude klesať šanca na jej schválenie. Pravidlá parkovania neprešli už za jeho predchodcu Milana Ftáčnika. „Bratislavčanom som sľúbil, že zavedieme poriadok v parkovaní, a tento svoj sľub plním,“ povedal Nesrovnal.

Bratislava bude v budúcom roku hospodáriť s rozpočtom viac ako 343 miliónov eur. Takúto sumu dnes schválili mestskí poslanci na svojom dnešnom rokovaní. Viac peňazí v meste pôjde do verejnej infraštruktúry, sociálnej oblasti, vzdelávania, voľného času, ale aj mobility a verejnej dopravy.

Bratislavský Dopravný podnik nakúpi 90 nových autobusov. Aj o tom rozhodli mestskí poslanci na dnešnom rokovaní. Podnik má nákup financovať prostredníctvom dlhodobého úveru vo výške 24 miliónov eur.

Vyznať sa v zákutiach bratislavskej komunálnej politiky patrí medzi jedno z najnáročnejších remesiel. V prvom roku svojho pôsobenia Nesrovnal pôsobil tak, že majstrom tohto remesla nie je, pripomínal skôr slona v porceláne. Postupne zlepšujúci sa dojem v tomto roku pretavil do rozseknutia jedného z mnohých bratislavských gordických uzlov – jednotnej parkovacej politiky. Polepiť do niečoho aspoň trochu zmysluplného často úplne protichodné záujmy jednotlivých mestských častí, vyrokovať pre to aj podporu poslancov a zároveň to urobiť tak, aby vás nezožrali obyvatelia, ako napríklad Rašiho v Košiciach, dokazuje, že Nesrovnal sa za dva roky už niečo naučil. Ak k tomu pripočítame úspešné schválenie rozpočtu na budúci rok, ktoré dlho úspešne nevyzeralo, či odsúhlasenie nákupu nových autobusov, rok 2016 pre Nesrovnala znamená, že síce je ešte skoro na reči o obhájení svojho postu, no minimálne už nie je na uterák.

Pellegrini chce zjednodušiť čerpanie eurofondov pre mestá a obce

Pri vyhlasovaní výziev na predkladanie projektov, ktoré by sa mohli financovať z eurofondov, by sa mal viac udomácniť systém dvoch kôl. Zjednodušilo by to získavanie eurofondov pre mestá a obce a zároveň by im to ušetrilo financie. Myslí si to podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini (Smer-SD).

Jeho úrad preto vydal metodické usmernenie, v ktorom riadiacim orgánom zodpovedným za eurofondy priblížil systém dvojkolovosti pri vyhlasovaní výziev a upriamil pozornosť na tento spôsob. Zároveň by Pellegrini chcel v najbližších dňoch, najradšej budúci týždeň, predložiť na vládu novelu zákona o čerpaní štrukturálnych prostriedkov. „Kde ešte viacej zadefinujeme a zjednodušíme proces dvojkolovosti,“ uviedol Pellegrini.

S touto iniciatívou prišiel po rokovaniach so Združením miest a obcí Slovenska a s predstaviteľmi strany Most-Híd. „Toto je posledné obdobie, keď môže Slovensko v takomto množstve čerpať eurofondy, a nie je jedno, ako rýchlo sa nám to podarí a ako kvalitne použijeme tieto financie,“ zdôraznil potrebu zmien predseda Mosta-Híd Béla Bugár.

O zjednodušení žiadostí o eurofondy sa už nahovorilo skoro toľko, že by to stačilo na vyplnenie jedného stredne veľkého eurofondového projektu. Riešenie od Bugára a Pellegriniho má hlavu, panvu, aj pätu. Obce museli doteraz platiť rôznym sprostredkovateľským agentúram za vypracovanie projektov kopec peňazí, ktoré šli často do luftu. Navyše, aby si štát pýtal niečo, čo má v databázach, ktoré sám spravuje, bola vec, nad ktorou krútil hlavu nejeden uchádzač.

Na prvý pohľad to nie je nič, čo by bolo zaujímavé pre médiá. No netreba zabúdať na to, že to pomôže primátorom a starostom, ktorí keď prídu voľby, majú na svojich voličov často celkom slušný vplyv. A keď už nič iné, mohli by svojim obyvateľom vysvetliť, že nie všetko prichádzajúce z Európskej únie je fuj a že bez jej peňazí by nemali ani ten životný štandard, na ktorý s takou chuťou nadávajú.

Jednou vetou

  • Poslanci OĽaNO rozdali koaličným poslancom v parlamente knihy novinára Marka Vagoviča Vlastnou hlavou.
  • „Pripravujeme podania. Okrem legislatívnych zmien pripravujeme aj trestné oznámenia na fyzické aj právnické osoby,“ povedala opozičná poslankyňa Natália Blahová (SaS) k výsledkom poslaneckého prieskumu v zariadení Čistý deň.
  • Parlament nezobral na vedomie mimoriadnu správu ombudsmanky Jany Dubovcovej o nezákonných praktikách na policajných staniciach, za správu hlasovalo len 39 poslancov, nepodporili ju poslanci Smeru, SNS, ĽSNS a väčšina Mosta-Híd.
  • Slovensko chce v roku 2019 predsedať Organizácii pre bezpečnosť v Európe, oznámil to minister zahraničia Miroslav Lajčák na zasadnutí OBSE.
  • Miliónové pokuty za predaj potravín by mohli dostať ďalšie tri subjekty, potvrdil to šéf Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš.

FB status dňa:

Zaujímavé texty:

Peter Morvay: Kotlebovci medzi utečencami

Matúš Ritomský: Zničia raz naše deti svet?

Jozef Majchrák: O čom sa na sneme Smeru baviť nebude

Peter Tkačenko: SaS kolaboruje. Konečne

Ján Mazák: Mečiarove amnestie v postpravdivej dobe Andreja Danka

Aliancia Fair-play: Ako obabrať štát I – rušenie firmy

.Bez Lampy: Hlávková, Radičová, Trepáčová, Kaščák

Hláška dňa:

„Predstava je taká, že zabojujeme o Bratislavský a Prešovský samosprávny kraj. Ale ešte nie sme definitívne rozhodnutí. To padne na predstavenstve až niekedy vo februári a marci.“

Boris Kollár, predseda politickej strany Sme rodina

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie