Ďalší skutok sa nestal: Mestský byt skončil u krajského šéfa Smeru Glendu náhodou

NAKA odmietla podozrenie dlhoročnej členky Smeru v Nitre Renáty Kolenčíkovej o tom, že rodina Glendovcov sa dostala podozrivo lacno k nitrianskemu mestskému bytu. Vyšetrovateľ neurobil ani základné úkony, aby prípad dôkladne preveril.
Národná kriminálna agentúra pod vedením policajného prezidenta Tibora Gašpara nevidí dôvod bližšie vyšetrovať podozrenie, že krajský šéf Smeru a poslanec Tibor Glenda získal pred desiatimi rokmi podvodom nitriansky mestský byt.
„Po dôkladnom preskúmaní a zhodnotení vyšetrovacieho spisu a všetkých na vec sa vzťahujúcich dokumentov“ vyšetrovateľ NAKA Gabriel Holop skonštatoval, že zo spisového materiálu „nevyplývajú žiadne konkrétne skutočnosti, ktoré by nasvedčovali, že došlo k naplneniu skutkovej podstaty trestného činu prijímania úplatku, podplácania alebo porušovania povinností pri správe cudzieho majetku“. Napísal to v uznesení, ktoré Denníku N poskytla bývalá Glendova tajomníčka Renáta Kolenčíková. Tá na celú transakciu upozornila v októbri.
Z textu uznesenia vyplýva, že vyšetrovateľ Holop nepostupoval dôkladne a nepreskúmal „všetky na vec sa vzťahujúce dokumenty“.
Len minulý týždeň Plus 1 deň informoval, že policajný prezident sa zúčastnil oslavy 60-ky iného nitrianskeho poslanca Smeru, Jozefa Valockého. Gašpar povedal, že to nemieni nijako vysvetľovať, hoci polícia má byť zo zákona nezávislá a apolitická.
Lacno a cez zamestnankyňu
Byt s rozlohou 48 štvorcových metrov previedlo mesto na mestský podnik Službyt v júni 2006. Konateľmi Službytu boli Pavol Bielik a Tibor Glenda. Následne Glenda vo funkcii skončil a nahradil o Štefan Štefek, vtedajší okresný predseda Smeru.
Valné zhromaždenie v zložení Bielik, Štefek a primátor Jozef Dvonč rozhodlo o predaji bytu. Kúpila ho Glendova dlhoročná zamestnankyňa Jana Hanusová za 384-tisíc korún (11-tisíc 600 eur). Tá ho predala Glendovej dcére Anete, ona zase svojmu bratrancovi. Dnes byt vlastní žena, ktorá ho kúpila od Róberta Glendu cez realitku.
Mestský byt skončil lacno u krajského šéfa Smeru Glendu, polícia to vyšetruje
Kolenčíková vyslovila podozrenie, že celá transakcia mala slúžiť na to, aby na nej Glendovci zarobili. Hanusová aj Glenda to ešte v októbri odmietli. Obaja tvrdili, že nejde o príbeh korupcie, ale len o normálnu priateľskú pomoc.
Také isté vysvetlenie ponúkol Glenda aj polícii: „Pani Hanusová s manželom bývali v Koniarovciach pri Topoľčanoch a každodenné dochádzanie im robilo problémy, a keďže bývali spolu aj s rodičmi, tak mali záujem riešiť bytovú otázku a odčleniť sa od rodičov,“ tvrdil Glenda. Preto vraj kúpili byt, ktorý bol podľa neho v dezolátnom stave. Následne vraj zistili, že rekonštrukcia bude drahšia, ako plánovali, preto im Glenda pomohol a jeho dcéra byt odkúpila. Potom ho vraj draho rekonštruovala, a keďže sa jej narodilo dieťa, byt predala bratrancovi, lebo si postavila rodinný dom. A to isté vraj urobil aj bratranec, keď sa zase jemu narodilo dieťa.
Cena 384-tisíc sa podľa Glendu zdala Hanusovcom výhodná, pričom „tu poznamenal veľmi dôležitý fakt, že predaj a cena boli určené valným zhromaždením, na ktorom a zúčastnili všetky oprávnené osoby, vrátane primátora mesta Nitra a dvoch konateľov spoločnosti Službyt, to znamená, že na uvedenú cenu Ing. Glenda nemal a ani nemohol mať žiadny vplyv“.
„Samotné predaje vníma za úplne štandardné, nič protizákonné nespravil, nikomu žiadny finančný prospech nezabezpečil a na nikoho žiadnym spôsobom nevplýval, ani nemal dôvod, lebo jeho dcéra do rekonštrukcie bytu investovala nemalé peniaze,“ cituje Glendovu výpoveď vyšetrovateľ. Poslanec tiež predložil údajný odhad z Národnej banky Slovenska, že cena takéhoto bytu mohla byť v tom čase 590- až 600-tisíc korún, ak by nebol v dezolátnom stave.
Podľa nitrianskeho realitného makléra Rudolfa Paukeho bola cena bytov na Klokočine v tom čase na úrovni 20- až 23-tisíc korún za štvorcový meter. Cena bytu tak mohla podľa neho byť až takmer trojnásobná: od 960-tisíc do 1 milióna 100-tisíc korún.
Kolenčíkovú označil Glenda pred policajtom za ženu s nenaplnenými ambíciami.
Čo mal urobiť vyšetrovateľ, ale neurobil
Z uznesenia vyplýva, že vyšetrovateľ vypočul len Kolenčíkovú a Glendu. Vôbec na výsluch nezavolal Hanusovú, ani členov valného zhromaždenia, ktorí odpredaj bytu schválili. A nezistil ani najpodstatnejšiu vec – či a koľko Glenda na transakcii zarobil. Kúpne ceny, za ktoré následne Glendovci byty kupovali a predávali, sú neverejné informácie. Polícia ich však z katastra môže zistiť.
Vyšetrovateľ sa ku skutočnosti, či byt nebol príliš lacný a koľko vlastne Glenda zarobil, v uznesení postavil nasledovne. „Ponuka a dopyt nemajú konštantnú hodnotu, pravidelne sa menia,“ píše. „Jednotlivé prevody prebiehali v rámci kúpnych zmlúv a neboli zistené žiadne nedostatky,“ konštatuje tiež.
„Skutočnosti uvádzané Renátou Kolenčíkovou sú značne všeobecné a z hľadiska trestného konania majú charakter orientačných informácií, ktoré síce upozorňujú na určitú skutočnosť, ale samy osebe nemajú dôkazný význam, keďže sú pomerne nejasné a značne neurčité, pričom z nich nevyplývajú žiadne skutkové okolnosti, od ktorých v podstatnej miere závisí samotné rozhodnutie,“ tvrdí policajt.

Robil som len to, čo chcel krajský šéf Smeru Glenda, tvrdil svedok v korupčnej kauze
Kolenčíkovú to pobúrilo, hovorí o odfláknutom prípade. Tvrdí, že s Hanusovou sa roky pozná a aj sa s ňou stretávala. „Nemala som vedomosť, že by hľadala byt a že sa chce presťahovať do Nitry, pretože poznám jej rodinné zázemie. A keď uvádza, že dlho hľadala byt cez realitky, prečo kupovala byt od Službytu? Všetci záujemcovia, ktorí majú záujem o byt cez Službyt, si ho idú pozrieť, či im vyhovuje. Keďže im nevyhovoval, prečo ho kupovali? Výpoveď Glendu je klamstvo na klamstve. Ale je to jeho svedomie. Charakter a svedomie nikdy nemal.“
Národná kriminálna agentúra v odpovedi na otázky Denníka N tvrdí, že „ak má oprávnená osoba potrebu podať opravný prostriedok voči rozhodnutiu, nech tak urobí. Na základe toho v súlade so zákonom posúdi uvedené rozhodnutie a vyšetrovanie uvedenej veci oprávnený prokurátor.“
Kolenčíková v lete vystúpila zo Smeru. V rozhovore pre Denník N povedala, že pre korupciu a klientelizmus v strane.
V sobotu sa uskutoční snem Smeru v Prešove, kde si strana zvolí nové vedenie. O Glendovej výmene sa nehovorí. Denník N oslovil aj prokuratúru, či s postupom vyšetrovateľa súhlasí, alebo nariadi doplniť dokazovanie.