Denník N

Kaliňák dostal na sneme Smeru 318 hlasov, nový nepriateľ sú Rómovia

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Smer si zvolil vedenie tak, ako ho navrhol Robert Fico. Pavol Paška už nie je podpredsedom, ale zostal členom predsedníctva.

Robert Fico je v Smere stále najobľúbenejší politik. Vo voľbách nového vedenia získal od delegátov strany 359 hlasov, najviac zo všetkých členov vedenia.

Hlasovanie ukázalo, že dvojkou v strane už nie je Robert Kaliňák, ale Peter Pellegrini, ktorý získal 348 hlasov. 345 hlasov dostal Peter Kažimír. Až po ňom nasleduje Kaliňák s 318 hlasmi.

Nový podpredseda Juraj Blanár získal 311 hlasov, rovnako aj Marek Maďarič. Najmenej – 302 hlasov dostal Peter Žiga.

Kažimír hovorí, že každý z členov vedenia získal aspoň 86-percentnú podporu delegátov. Celkový počet delegátov bol 385.

Končíme s politickou korektnosťou (autorka: Martina Koník)

Vo vedení Smeru skončili na vlastnú žiadosť Pavol Paška a Dušan Čaplovič, obaja však zostanú členmi 36-členného straníckeho orgánu predsedníctva. Fico oboch objal, keď im poďakoval za ich prácu.

Paška odstúpil pred dvomi rokmi z funkcie predsedu Národnej rady kvôli kauze predraženého nákupu CT v Piešťanoch.

V predsedníctve strany sa udialo spolu sedem zmien. Odišli z neho Jozef Buček, Magdaléna Košútová, Ľubica Rošková či Marian Záhumenský.

Buček ešte na začiatku snemu hovoril, že nevidí na svoj odchod dôvod. „Som nepretržite sedem-osem rokov členom predsedníctva, nevidím dôvod,“ povedal. Na otázku, či nemôže byť dôvodom to, že svedok v DPH kauze označil Bučeka za toho, kto kryl kauzy, povedal, že sú to nezmysly a výplody. „Keď niekto napíše údajne, údajne to môžete byť aj vy.“

Novým členom predsedníctva sa stal napríklad štátny tajomník ministerstva dopravy Viktor Stromček. Spolu s ním aj poslanci Dušan Bublavý, Róbert Puci alebo prešovský župan Peter Chudík.

Priorita: Rómovia

Snem nijak nehovoril o kauze Ladislava Bašternáka. Nevyjadrila sa k nej ani Monika Flašíková-Beňová, ktorá odišla hneď po hlasovaní a ešte pred diskusiou.

„Na diskusiu nemá zmysel zostávať, pretože diskutovať po tom, čo budú ohlásené výsledky, je asi zbytočné,“ povedala.

Zároveň priznala, že nehlasovala za viacerých navrhnutých podpredsedov, ani za Kaliňáka. Podporila však Fica, Kažimíra aj Blanára. Flašíková-Beňová pred snemom viackrát vyhlásila, že Kaliňák by mal odstúpiť.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Blanár za Kaliňáka hlasoval. „Myslím si, že urobil kus práce pre Slovensko, pre predsedníctvo a je to jeden z najschopnejších ministrov vnútra,“ povedal. Kauza Bašternák je podľa neho na vyšetrovateľoch a „nikto nikdy nedokázal, že by pán minister ovplyvňoval vyšetrovanie“.

Fico aj Kaliňák sa vo svojich prejavoch venovali problematike Rómov. Premiér hovoril, že bude podporovať políciu pri zákrokoch a bude sa hádať s ombdusmankou Janou Dubovcovou. Tá v minulosti viackrát upozornila na neprimerané zásahy voči Rómom v osadách.

Fico hovoril, že napríklad vôbec nevedel, že 20-ročná matka zverí deti do opatery starej mamy a poberá veľa dávok, len aby nemusela pracovať. „To, čo počúvam o zneužívaní tohto systému je neakceptovateľné a bude musieť na to minister zareagovať, musíme začať v rómskych osadách robiť poriadky,“ vyhlásil.

Podcenil vraj situáciu, keď si mysleli, že je dobre platiť asistentov a kupovať chlebíčky. „Pokiaľ títo ľudia prejavia záujem o prácu, vtedy im treba pomôcť.“

Za nárastom extrémizmu vidí Robert Fico „sústavné útoky na sociálnu demokraciu“ zo strany štandardnej pravice. Pýtal sa, kde je KDH a SDKÚ. Druhými zodpovednými sú podľa neho médiá. „Hlavne sa neposrať,“ citoval v prejave z knihy Mirka Topolánka.

Politickú zodpovednosť bude premiér vyvodzovať, ak na to bude vidieť dôvod. „Nebudem krágľovať ľudí len preto, že si to želajú nejaké médiá alebo opoziční poslanci.“

Vyhlásil tiež, že rok 2017 je rokom, kedy vyhlasuje koniec politickej korektnosti, „pretože korektnosť nás zabíja“. Príkladov, „kde môžeme byť otvorení je toľko, koľko len chcete, chcem vás povzbudiť k odvahe, nazývajme veci pravými menami,“ povedal straníkom s tým, že ak budú politici politicky korektní, nastúpia extrémisti.

Fico vyobjímal Pašku (autorka: Martina Koník)

Naši ľudia

Fico sa venoval aj prípadu Zuzany Hlávkovej na ministerstva zahraničných vecí a znovu opakoval, že je to útok na úspešné slovenské predsedníctvo.

Strana bude mať podľa neho do roka nový program, pretože Európa sa zmenila. Prioritou pre Smer majú byť „naši ľudia“. Tak označil jeden policajt v minulosti aj Bašternáka, keď ho chcela skontrolovať hliadka, Fico ale povedal, že našimi ľuďmi Smeru sú pracujúci ľudia, „tí, ktorí robia“.

Podľa premiéra už nie je problém nezamestnanosť, ale cena, ktorú ľudia dostávajú za prácu. Preto chce zvyšovať minimálnu mzdu, materskú a príspevok za starostlivosť pre ľudí, ktorí sa doma starajú o choré deti alebo starých ľudí. Zároveň chce odstrániť rozdiely medzi starodôchodami a novodôchodcami. „Toto je ľavicová politika,“ uviedol.

Diskusia členov strany nebola verejná pre médiá, rovnako ani výsledky hlasovania.

Na snem Smeru prišli aj politici z OĽaNO. Bývalý splnomocnenec vlády Peter Polák držal spolu s Michalom Šipošom transparent s podobizňou Kaliňáka a Bašternáka. Dvaja Prešovčania mali tiež vlastné transparenty.

Prišli aj traja mladí ľudia, ktorí sa pýtali ľudí, či zavolali políciu, keďže sa v budove nachádza Fico, ktorý nepreberá zásielky zo súdu a tu by mu ich mohli doručiť. Jeden z nich potom volal na číslo 158.

N - Monika Tódová
N – Monika Tódová

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Smer

Slovensko

Teraz najčítanejšie