Denník N

Smer ide materskú dávku zvyšovať expresne, nie však tak zásadne, ako to vyzerá

Robert Fico a minister práce Ján Richter. Foto N – Tomáš Benedikovič
Robert Fico a minister práce Ján Richter. Foto N – Tomáš Benedikovič

V sobotu premiér Robert Fico na sneme Smeru oznámil, že od mája budúceho roka sa zvýši materská dávka na 98 percent z predchádzajúceho čistého príjmu. Mamičky si polepšia o zhruba 34 eur v porovnaní so súčasným priemerným materským príspevkom.

Premiér Robert Fico na sobotňajšom sneme slávnostne oznámil, že od mája sa zvýši materská dávka na 98 percent z predchádzajúcej čistej mzdy.

Znie to veľkolepo, zmena však nebude výrazná.

Avizoval ju už pred mesiacom aj minister práce Ján Richter, no hovoril o trochu iných číslach. Na rozdiel od predsedu vlády a strany nepočítal v percentách z čistého príjmu, ale z hrubej mzdy, respektíve z denného vymeriavacieho základu – tam ide o zvýšenie zo súčasných 70 percent na 75 percent.

Zmena má platiť od mája budúceho roka, pričom už v pondelok má o nej rokovať hospodárska a sociálna rada. V stredu by sa mal materiál dostať na vládu.

Ako si rodiny polepšia

Podľa návrhu vzrastie od mája 2017 priemerná mesačná výška materskej dávky zo zhruba 484 na 518 eur, čiže o 34 eur.

O ďalší rok by mal priemer narásť na 537 eur a v roku 2019 by mala priemerná materská dávka dosiahnuť takmer 561 eur na mesiac. Zvýšenie síce začne platiť až od mája, ale dotkne sa aj tých rodičov, ktorí už materskú poberajú a aj po máji budú mať na ňu nárok.

Dĺžka poberania materskej dávky pritom ostáva nezmenená – je to 34 týždňov pre matky, pričom nastúpiť na materskú musia najneskôr 6 týždňov pred pôrodom. Pri osamelých matkách je to 37 týždňov, pričom táto dĺžka sa predlžuje u matiek dvojičiek. U otcov tiež ostáva nezmenená dĺžka dávky, ktorá je 28 týždňov.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Nová kniha: Harabin. Zrodil ho Mečiar, vytiahol Fico, konkuruje Kotlebovi

Kúpiť knihu

Teraz najčítanejšie