Denník N

Newsfilter víkendu: Fico si za nového nepriateľa vybral „starých dobrých“ Rómov

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Snem Smeru, debata Sulík vs. Danko a obnovené IC vlaky.

Newsfilter (komentované správy dňa, tipy na čítanie, citát a FB post dňa) pripravuje Radovan Choleva, ktorý radil viacerým slovenským politikom.

Kaliňák zostáva podpredsedom Smeru, strana chce riešiť Rómov

Robert Fico je v Smere stále najobľúbenejší politik. Vo voľbách nového vedenia získal od delegátov strany 359 hlasov, najviac zo všetkých členov vedenia. Hlasovanie ukázalo, že dvojkou v strane už nie je Robert Kaliňák, ale Peter Pellegrini, ktorý získal 348 hlasov, 345 hlasov dostal Peter Kažimír. Až po ňom nasleduje Kaliňák s 318 hlasmi. Nový podpredseda Juraj Blanár získal 311 hlasov, rovnako aj Marek Maďarič. Najmenej – 302 hlasov – dostal Peter Žiga. Kažimír hovorí, že každý z členov vedenia získal aspoň 86-percentnú podporu delegátov. Celkový počet delegátov bol 385.

Vo vedení Smeru skončili na vlastnú žiadosť Pavol Paška a Dušan Čaplovič, obaja však zostanú členmi 36-členného straníckeho orgánu predsedníctva. Fico oboch objal, keď im poďakoval za ich prácu. Paška odstúpil pred dvomi rokmi z funkcie predsedu Národnej rady pre kauzu predraženého nákupu CT v Piešťanoch. V predsedníctve strany sa udialo spolu sedem zmien. Odišli z neho Jozef Buček, Magdaléna Košútová, Ľubica Rošková či Marian Záhumenský.

Snem nijako nehovoril o kauze Ladislava Bašternáka. Nevyjadrila sa k nej ani Monika Flašíková-Beňová, ktorá odišla hneď po hlasovaní a ešte pred diskusiou. Fico aj Kaliňák sa vo svojich prejavoch venovali problematike Rómov. Premiér hovoril, že bude podporovať políciu pri zákrokoch a bude sa hádať s ombudsmankou Janou Dubovcovou. Tá v minulosti viackrát upozornila na neprimerané zásahy voči Rómom v osadách.

Fico hovoril, že napríklad vôbec nevedel, že 20-ročná matka zverí deti do opatery starej mamy a poberá veľa dávok, len aby nemusela pracovať. „To, čo počúvam o zneužívaní tohto systému. je neakceptovateľné a bude musieť na to minister zareagovať, musíme začať v rómskych osadách robiť poriadky,“ vyhlásil.

Vyhlásil tiež, že rok 2017 je rokom, keď vyhlasuje koniec politickej korektnosti, „pretože korektnosť nás zabíja“. Príkladov, „kde môžeme byť otvorení, je toľko, koľko len chcete, chcem vás povzbudiť k odvahe, nazývajme veci pravými menami,“ povedal straníkom s tým, že ak budú politici politicky korektní, nastúpia extrémisti. Svoj prejav zakončil odkazom na knihu bývalého českého premiéra Mirka Topolánka s názvom „Hlavně se neposrat“.

Keď už máte Maďarov vo vláde a migrantov nikde, je načase vytvoriť si nového nepriateľa – „starých dobrých“ Rómov. Ale pozor, nieže sa tomuto problému začnete venovať naozaj systémovo, to zase nie. To by bolo príliš komplikované a stálo by to príliš veľa politického kapitálu. Namiesto toho bude vláda voči Rómom ešte represívnejšia. To znamená, že v najbližšom čase si Kaliňákova polícia udrie v nejakej bohom zabudnutej rómskej osade a premiér s ministrom vnútra to budú osobne na mieste obhajovať. Lenže je len veľmi malá pravdepodobnosť, že títo zbití Rómovia budú mať zrazu lepšie vzdelanie a pracovné návyky. Problém to teda nevyrieši a jediné, čo sa tým dosiahne, bude eskalácia sociálneho napätia medzi Rómami a ľuďmi žijúcimi v ich okolí. A v konečnom dôsledku to neprinesie body ani Smeru, pretože po tretej Ficovej vláde mu už nikto neuverí, že s týmto problémom niečo dokáže urobiť. Kotleba mu môže rovno poslať čokoládky Merci.

Nič iné, čo by stálo za zmienku, sa na sneme Smeru neudialo.

Hodnotenie za rok 2016:

Začiatok roka bol v Smere v znamení valcovania verejnej mienky pri fingovanej hre „nepustíme sem ani jedného migranta“. Keď to však Smer s vyvolávaním strachu už prehnal, táto hra vyniesla do parlamentu Kotlebu a Kollára, pričom Smer dosiahol druhý najhorší volebný výsledok vo svojej histórii. Od tohto momentu sa do smeráckej mašiny už sypal iba piesok. Od protestujúcich sestier a učiteľov cez kauzu Bašernák až po kauzu Agentúra Evka. Po deviatich rokoch pri moci sa naozaj ťažko hľadá škandál, ktorý by nebol spojiteľný práve so Smerom. Tento rok je presný obraz toho, aké budú ďalšie roky tejto strany – kauza za kauzou, klesajúce preferencie a útoky na médiá. Smer sa postupne mení z veľkej strany na stredne veľkú stranu a bude len otázkou času, kedy to prestanú zvládať ďalší a ďalší členovia. Nepripomína vám to niečo? Áno, toto bol osud aj Vladimíra Mečiara a v mnohom aj Mikuláša Dzurindu.

Aký je však rozdiel medzi Ficom a Dzurindom? Ten, že druhý menovaný si do konca života bude môcť povedať, že okrem naplnenia svojej osobnej ctižiadosti (a iných vecí) jeho dve vlády pre túto krajinu aj niečo dobré urobili. Fico mal a ešte stále má k dispozícii oveľa silnejší a dlhší mandát, ako mal Dzurinda, no využíval ho vždy len na to, aby sa udržal pri moci. Keď už nie všetky kauzy, tak práve absencia akéhokoľvek odkazu či pozitívneho prínosu pre krajinu je niečo, čo je na jeho príbehu to najsmutnejšie. Mohol sa pokúsiť zreformovať školstvo, aby bola krajina lepšie pripravená na budúcnosť. Mohol sa pokúsiť zreformovať justíciu, ktorá je po Harabinovi v dezolátnom stave. Alebo sa mohol pokúsiť vyriešiť rómsku problematiku, pretože hrozí sociálnym výbuchom. Namiesto toho sa teraz, vo svojom treťom vládnom(!) období, ide hrať na politicky nekorektného a odkazuje, že najdôležitejšie je sa „neposrať“. Škoda, že sa to už stalo.

Sulík a Danko mali v RTVS ostrú diskusiu

„Bojíte sa prezidenta, že vstúpi do politiky,“ povedal predseda SaS Richard Sulík v televíznej debate RTVS O päť minút dvanásť predsedovi parlamentu a šéfovi SNS Andrejovi Dankovi. Ten vraj pred pár týždňami inicioval so Sulíkom stretnutie pri pohári vína. Hoci išlo o súkromnú komunikáciu, obaja o nej verejne počas hádky v televízii hovorili. Pohádali sa aj o tom, kto vlastne toto stretnutie vymyslel. Danko poprel, že by sa Kiskovho vstupu do politiky obával. Naopak, vraj by aspoň prišla konštruktívna opozícia a o hlasy by prišli SaS a OĽaNO.

Sulík hovorí, že koalícia sa začne po ukončení predsedníctva v Rade EÚ viac hádať a možno nastanú aj zmeny vo vláde. Nemyslí si však, že budú predčasné voľby. Ak by sa však o tom hlasovalo v parlamente, tak poslanci SaS budú podľa neho, samozrejme, za. „Čo môže dnes ľuďom v advente pomôcť debata o tom, čo bude?“ pýtal sa Danko a úvahy o predčasných voľbách odmietol.

„Už dnes však poviem, že radšej nebyť v politike ako ísť do hocijakej koalície.“ V relácii viackrát odmietol spoluprácu so Sulíkom aj s Matovičom. So Sulíkom nakoniec odmietol prísť vôbec aj do ďalšej relácie. Rovnako odmieta diskutovať aj s Matovičom. Ten by vraj v relácii „len škriekal“. Sulík reagoval, že radšej bude spolupracovať s ľuďmi z Progresívneho Slovenska, no vie si predstaviť aj vládnutie so SNS, ak by to inak nešlo. Odmieta len Smer a Kotlebu.

Debata medzi Sulíkom a Dankom bola jedna z najzaujímavejších za posledné roky (autor odporúča každému pozrieť si ju). Odhalila nielen ich nedávne súkromné stretnutie, ale aj spôsob uvažovania oboch politikov do budúcnosti. Obavy z Kisku sú pri oboch namieste. Ak by sa prezident rozhodol založiť stranu, resp. vstúpiť do niektorého z už ohlásených projektov, takáto strana by vysávala voličov „kobercovým náletom“, čiže naprieč politickým spektrom. SaS by bola prvá na rade, no odliv by určite zaznamenala aj SNS či Smer. Kiska sa vo svojej funkcii vyhýba vymedzeniam naľavo či napravo, a hoci by ho väčšina politológov označila za pravicového politika, jeho minulosť v Dobrom anjelovi a prirodzená solidarita ho rozširuje aj doľava. Jeho prezidentský mandát sa končí v roku 2019, takže ak chcú mať všetci istotu, že nebude v roku 2020 kandidovať do parlamentu, museli by byť predčasné voľby do dvoch rokov.

Druhým zaujímavým zistením z tejto debaty je, že Danko bytostne neznáša nielen Matoviča, ale do veľkej miery aj Sulíka a jeho SaS. Silné reči o tom, že by s ním „v živote“ nešiel do vlády, boli len dôsledkom vyprovokovania zo strany Sulíka, no ukázalo sa, že jeho mentálna preferencia je Ficov Smer. To je však, ako správne podotkol Sulík, jeho najväčšia studnica budúcich voličov, takže sa ocitá v značnej schizofrénii. Skôr či neskôr sa bude musieť Ficovi postaviť, no zároveň je to jeho súčasný a preferovaný budúci koaličný partner. Sulík sa zase vymedziť voči SNS nebude môcť nikdy, pretože ak už teraz vylučuje Smer a ĽSNS, tak po vylúčení Danka by mal takmer stopercentnú istotu, že nebude už nikdy vládnuť. Obaja však zabúdajú na to, že pri súčasných výkonoch koalície aj opozície budú po nasledujúcich voľbách „blokovať“ strany Kotlebu či Kollára toľko mandátov, že nakoniec bude musieť skončiť vo vláde každý, kto nie je otvorený fašista. A budeme dúfať, aby to nebolo naopak.

Danko a Ersék vypravili obnovený IC vlak

InterCity (IC) vlaky sa ani nie po roku od zrušenia vracajú opäť na trať medzi Bratislavou a Košicami. Prvý takýto obnovený spoj dnes o 9.47 h odštartoval z hlavného mesta na východ krajiny. „Pôjde o najrýchlejšie a zároveň najkomfortnejšie spojenie medzi našimi dvoma metropolami,“ opísal na brífingu na bratislavskej hlavnej stanici generálny riaditeľ štátnej Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Filip Hlubocký.

„Nie je to nový projekt, ale chceme, aby tento projekt žil. Musíme byť rýchlejší, čistejší a komfortnejší a potom nám budú ľudia chodiť na tento vlak,“ zhodnotil minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd).

„Zrušenie IC vlakov sme vyhodnocovali ako urýchlený krok,“ doplnil predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS). Takéto spojenie Bratislavy a Košíc si podľa neho Slovensko zaslúži. „Je to prvý malý krok k tomu, aby ZSSK pristúpila k oveľa väčším investíciám. Už dnes je sľúbený zvýšený investičný rámec pre obnovu parku,“ dodal.

Dlhoočakávané znovuspustenie vlakov Intercity vo vianočnom čase je kombinácia vecnej užitočnosti a PR akcie pre Danka. V čase, keď sa bude „sťahovať národ“ z Bratislavy na východ a potom naspäť, sa týmito vlakmi prepravia státisíce ľudí. Dokonca aj Dankov krkolomný prejav má vo svojej podstate svoje ratio – vypraviť jeden rýchly vlak dvakrát za deň medzi dvoma najväčšími mestami musíme zvládnuť. Ani prípadná stratovosť nie je dôvodom, aby štát neprevádzkoval práve toto spojenie Bratislavy a Košíc. Danko si podľa očakávania tieto vlaky kompletne politicky privlastnil, takže v tomto prípade ide o ukážkový príklad, keď má politické PR a výkon konkrétnej politiky synergický efekt.

Jednou vetou

  • Na Slovensku by už konečne mali začať trestať korupčných politikov, myslí si väčšina ľudí v prieskume Nadácie Zastavme korupciu, zhodujú sa na tom voliči všetkých strán, najčastejšie tak odpovedajú voliči Kotlebu, SNS a SaS.
  • SaS podáva podnet pre možné porušenie ústavného zákona na Erika Tomáša pre kauzu resocializačného zariadenia Čistý deň v Galante.
  • NAKA odmietla podozrenie o tom, že rodina krajského šéfa Smeru sa dostala podozrivo lacno k nitrianskemu mestskému bytu, vyšetrovateľ neurobil ani základné úkony, aby prípad dôkladne preveril.
  • Bývalý predseda Matice slovenskej Jozef Markuš je vinný, Okresný súd Bratislava III ho odsúdil na rok väzenia s podmienečným odkladom so skúšobnou lehotou dva roky.
  • Bratislavskí mestskí poslanci okolo Jána Budaja podali podnet generálnej prokuratúre pre porušovanie povinností mesta – pre zbúranie Parku kultúry a oddychu.
  • Slovensko bude v roku 2019 predsedníckou krajinou OBSE, na zasadnutí v Hamburgu slovenskú kandidatúru schválilo 57 členských štátov organizácie. 
  • Vláda v stredu schváli pôžičku pre UPJŠ v Košiciach na likvidáciu škôd po požiari; oheň v piatok večer kompletne zničil strechu sídla Ústavu chemických vied. 
  • Jedným z nositeľov Ceny Jána Langoša sa v sobotu stal Jan Sokol, filozof, bývalý politik a aj v osemdesiatich rokoch prodekan pre vonkajšie vzťahy Fakulty humanitných štúdií Univerzity Karlovej v Prahe.
  • Hokejový Slovan Juraja Širokého okrem dlžôb hráčom neplatí ani nájomné za štadión Bratislave, doteraz dlhuje na nájomnom a službách 388-tisíc eur.
  • Pivovarníci budú v krčmách dávať k účtenkám aj alkoholtestery, aby si ľudia mohli ráno odmerať zostatkový alkohol. 

FB status víkendu

https://www.facebook.com/adam.znasik/posts/10211149900205147?comment_id=10211158956471548

Zaujímavé texty

Jakub Filo: Fico ako Trump. Nekorektný a ukričaný

Jozef Majchrák: Jednokolové voľby županov nie sú zlý napad

Rozhovor s Ivanom Štefunkom: Chceme zmeniť Slovensko. Myslím si, že smerujeme k politickej strane

Lukáš Krivošík: O politických preferenciách mladých


Konštantín Čikovský: Sociálny štát, kde je pokuta za zmeškanú STK vo výške minimálnej mzdy

Nataša Holinová: Všetko o bravčovej panenke

Hláška víkendu:

„Priatelia, takto klamú médiá, neverte im. Pekný deň.“

Robert Fico

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie