Denník N

Tajných obchodov môže byť veľa, úrady denne uzavrú vyše 700 zmlúv

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ak úrad zverejňovanie zmlúv ignoruje, riskuje málo. Úradníci testujú výdrž zákona o povinnom zverejňovaní zmlúv.

Na jeseň 2011 počúvali experti z celého sveta v gruzínskom hoteli Sheraton prednášku o najnovšej zbrani proti korupcii. Slovenské ministerstvo spravodlivosti predstavovalo Centrálny register zmlúv. Vysvetľovalo, že od vzniku registra platí, že ak v ňom štát nezverejní zmluvu, akoby ani neexistovala. Pravidlo zabrániť predraženým nákupom, ktorým sa darí najmä vtedy, keď sú skryté.

Opatrenie chváli Európska únia aj OECD. Slovensko posunulo medzi lídrov v transparentnosti. Doma sa v roku 2011 spúšťal s veľkou pompou a patril k protikorupčným tromfom Radičovej vlády. Opatrenie malo zabrániť emisným či nástenkovým tendrom, o ktorých existencii sa verejnosť dozvedela až vtedy, keď boli peniaze bezpečne porozdeľované.

Revolučný nástroj, ktorý zahraničie obdivuje, má doma trhliny. Vyplýva to z analýzy Aliancie Fair-play, ktorá skúmala, ako sa zverejňovanie dodržiava. Nástroj, ktorého sila mala byť v jeho samotnej existencii, je bez kontroly zneužiteľný.

Niečo zostane aj v zásuvke

Mimovládka našla tucet príkladov, keď úradníci zmluvy neukázali alebo zatajili kľúčové prílohy s cenami. Bez nich stráca zmluva zmysel – stáva sa nekontrolovateľnou.

Desiatky ďalších zmlúv z registra po zverejnení zmizli alebo boli dodatočne menené. Takto bez stopy z registra zmizli niektoré čiastkové zmluvy na superpočítač Aurel za milióny eur. Hlavná zmluva je „ukrytá“ na oveľa menej exponovanej stránke SAV. K zodpovednosti za to sa nepriznáva nik.

Superpočítač Aurel bol zmluvne tak trochu utajený. Foto - TASR
Superpočítač Aurel bol zmluvne tak trochu utajený. Foto – TASR

Prešľapy sa podarilo objaviť vďaka tomu, že Aliancia pre projekt otvorenezmluvy.sk všetky zverejnené zmluvy od štátu kopíruje. Všimla si aj inštitúciu, ktorá túto povinnosť ignorovala úplne.

Príspevková organizácia ministerstva školstva Domov Speváckeho zboru slovenských učiteľov zmluvy nezverejňovala ani mesiace po tom, čo ju na pochybenia upozornila Aliancia Fair-play. Nadriadené ministerstvo si nič nevšimlo a organizácii ďalej posielalo peniaze z rozpočtu.

Pred troma mesiacmi, po opakovanom upozornení, nechal nový riaditeľ organizácie Ján Grešo zmluvy do registra dodatočne doplniť. „Voči zodpovedným pracovníkom sme vyvodili finančný postih,“ odpovedá Grešo. Lajdáctvo zamestnancov je menší problém. Väčší je, že nezverejnené zmluvy, na ktoré tri roky nakupoval, by podľa zákona nemali vôbec existovať. Je to však ozaj tak?

„Môže prísť k problémom, či boli verejné prostriedky využité správne a oprávnene,“ varuje právnik Tomáš Kamenec. Takej inštitúcii by ministerstvo financií mohlo krátiť príspevky z rozpočtu. Poslankyňa Mosta – Híd Lucia Žitňanská si vie predstaviť aj vracanie peňazí štátu a tovaru dodávateľovi, ak by sa ukázalo, že nákupy boli pridrahé. Ani jeden z nich však nepripúšťa, že by nezverejnené zmluvy mali automaticky viesť k takej tvrdej sankcii.

Zákon teda hovorí, že nezverejnené zmluvy akoby ani neexistovali, prax je však oveľa mäkšia.

Tajných obchodov môže byť viac. Úrady denne uzavrú vyše sedemsto zmlúv. Nikto však nekontroluje, či niektoré citlivé neostanú „zabudnuté“ v zásuvke. Či by ich verejnosť našla? „Pri bežných prípadoch ťažko“, myslí si exministerka spravodlivosti Žitňanská, ktorá pravidlá pred štyrmi rokmi vymýšľala.

Spevákov nepotrestali

Neplatné zmluvy by mali prekážať aj nadriadeným ministerstvám. V prípade Domova Speváckeho zboru slovenských učiteľov je to ministerstvo školstva. To na otázku Aliancie Fair-play, či mu neprekáža nezákonné míňanie peňazí jeho organizácie, neodpovedalo. Pri skúmaní problému nenarazila mimovládka ani na jediný prípad, kedy by štátne inštitúcie porušovanie zákona odhalili a samy aj potrestali.

Úrady sa často tvária, že nezákonné nákupy nevidia. Zmluvy nechávajú vymazať či vymeniť, často bez akejkoľvek kontroly či overenia.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie