Denník N

Vypočujte si, čo ponúkne tento rok Grape

Na piešťanskom letisku v lete zaspieva aj Selah Sue.
Na piešťanskom letisku v lete zaspieva aj Selah Sue.

Piešťanský festival zverejnil nové mená – privezie Foals, Selah Sue, MØ, Sigmu a Balthazar.

Nové mená v programe oznámil Grape festival, ktorý sa bude konať v tradičnom termíne v polovici augusta na piešťanskom letisku. Ide o britskú indierockovú skupinu Foals, elektropopovú škandinávsku hviezdu MØ, charizmatickú belgickú speváčku Selah Sue z rovnakej krajiny prídu aj indiepopoví Balthazar a fanúšikovia drumandbassu sa môžu tešiť na britskú Sigmu.

„Foals a MØ si vyslovene vypýtali fanúšikovia na fóre nášho webu a je fajn, že sa nám ich podarilo pre tento rok priviezť. Samozrejme aj nám sa páčia a máme z toho veľkú radosť. Selah Sue je taký hudobný zjav, že by ju chcel asi každý festival a tak keď nás oslovil jej manažment, neváhali sme ani sekundu,“ vysvetľuje jeden z organizátorov Ján Trstenský. „A napríklad Balthazar sme chceli už minulý rok, lebo sme sami fanúšikmi tejto kapely. Po ich minuloročnom vystúpení v Prahe sme si povedali, že to musíme skúsiť znovu a podarilo sa.“

Foals majú za sebou tri štúdiové albumy a v tomto roku plánujú štvrtý. Partia z Oxfordu na čele s charizmatickým spevákom Yannisom Philippakisom sa už skloňovala v niekoľkých prestížnych anketách a zdviditeľnila niekoľkými hitovkami, ktoré určite zaznejú aj na slovenskej premiére.

Kto je Selah Sue? Mladá, talentovaná a originálna speváčka, ktorá sa pohybuje na pomedzí soulu, funku, reggae až rocku. Medzi jej najväčších fanúšikov patrí aj Prince, takže už stačí len ukážka jej tvorby.

MØ, občianskym menom Karen Marie Ørsted, je jedným z najväčších nových talentov zo Škandinávie. Robí svižný elektropop, ktorý funguje aj naživo.

Grape myslí aj na fanúšikov elektronickej tanečnej hudby. Z Británie príde drum & bassová Sigma, bude to DJ set, ale s hosťujúcim MC. Na scéne sú od roku 2006, vydávali na známych labeloch ako Hospital Records a okrem remixov sú autormi skladieb Nobody To Love a Changing, ktoré sa objavovali na čelných priečkach európskych hitparád.

Z belgickej scény Grape vytiahol ešte jedno zaujímavé meno – skupina Balthazar robí indiepopové pesničky ozvláštnené klávesami, husľovými vyhrávkami a dvomi striedajúcimi sa vokalistami. Naživo to môže byť silný zážitok.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Kultúra

Teraz najčítanejšie