Denník N

Newsfilter dňa: Predčasné voľby bez hlasov Smeru a Mosta nebudú

Podpis koaličnej dohody v septembri. Foto – TASR
Podpis koaličnej dohody v septembri. Foto – TASR

Úvahy o predčasných voľbách, nezaplatené mzdy za prácu na diaľniciach na prokuratúre a ústup poisťovne Union.

Newsfilter (komentované správy dňa, tipy na čítanie, citát a FB príspevok dňa) pripravuje Radovan Choleva, ktorý radil viacerým slovenským politikom.

Fico na predčasné voľby nevidí dôvod

Nie je žiaden dôvod na predčasné voľby, vláda vydrží do roku 2020, povedal Robert Fico na HNClube. „Ja som za stabilitu, aby vláda pokračovala, má silný demokratický mandát, aby vydržala do roku 2020.“ Fico reagoval aj na slová predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS) a predsedu opozičnej SaS Richarda Sulíka. Tí v nedeľu v diskusnej relácii RTVS priznali, že sa stretli a diskutovali o téme predčasných parlamentných volieb.

Premiér na to nevidí žiaden dôvod. „To je jednoducho vymyslená hra,“ uviedol. „Kto dnes zahlasuje v Národnej rade za predčasné parlamentné voľby? Veď tam máte poslancov, ktorí sú prvýkrát v Národnej rade, veď tí v živote nestlačia ten gombík, lebo by jednoducho prišli o to, čo dnes zarábajú poslanci.“

„Ale ak budú voľby, budú voľby. Ja teraz tvrdím, že na to neexistuje absolútne žiaden dôvod, a ak sa dvaja páni – bývalý predseda a súčasný predseda Národnej rady – rozprávajú o predčasných voľbách, tak nech to vysvetľujú oni, čo je za tým. Ja jednoducho žiaden dôvod na predčasné parlamentné voľby nevidím,“ doplnil premiér Fico.

Robert Fico neskôr vydal oficiálne stanovisko k neoficiálnemu stretnutiu Richarda Sulíka a Andreja Danka: „Slovensko v týchto turbulentných časoch v Európe potrebuje stabilitu, a nie predčasné voľby. Svoje stretnutie musia verejnosti vysvetliť páni Danko a Sulík.“

Debaty o predčasných voľbách sú vždy mimoriadne zaujímavé, no len málokedy sa zakladajú na reálnych predpokladoch. V celej histórii Slovenskej republiky bolo iba troje predčasných volieb, z toho tie prvé (v roku 1994) sa konali preto, lebo Mečiarova prvá vláda sa stala menšinovou, tie druhé (v roku 2006) skrátili mandát druhej Dzurindovej vláde iba o tri mesiace a tie tretie (v roku 2012), nuž, škoda reči. Voľby v roku 2012 bol však jediný prípad, keď si vládna koalícia takpovediac vypustila vlastný rybník. Dokonca ani Radičová, Dzurinda a SaS (hlavného vinníka si určite podľa svojej ľubovôle) by dnes už asi nekonali rovnako.

Analogicky je ťažké predpokladať, že by sa k takémuto kroku odhodlala súčasná vládna koalícia. Smer už nikdy takýto počet percent a mandátov mať nebude, Most-Híd má momentálne v koalícii tiež veľmi luxusné postavenie, takže jediný, kto nad tým má dôvod uvažovať, je Dankova SNS. No aj nominanti tejto strany si ešte len pred pár mesiacmi poriadne sadli do svojich kresiel, takže by sa im teraz nechcelo opäť začať kampaňovať. Danko osobne bude mať dôvod nad niečim takým premýšľať až v čase, keď sa stúpajúca podpora jeho SNS bude blížiť klesajúcej podpore Smeru, no tento proces bude, ako sa momentálne zdá, ešte predsa len nejaký ten rôčik trvať.

Dôvodom na obavy pre Danka, ale aj Fica sú povedačky okolo vstupu Andreja Kisku do parlamentného ringu. Ak by sa aj stal realitou, nemôže sa udiať pred skončením jeho prezidentského mandátu v roku 2019. Fico s Dankom by tak stáli v roku 2018 pred nasledujúcou dilemou: skrátiť si svoje funkčné obdobie skoro o polovicu, aby nemohol Kiska kandidovať, alebo v pokoji dovládnuť a nech sa v roku 2020 deje vôľa Božia. Skúste hádať, ktorú alternatívu si napokon vyberú. Na záver je však dôležité zdôrazniť, že bez poslancov za Smer a Most (49+15=64) sa 90 hlasov za predčasné voľby nezozbiera.

Prokuratúra a polícia preveria údajnú prácu načierno pri výstavbe diaľnice 

Prokuratúra a polícia začali konať vo veci údajnej práce načierno pri výstavbe viacerých diaľničných úsekov pri Žiline. Potvrdila to hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová. „Na základe medializovaných informácií začala konať Okresná prokuratúra v Žiline v súčinnosti s Okresným riaditeľstvom Policajného zboru v Žiline,“ uviedla hovorkyňa GP.

Líder hnutia OĽaNO-NOVA Igor Matovič v piatok (9. 12.) upozornil, že na výstavbe viacerých diaľničných úsekov pracujú stovky ľudí načierno, 27 dní bez prestávky po 12 hodín a často bez vyplatenia mzdy. Jeho slová potvrdili bývalí pracovníci spolupracujúci s firmou Tibora Fujaka z Kysuckého Nového Mesta. Práve tá má nelegálne zamestnávať ľudí. Národná diaľničná spoločnosť to podľa Matoviča kryje, svedkovia sú podľa neho ochotní svedčiť.

Výčitky a nátlak zo strany NDS potvrdil aj hlavný inšpektor práce zo Žiliny Rudolf Kubica v reportáži televízie TA3. „Aj po našej kontrole bolo veľa telefonátov, z akého dôvodu sme tam išli, prečo tam ideme a bránime termínu výstavby atď. Čo bolo prekvapujúce, lebo my si svoju prácu konáme, ako máme,“ povedal pre TA3 Kubica. Národná diaľničná spoločnosť odmieta akékoľvek porušovanie zákona a dôrazne sa ohradzuje voči tvrdeniam, že by kedykoľvek podporovala čiernu prácu alebo iné nelegálne aktivity.

Nevyplatená mzda je nehodný čin, za ktorý by nemalo existovať žiadne odpustenie (píše sa o tom aj v Biblii). Bohužiaľ, ako to bolo aj v prípade Váhostavu, na Slovensku sú najčastejšie vinníkmi zo štátneho rozpočtu bohato kŕmené firmy. Ako ukazuje aj tento prípad otvorený Matovičom, móda nevyplácať najslabších pri najväčších verejných zákazkach neskončila s Váhostavom. Rýchle chytenie sa tohto prípadu generálnou prokuratúrou zase ukazuje, že táto firma, zdá sa, nemá žiadne politické krytie.

Dúfajme však, že tento prípad je len výnimkou z pravidla. V opačnom prípade by to znamenalo, že pri budovaní sociálneho štátu pracujú ľudia často „na panskom“ bez elementárnej ochrany Zákonníka práce. A ak chce Robert Fico prísnejšie oddeľovať tých, ktorí pracovať chcú, od tých, ktorí pracovať nechcú, nesmieme tých druhých demotivovať tým, že im za prácu na štátnych zákazkach nebudeme vyplácať mzdy. Takže ak niekde začať s represiami štátu, tak napríklad v Národnej diaľničnej spoločnosti.

Union ustúpil nemocniciam

Poisťovňa Union ustúpila v spore s malými a so strednými nemocnicami. Pre nedostatočné dofinancovanie zdravotníctva žiadala vrátenie príplatkov, ktoré im vyplácal počas roka. Viaceré nemocnice združené v Asociácii nemocníc Slovenska preto Union vypovedali zmluvy. Najmenšia poisťovňa na trhu teraz oznámila, že všetky príplatky nemocniciam ponechá.

„Bolo to veľmi ťažké rozhodnutie, pretože nás veľmi negatívne finančne zasiahne a nerieši systémový problém s nedostatočným financovaním zdravotníctva. Keďže sme na základe vyhlásení asociácie a jej členov nadobudli pocit, že zdravotná starostlivosť našich poistencov by mohla byť významne obmedzená, rozhodli sme sa ustúpiť,“ povedal generálny riaditeľ Unionu Michal Špaňár.

Zdravotné poisťovne posielali počas roka nemocniciam viac peňazí, lebo im  ministerstvo zdravotníctva sľúbilo dodatočné peniaze pre zdravotníctvo. Súkromné poisťovne však majú v zmluvách klauzulu, podľa ktorej by peniaze v prípade nedofinancovania mohli žiadať od nemocníc späť. Union považoval výšku dofinancovania za nedostatočnú, a príplatky tak žiadal naspäť. Naďalej upozorňuje, že napriek „ústupku“ problém s nedofinancovaním rezortu ostáva stále nedoriešený.

V jednote je sila. Asi takto sa dá chápať spor medzi Unionom a Asociáciou nemocníc Slovenska, ktorým musela poisťovňa ustúpiť. Približne pol milióna pacientov poistených v tejto poisťovni tak môže spávať o niečo pokojnejšie, pretože ich naďalej budú v nemocniciach ošetrovať. A slová samotného riaditeľa nasvedčujú tomu, že obmedzenie zdravotnej starostlivosti reálne hrozilo.

To, že naše zdravotníctvo je ostrá hra, kde vyhráva ten, kto mrkne ako posledný, však mali vedieť v Unione už dávnejšie. Finančný ústupok (cca milión eur) ich zasiahne tvrdo, no v skutočnosti nemali na výber – o svojich poistencov prísť nemohli, pretože inak by to mohli rovno vzdať. Táto dohoda je dobrá aj z iného dôvodu – táto najmenšia poisťovňa plní marketingové zdanie, že máme funkčný trh zdravotných poisťovní. Bez Unionu by to bola len Všeobecná zdravotná poisťovňa a Dôvera, čiže iba štát a Penta. A takto si to asi otcovia zakladatelia súkromných zdravotných poisťovní nepredstavovali. Jedine, že áno.

Jednou vetou

  • Polícia odmietla trestné oznámenie OKS pre podozrenie, že Robert Kaliňák a Ján Počiatek kryli podvody s DPH, na výsluch však nepredvolal hlavného svedka Milana Chovanca, ani redaktorky Trendu, ktoré na prípad upozornili.
  • Novým šéfom vyšetrovacieho tímu Gorila je od 1. decembra Lukáš Kyselica, nahradil doterajšieho šéfa tímu Marka Gajdoša, ktorý odchádza na vlastnú žiadosť do civilu.
  • Predseda parlamentu a šéf SNS Andrej Danko podá po návrate z pracovnej cesty na Cypre trestné oznámenie na lídra OĽaNO-Novy Igora Matoviča a aktivistu Ivana Katrinca, podľa Danka poškodzujú jeho meno – Katrinec i Matovič na Facebooku Danka obvinili z toho, že „vlani v máji zbil na ulici svoju priateľku“.
  • Zriaďovatelia súkromných jaslí a aj rodičia vyzvali prezidenta Andreja Kisku, aby nepodpísal zákon o sociálnych službách, ktorý reguluje činnosť súkromných jaslí, pretože ho považujú za diskriminačný.
  • V Bratislave žije minimálne 2064 ľudí bez domova, je to výsledok historicky prvého výskumu a sčítania, ktoré sa uskutočnilo minulý mesiac a zo ščítania ľudí bez domova vyplýva, že deti tvoria zhruba 14 percent.
  • Bratislavský samosprávny kraj dočasne obmedzil prípravu cyklolávok, ktoré by mali spojiť slovenskú a rakúsku stranu cez rieku Morava pri Gajaroch a Vysokej pri Morave, dôvodom je doposiaľ chýbajúci záväzný súhlas dotknutých rakúskych obcí Marchegg a Dürnkrut s výstavbou cyklomostov.

FB status dňa:

Zaujímavé texty:

Lukáš Krivošík: Kto by získal predčasnými voľbami?

Stano Daniel: Rómovia ako posledná Ficova nádej

Miroslav Kocúr: Fico verejne poprel princíp ľudskosti

Samo Marec: Týždeň, keď sa veci nazývali pravými menami. A Andrej Danko mal myšlienku.

Reportáž Rudolfa Sivého: Ako fungujú hliadky na Luníku VIII

Peter Morvay: Medzi nami menšinovými Maďarmi

Monika Filipová: Otvorený list ministerskej úradníčky

Karol Wolf: Slovo roka 2016: Postfaktuálny

Hláška dňa:

„Ja doteraz netuším, z čoho bolo ministerstvo zahraničných vecí obvinené. Ja to neviem, a považujem sa za priemerne inteligentného človeka.“

Robert Fico

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie