Denník N

Danko žaluje Matoviča za tvrdenie, že bije ženy

Predseda SNS Andrej Danko. Foto N – Tomáš Benedikovič
Predseda SNS Andrej Danko. Foto N – Tomáš Benedikovič

Predseda parlamentu odpovedal na správy na sociálnych sieťach o tom, že sa mal správať násilnicky, žalobou na lídra OĽaNO a aktivistu, ktorý upozornil na násilie v rodine poslanca Smeru Vladimíra Jánoša.

Predseda parlamentu a SNS Andrej Danko podáva trestné oznámenie na lídra OĽaNO Igora Matoviča a aktivistu Ivana Katrinca (kandidoval za Kotlebovu ĽSNS) za statusy na Facebooku.

Katrinec v nedeľu napísal na sociálnu sieť, že Danko „zbil na ulici ženu“. Tvrdí, že sa šéf SNS bojí, keď sa verejnosť dozvie o jeho násilníckej povahe.

„Andrej Danko zbil ožratý na ulici v Bratislave 8. 5. 2015 svoju priateľku. Sám pritom dostal od svedka incidentu jednu presne mierenú, aby sa spamätal, čo robí. Že to píšem takto verejne? Ak to nie je pravda, nech na mňa tento chrapúň podá trestné oznámenie za ohováranie a krivé obvinenie,“ napísal Katrinec v nedeľu.

Tvrdil, že nejde o jedinú ženu, „ktorá pocítila jeho päste, o tom by vedeli hovoriť ďalšie ženy ako pani M., pani L. a pani D.“ Katrinec na utorok dopoludnia zvolal tlačovku a vraví, že už má pripravený podnet v tejto veci na generálnu prokuratúru. Dôkaz o násilníckom konaní zatiaľ nedodal.

Upozornil aj na násilie u Jánoša

Katrinec v posledných parlamentných voľbách kandidoval zo 149. miesta za Kotlebovu ĽSNS.

Tému násilia na ženách už raz otvoril – bol to on, kto zverejnil v roku 2015 informácie o tom, že poslanec Smeru Vladimír Jánoš dlhodobo týral svoju manželku a dcéru. Jánoš sa po zverejnení informácie vzdal poslaneckého mandátu.

Vladimíra Jánoša prepustili v utorok na kauciu. Foto - TASR
Poslanec Jánoš bol krátko aj zadržaný. foto – TASR

Podľa obžaloby v bytoch v Bratislave a Prievidzi dcére aj manželke spôsoboval psychické utrpenie, manželke sa vyhrážal j s pištoľou a dopustiť sa na nej fyzického násilia a vulgárne im nadával. Prípad je známy aj ako kauza alobal, keďže podľa slov manželky si Jánoš peniaze skryté v trezore balil aj do alobalu. Súd ešte v tomto prípade verdikt nevyniesol

Naposledy upozornil Katrinec v novembri na údajné nezrovnalosti pri vyšetrovaní leteckého nešťastia pri Hejciach, na základe ktorých Generálna prokuratúra obnovila vyšetrovanie prípadu.

Matovič: Existuje aj video

Jeho status zdieľal aj líder OĽaNO Igor Matovič, a rovno dvakrát. Napísal „HRDO, ODBORNE A SLUŠNE … mlátiť ženy“ a predtým opisoval, ako istý predseda parlamentu „niekde v strednej Afrike“ zistil, že existuje akési video, o tom, že niekto natočí, „ako na Slotu spitý pred podnikom v hlavnom meste do krvi bije svoju družku a pri tom jej extravulgárne, tak na Slotu, nadáva“.

Poslanec Obyčajných ľudí tvrdil, že ono „videjko“ kúpil sponzor Stredoafričana, jeho kópie však sú v obehu.

Po tom, čo na neho Danko podal trestné oznámenie, mu Matovič odporučil psychiatrické liečenie. „Podanie trestného oznámenia za to, že som si dovolil zdieľať na Facebooku status aktivistu Katrinca o Dankovom zbití ženy, považujem za prejav až chorobnej posadnutosti Andreja Danka, ktorému sa o mne musí aj snívať, a dôvod na jeho bezodkladné psychiatrické liečenie,“ uviedol Matovič.

„Danko týmto zároveň dosiahol ďalší historický úspech, keď ako prvý občan Slovenska zažaloval niekoho za obyčajné zdieľanie cudzieho statusu na Facebooku. Zrejme bude na toto prvenstvo aj patrične hrdý,“ dodal.

Matoviča žaluje aj premiér

Denník N sa na tvrdenia Katrinca pýtal predsedu parlamentu Danka. Šéfka jeho tlačového odboru Zuzana Čižmáriková avizovala, že sa Danko po svojom prílete z Cypru, kde je na služobnej ceste, bude brániť trestným oznámením na Matoviča a Katrinca.

Trestné oznámenie na Matoviča podal aj premiér Robert Fico v súvislosti s tlačovkou lídra OĽaNO o tom, že má predseda Smeru účet v Belize. Matoviča obvinili z ohovárania.

🗳 Predplatitelia Denníka N, pomôžte prvovoličom zorientovať sa v politike. Do 30. septembra môžu mať prístup k Denníku N zadarmo – stačí s nimi zdieľať stránku Prvevolby.sk.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie