Denník N

Newsfilter dňa: Procházku zomlel politický život viac, ako si zaslúžil

Radoslav Procházka založil stranu Sieť. Foto N – Tomáš Benedikovič
Radoslav Procházka založil stranu Sieť. Foto N – Tomáš Benedikovič

Neúspech Radoslava Procházku na súde v Luxemburgu, Ficov prejav v Štrasburgu a Katrincov útok na Danka.

Newsfilter (komentované správy dňa, tipy na čítanie, citát a FB príspevok dňa) pripravuje Radovan Choleva, ktorý radil viacerým slovenským politikom.

Procházka nebude sudcom v Luxemburgu

Radoslav Procházka (44) po spackanej politickej kariére utrpel ďalšiu porážku. Neobsadí prestížnu funkciu sudcu v Luxemburgu s mesačným zárobkom 20-tisíc eur. S príplatkami mohol ročne dostávať vyše 310-tisíc eur. Ide o jedno z najlepšie platených miest v Európskej únii.

Podľa informácií Denníka N ho v poradnom výbore Rady EÚ definitívne odmietli.

Neúspešne sa uchádzal o post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ, ktorý by zastával šesť rokov. Procházku pred niekoľkými týždňami vypočul poradný výbor Súdneho dvora, ktorý podľa neoficiálnych informácií nepresvedčil. Čo ho definitívne odpísalo, zatiaľ nie je známe.

Procházka pre portál hnonline.sk reagoval, že dôvody odmietnutia nepozná a ani po nich nebude pátrať, ďalší postup necháva na vládu. „Celá táto moja situácia, ktorá sa začala výsledkom volieb, je niečo, čo v mojom živote muselo prísť, som rád, že to prišlo, a vyjdem z toho silnejší, ako som bol predtým. Všetkým, ktorí mi držali palce, a mňa samého prekvapilo, koľko tých ľudí bolo, ďakujem,“ uviedol bývalý líder Siete.

Slovensko teraz bude musieť prísť s novým kandidátom. Procházku vybrala v tajnom hlasovaní súdna rada, ktorá vo svojom stanovisku napísala, že výber u nás bol férový a transparentný a keďže konečný výber sudcov v Luxemburgu je neverejný, je ťažké vyjadriť sa k jeho činnosti.

Na neúspechu Radoslava Procházku sa už vyšpinil každý, kto si v tej chvíli myslel, aké je to cool. Nie je. Je to osobná tragédia človeka, ktorému život udelil tú najtvrdšiu lekciu. No nie je to len osobný neúspech Procházku, lež celej krajiny, ktorá v očiach európskych inštitúcií poslala za sudcu najprv človeka, ktorý nevie po francúzsky, a následne človeka s pochybnou politickou minulosťou. Zodpovednosť nesie Slovenská advokátska komora, Súdna rada SR aj vláda Roberta Fica. Tie prvé dve inštitúcie tým jasne dokázali, že sú iba slúžkami tej tretej. Toto zistenie je na celom prípade smutnejšie ako Procházkov politický príbeh.

Hodnotenie (nielen) za rok 2016:

Radoslav Procházka začínal v politike ako najtalentovanejší právnik svojej generácie (výrok Daniela Lipšica). Autor môže z osobnej skúsenosti doplniť, že to bol aj jeden z najinteligentnejších politikov, akí sa vo verejnom priestore pohybujú. A aby bola trojica superlatívov kompletná, v čase, keď bol ústavným právnikom, bol aj jedným z najobľúbenejších respondentov pre novinárov. Predpoklady na vstup do politiky mal teda ideálne, a preto ho Lipšic v roku 2010 presadil na kandidátku KDH. Už počas Radičovej vlády v parlamente vyčnieval o dve hlavy nad ostatnými poslancami, no prejavoval už aj prvé známky autonómnosti (napr. nehlasoval s koalíciou pri novele zákona o dvojitom občianstve). Keď sa SaS rozhodla nepodporiť tzv. euroval, Procházka bol jedným z najhlasnejších obhajcov Európskej únie, čo už vtedy nebolo veľmi populárne.

Po páde Radičovej vlády a uskutočnení Lipšicovho sna založiť si vlastnú politickú stranu nastal v politickom živote Procházku prvý zvrat – rozhodol sa neodísť z KDH spolu s Lipšicom ako jeho dvojka. Ťažko povedať, ako by dnes vyzerali kariéry oboch týchto politikov, keby sa tak stalo, no z pohľadu premiérskych ambícií oboch týchto pánov bol tento krok pochopiteľný. Namiesto toho sa Procházka rozhodol kandidovať na post prezidenta, čo bol druhý zásadný zvrat v jeho kariére. Ťažko povedať, do akej miery sa naozaj chcel stať hlavou štátu bez významnejších kompetencií a do akej miery to bola investícia do jeho politickej budúcnosti, no volebná kampaň, ako aj samotný výsledok mu naakumulovali taký veľký politický kapitál, že založenie vlastnej politickej strany bola dejinná nevyhnutnosť.

Hneď po založení strany a prvých vysokých číslach v prieskumoch prišiel tvrdý a neférový útok zo strany Matoviča, ktorý si ho nahral ešte v čase, keď boli kamaráti. Pribrzdil sa tak jeho politický rozlet a Procházka bol prvýkrát konfrontovaný so situáciou, keď mu niečo nevychádzalo podľa jeho plánov. Už nikdy sa nedostal do psychickej pohody, v akej sa nachádzal predtým, čo sa v jeho prípade ukázalo ako kľúčové. Aj po tomto nešťastnom incidente sa však pomaly štveral k pozícii jasnej opozičnej alternatívy Smeru, čo mu prekazil až známy Ples Spišiakov, na ktorom v podnapitom stave otvorene a arogantne (ľudia si to zaslúžia“) pripustil koalíciu so Smerom. Bolo to necelé dva mesiace pred voľbami, odkedy sa už celá komunikácia Siete točila len okolo toho, či ľudia vo voľbách uveria, že to nemyslel vážne. Neuverili.

Z politického príbehu Procházku vyplýva niekoľko zásadných ponaučení pre ľudí, ktorí sa chystajú vstúpiť do politiky: 1. Politika je tá najšpinavšia aréna, v ktorej prežijú iba psychicky najodolnejší jedinci. 2. Ani keď disponujete všetkými vlastnosťami potenciálneho premiéra (bez poradia: výzor, charizma, rétorika, inteligencia, kariéra, vedomosti, drive, výdrž), nemusí to stačiť, ak má časť vašej osobnosti problém s hovorením pravdy a s medziľudskými vzťahmi. 3. Politický život nie je spravodlivý, a aj keď okrem slabého dohodnutia koaličných rámcov v podstate nič zlé neurobíte (kto si ešte aj dnes myslí, že bola nejaká iná alternatíva, nech hodí ktorýmkoľvek Kollárovým statusom), môže vás zomlieť nespravodlivejšie, ako ste si zaslúžili.

Procházkovi už treba len zaželať, aby svoj výnimočný talent zúročil v advokácii, do ktorej sa vracia. Pre neho, aj pre Slovensko to bude len dobre.

Fico považuje Európsku úniu za najlepšiu vec, ktorá však stratila podporu občanov

Premiér Robert Fico vo svojom prejave zhodnotil slovenské predsedníctvo v Rade EÚ, ktoré sa končí v decembri. Pred takmer prázdnou sálou Európskeho parlamentu v Štrasburgu rečnil bez vulgarizmov na adresu novinárov či populistických útokov proti migrantom. Európsku úniu hodnotil ako najlepšiu vec, ktorá však stratila podporu občanov, a treba s tým niečo urobiť. Kritizoval populistické referendá, ako mali Briti o brexite, či nedávne v Taliansku.

„Chcem vyzvať lídrov, aby prestali riešiť domácu agendu útokmi na úkor nás všetkých tu v Európe,“ povedal Fico.

Postavím otázku, ktorá sa môže stať realitou. Ak napríklad americká administratíva zmení názor na sankcie voči Ruskej federácii, ako budeme kopírovať tento postoj. Tam sa ukáže, či sme, alebo nie sme v týchto názoroch suverénni,“ povedal Robert Fico. Sám pritom dlhodobo volá po zrušení západných sankcií proti Rusku.

Slovenské predsedníctvo podľa predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera dalo zo seba to najlepšie, čo mohlo. Svoj prejav, ktorý nasledoval po tom Ficovom, však náhle ukončil s tým, že ho pošle písomne neprítomným europoslancom, ktorí nepovažovali vystúpenie Roberta Fica za hodné prítomnosti.

Roberta Fica europoslanci kritizujú za domáce kauzy aj za jeho postoj k utečencom. „Vaše predsedníctvo je spojené s množstvom škandálov, veci sa musia vyjasniť,“ povedala Beatrix von Storch z nemeckej populistickej strany Alternatíva pre Nemecko. Fica kritizovala aj Mara Bizzottová z talianskej populistickej Ligy severu.

Vulgárnosť mnohých bojovníkov proti politickej korektnosti nie je program. Ich rozosievanie hnevu a nenávisti je hriechom. Za nespokojnosť ľudí nemôže umiernený a slušný slovník, ale chabé výsledky, ale ani chabé výsledky nemôžu ospravedlniť politické hulvátstvo,“ vyhlásil v Berlíne počas príhovoru v Nadácii Konráda Adenauera prezident Andrej Kiska.

Ficov politicky korektný prejav v európskom parlamente, na ktorý bola zvedavá iba hŕstka europoslancov, bol typickým príkladom jeho európskej politiky. Mimo Bratislavy je to eurofanatik, ktorý je pripravený bojovať za Európsku úniu do posledného dychu, no na domácej scéne je jeho pohľad na EÚ oveľa, oveľa kritickejší. Tentokrát si svoj prepínač stlačil asi omylom trochu skôr, takže protichodné vyjadrenia mal ešte stále na pôde Štrasburgu, hoci už pred slovenskými novinármi. V tomto by si mohol Fico zobrať príklad od prezidenta Kisku, ktorý sa nebojí použiť tvrdšie slová aj na nemeckej pôde.

Pekné slová od vrcholných predstaviteľov EÚ na adresu slovenského predsedníctva sú povinnou jazdou. Organizačne sme to zvládli, no to je asi tak všetko, nech sa premiér Fico bude tváriť akokoľvek dôležito. Prázdny europarlament a predčasné ukončenie prejavu J. C. Junckera dali Ficovi jasne najavo, že je pre nich zaujímavý asi ako správa ombudsmanky pre slovenských poslancov. Jedna dobrá správa sa však na záver zmestí: kritika od ľudí z AfD či Ligy severu je znamením, že Slovensko je stále na správnej strane barikády.

Katrinec obvinil Danka z násilia na ženách

Aktivista Ivan Katrinec podal na Generálnu prokuratúru SR podnet vo veci údajného násilia, ktorého sa mal dopustiť predseda Národnej rady SR Andrej Danko voči svojej bývalej priateľke Alexandre J. Incident sa mal podľa Katrinca odohrať 8. mája 2015 v bratislavskom podniku LeClub a následne aj vonku na Hviezdoslavovom námestí pred hotelom Carlton. Katrinec uviedol, že prokuratúre posunul informácie, ktoré mu pristáli na stole“. Okrem iného aj o svedkoch incidentu. Myslím, že prokurátor má dostatok informácií na to, aby ich predvolal a vypočul,“ objasnil.

Medializované video, ktoré má zachytávať udalosť, prokuratúra nedostala, aktivista ho nezverejnil ani na tlačovej konferencii. Vyhlásil, že ho nemá, videl ho však. Nevylúčil, že sa v blízkom období objaví. Katrinec prehral a poskytol novinárom nahrávku muža s cudzím prízvukom, ktorý mal byť nepriamym svedkom incidentu. Priznal, že ide o nelegálne zhotovenú nahrávku, ktorú však zhotovil niekto iný.

Predseda parlamentu a šéf SNS Andrej Danko oznámil, že podá po návrate z pracovnej cesty na Cypre trestné oznámenie na lídra OĽaNO-NOVA Igora Matoviča a aktivistu Ivana Katrinca. Podľa Danka poškodzujú jeho meno. Katrinec i Matovič na Facebooku Danka obvinili z toho, že vlani v máji zbil na ulici svoju priateľku“.

Dankov vianočný darček od „aktivistu“ Katrinca je dokonalou ukážkou nového modu operandi slovenskej politiky – ak chcete niekomu jednu prifariť, je nevyhnutné nájsť si na to človeka, ktorý sa pod to podpíše. Motivácia môže byť obrana vlasti, demokratického poriadku, alebo nejaká iná. Druhou dôležitou súčasťou je mať niečo v rukách. Nemusí to byť nič relevantné, dokonca ani autentické, stačí, keď to rozvíri mediálnu hladinu. Potom už iba menšie promo na sociálnych sieťach a kauza si už začne žiť svojím vlastným mediálnym životom.

Hádzanie špiny patrí k politike ako puk k hokeju. Problém je, že na Slovensku sa stáva zaužívanou tradíciou vybavovať si účty pochybnými postavičkami a ešte pochybnejšími metódami. Podobne ako česká kauza okolo šéfa protokolu prezidenta Miloša Zemana, aj táto kauza videa, ktoré zatiaľ nikto nevidel, stojí na veľmi nebezpečných základoch. Ak dovolíme, aby Kočnerove esemesky alebo Katrincove videá ovplyvňovali verejnú debatu, je to priama cesta do pekla.

Jednou vetou

  • SNS nevyvíja žiadne aktivity k predčasným voľbám, uviedol v stanovisku predseda strany Andrej Danko s tým, že SNS je súčasťou koalície a neurobila ani nemieni urobiť nič, čo by mohlo oslabiť vládnu koalíciu.
  • Premiér Robert Fico tlačí na to, aby minimálna mzda bola vyššia ako 500 eur skôr ako v roku 2020: „Keďže ekonomike sa darí, očakávam od ministra Richtera, že nastaví výrazne vyššiu dynamiku pri zvyšovaní minimálnej mzdy,“ povedal Fico.
  • Igorovi Matovičovi zrušili obvinenie z ohovárania Roberta Fica, Matovič bude „o nezákonnom postupe NAKA“ informovať na tlačovke v stredu doobeda.
  • Sociálna poisťovňa zrušila kritizovanú obriu IT zákazku za 70 miliónov, ktorú rozbehol ešte jej bývalý šéf Dušan Muňko (Smer).
  • Finančné riaditeľstvo SR podpísalo podľa SaS dve zbytočné zmluvy na právne poradenstvo s externými advokátskymi kanceláriami spolu za viac ako pol milióna eur.
  • Prezident Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth rokuje s ministerstvom zdravotníctva o zmenách v poplatkoch, za objednanie na vyšetrenie by si mohli pacienti platiť 5 eur.
  • NBS zhoršila odhad tohtoročného rastu slovenskej ekonomiky na 3,3 %, v budúcom roku sa rast slovenského HDP spomalí na 3,1 %. 
  • Japonský pivovar Asahi kupuje slovenský Topvar, Plzeňský Prazdroj a ďalšie východoeurópske značky spoločnosti SABMiller za 7,3 miliardy eur. 

FB status dňa:

Zaujímavé texty:

Jozef Majchrák: Príliš úzky svet Antona Zajaca

Rozhovor s Ivamom Miklošom: Nie som politik, som dobre informovaný pozorovateľ

Martin Hanus: V alternatívnom vesmíre nikomu nehrabe

Juraj Javorský: Podpora rodiny karpatskou metódou

Tomáš Prokopčák: Zničili sme tento svet

Hláška dňa:

„Niekedy mám naozaj pochybnosti, či Robert Fico nemá dvojníka.“

Jana Žitňanská, europoslankyňa

🗳️ Ak chcete podporiť našu prácu pred druhým kolom volieb aj nad rámec predplatného, môžete to urobiť aj darom.🗳️

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie