Denník N

Mediálny objav roka: O Bašternákovi sa v minulosti takmer nepísalo, dnes sa o ňom hovorí denne (grafy)

Ladislav Bašternák prežil naozaj horúce leto. Jeho meno sa napríklad v júni vyskytlo v médiách viac ako 2000-krát.

Ladislav Bašternák, ktorý prenajíma byt v komplexe Bonaparte premiérovi Robertovi Ficovi, nebol pre novinárov neznámou postavou. Do správ sa však jeho meno v minulosti často nedostávalo. V rokoch 2010 až 2015 sa jeho meno objavilo v médiách len 31-krát. To sa tento rok zmenilo.

V marci Denník N a týždenník Trend informovali o podvodoch s DPH. V reakcii na to začala polícia prípad nanovo vyšetrovať a Bašternák – dovtedy pre verejnosť takmer neznámy – sa stal mediálnym objavom roka. Už v marci sa jeho meno objavilo v médiách viackrát ako za predchádzajúcich šesť rokov dohromady.

Začiatkom júna polícia zadržala Filipa Rybaniča, zamestnanca Tatrabanky a asistenta poslanca Jozefa Rajtára (SaS). Rybanič si pozeral pohyby na účtoch Roberta Kaliňáka a Jána Počiatka. Médiá sa tak dozvedeli, že minister vnútra Kaliňák kúpil podiel vo firme B. A. Haus od Bašternáka. Kaliňák pritom predtým tvrdil, že od žiadnych Bašternákových firiem žiadne príjmy nikdy nedostal.

Nové informácie v prípade zabezpečili Bašternákovi naozaj horúce leto – o jeho (podnikateľských) aktivitách sa písalo prakticky denne, opozícia organizovala pred komplexom Bonaparte a v ďalších slovenských mestách demonštrácie.

Robert Kaliňák býva v médiách spomínaný pomerne často. Od roku 2012 sa drží na konci druhej desiatky medzi spravodajskými slovami roka – vlani skončil na 20. mieste. Jeho meno sa v médiách objavovalo v priemere zhruba sedemstokrát za mesiac, a to aj v súvislosti s utečeneckou krízou a blížiacimi sa voľbami.

V júni 2016, keď zažívala kauza Bašternák svoj vrchol, sa Kaliňákovo meno objavilo v médiách štyrikrát častejšie. V rádiách, televíziách a online spravodajstve bolo v júni 3235 príspevkov obsahujúcich jeho meno.

Bašternákovo meno sa síce v médiách nevyskytuje tak často ako mená najvyšších ústavných činiteľov, šéfov politických strán či svetových lídrov, no napriek tomu sa o ňom písalo napríklad častejšie ako o Danielovi Lipšicovi.

Metodika: Dáta pochádzajú z mediálneho archívu spoločnosti NEWTON Media. Popisujú frekvenciu výskytu mien v televíziách, rádiách, odborných tituloch a v online médiách. Zahrnuté nie sú zmienky v denníkoch a regionálnych tituloch, keďže drvivá väčšina ich textov vychádza aj online, išlo by teda o duplicity. Jeden príspevok znamená jeden výskyt kľúčového slova v článku. Viacnásobný výskyt kľúčového slova v jednom článku je zarátaný ako jeden príspevok. V prípade roku 2016 boli zarátané výskyty od januára do konca novembra.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Robert Kaliňák

Slovensko

Teraz najčítanejšie