Denník N

Prehľad možností, ako pomôcť ľuďom v Aleppe

Východné Aleppo – Biele helmy pomáhajú po ostreľovaní mesta. Foto – TASR
Východné Aleppo – Biele helmy pomáhajú po ostreľovaní mesta. Foto – TASR

Dobytím Aleppa sa strádanie tamojšieho obyvateľstva nekončí. Naopak, mnohí budú pred vládnymi silami na úteku, ostatní sa ocitli v rozbombardovaných domoch, bez vody, elektriny, lekárskej pomoci.

Aj na Blízkom východe je už zima, nastáva sezóna dažďov, v noci sú teploty jednociferné. V Aleppe sú ľudia, ktorí mesiace poriadne nejedli a nedostali sa k lekárovi. Do Aleppa sa prakticky od leta vinou obštrukcií najmä zo strany vládnych síl nedostala takmer žiadna organizácia.

Pomôcť Aleppu sa však dá aj tak. Je možné, že tisícky ľudí sa z východného Aleppa dostanú von a záťaž pocítia iné mestá, do ktorých utečú. V Sýrii prebieha občianska vojna už päť rokov, na rozdávanie tam nikto nemá.

Toto je niekoľko tipov, ako pomôcť. Najjednoduchšie a najrýchlejšie je prispieť organizáciám, ktoré sú priamo v Sýrii.

MAGNA

MAGNA vyhlasuje zbierku Pomôžte Aleppu, z ktorej všetky prostriedky budú smerovať na urgentnú zdravotnú starostlivosť pre obete bojov v Aleppe. Ľudia na Slovensku môžu pomôcť zaslaním SMS na číslo 836. SMS je jednorazová, má hodnotu 5 € a platí pre všetkých operátorov. Prispieť sa dá i priamo na účet verejnej zbierky IBAN: SK5811000000002943004292 / BIC (SWIFT): TATRSKBX a online príspevkom na www.magna.sk.

Humanitárna organizácia pracuje v Sýrii od apríla. Momentálne sa pripravuje na pomoc ľuďom, ktorých evakuácia z Aleppa sa očakáva. V nadväznosti na aktuálnu situáciu bolo identifikovaných šesť nemocníc, do ktorých by sa po spustení prisľúbenej evakuácie mali premiestniť zranení ľudia. V troch zo šiestich nemocníc MAGNA lieči a práve sem smeruje aj humanitárny konvoj Slovenskej republiky organizovaný s pomocou ministerstva zahraničných vecí a ministerstva vnútra. Vezú v ňom anestéziologické a resuscitačné prístroje, liečivá, zdravotnícky materiál, skladacie postele a prikrývky.

„Všetky nemocnice sa nachádzajú na území, cez ktoré uniká civilné obyvateľstvo z oblasti Aleppa. Konkrétne ide o nemocnice: Bab Al-Hawa (35 km od sýrsko-tureckých hraníc), Atareb (približne hodina od Aleppa) a Agrabat (okolo pol hodiny od Aleppa),“ povedala operačná riaditeľka MAGNA Denisa Augustínová.

Zhromaždenie na podporu Aleppa v Bratislave. Foto N - Vladimír Šimíček
Zhromaždenie na podporu Aleppa v Bratislave. Foto N – Vladimír Šimíček

Červený kríž

Momentálne najrýchlejším a najúčinnejším spôsobom, ako pomôcť cez Červený kríž, je podľa Silvie Kostelnej z jeho slovenskej pobočky zaslanie finančného príspevku cez Medzinárodný výbor Červeného kríža na stránke https://www.icrc.org/en/donate/syria-crisis-appeal. Práve Medzinárodný výbor ČK v spolupráci so sýrskym Červeným polmesiacom sú priamo na mieste a poskytujú pomoc ľuďom, ku ktorým sa momentálne žiadna iná humanitárna organizácia nedostane.

White Helmets – Biele helmy

Sú to ľudia, ktorí často vlastnými rukami vyhrabávajú spod trosiek zranených a zabitých ľudí. Tento fond je určený na pomoc ich členom zraneným pri akcii a rodinám, čo zostali po zabitých pri pomoci iným.

Prispieť sa dá tu: https://herofund.whitehelmets.org/donate/crowdfund

Lekári bez hraníc

Medzinárodná organizácia, ktorá zabezpečuje zdravotnícku starostlivosť v krízových oblastiach a často nahrádza nefungujúci zdravotný systém v postihnutej krajine.

„Zo Slovenska je možné ich podporiť zaslaním daru na účet IBAN: CZ0920100000002900631376, SWIFT/BIC: FIOBCZPPXXX bez poplatkov za platbu. Všetky finančné dary zaslané na tento účet sa poskytujú bez konkrétneho určenia a budú využité v projektoch Lekárov bez hraníc podľa aktuálnych potrieb,“ povedala hovorkyňa českej pobočky (na Slovensku nie je) Iveta Polochová.

V Sýrii Lekári bez hraníc prevádzkujú šesť zdravotníckych zariadení na severe. Ďalších zhruba 150 podporujú materiálne či finančne. Vo východnom Aleppe podporovali od roku 2014 dodávkami liekov a zdravotníckeho materiálu osem nemocníc a šesť zdravotníckych centier. Poslednú dodávku sa im do tejto oblasti podarilo dostať v auguste 2016. Odvtedy už nebolo možné poslať zdravotnícky materiál do východného Aleppa.

Save the Children

Mimovládna organizácia pomáha deťom, ktoré sa ocitli bez rodičov alebo ich oddelili od rodín v krajiinách postihnutých vojnou či inými katastrofami. Spustila špeciálnu zbierku pre Sýriu: https://secure.savethechildren.org/site/c.8rKLIXMGIpI4E/b.7998763/k.FEA/Donate_to_the_Syria_Children_in_Crisis_Fund/apps/ka/sd/donor.asp

Ďalšie organizácie nájdete aj v tomto článku.

Môžete tiež podpísať list svetovým lídrom.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Vojna v Sýrii

Svet

Teraz najčítanejšie