Denník N

Každý štvrtý Slovák verí, že demokraciu by mala nahradiť diktatúra

Až 40 percent Slovákov považuje kvalitu demokracie za zlú až mizernú, ukazuje prieskum INEKO. Spokojných je len 26 percent. Zneužívanie moci ženie veľkú časť krajiny k extrémizmu.

Slovákom prekáža, že politici nepracujú vo verejnom záujme, zneužívajú moc a neriešia svoje škandály a kauzy. Frustrácia je taká veľká, že až 43 percent z nás si myslí, že kvalita demokracie sa za posledných päť rokov zhoršila. Opak tvrdí necelá pätina Slovákov.

V celkových číslach to znamená, že až 40 percent z nás považuje kvalitu demokracie za zlú až mizernú, spokojných je len 26 percent ľudí. Najspokojnejší sú voliči vládneho Smeru, naopak, z najviac frustrovaných sa stali sympatizanti Mariana Kotlebu a Borisa Kollára.

Ukázal to prieskum agentúry Focus spracovaný pre Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO), ktorý realizovali na prelome októbra a novembra na vzorke 1020 respondentov. Inštitút čísla porovnával aj s dotazníkovým prieskumom medzi 81 osobnosťami a podnikateľmi.

Zdroj - INEKO
Zdroj – INEKO

Alternatíva? Pre štvrtinu diktatúra

INEKO zisťovalo aj to, aký má súčasný stav alternatíva. Väčšina ľudí ju stále vidí v posilňovaní nezávislosti prokuratúry a súdnictva, väčšej angažovanosti slušných ľudí vo verejnej správe, dozrievaní demokracie, ale prekvapivo veľa ľudí hovorí aj o priamej demokracii a referende.

Znepokojivé je percento obyvateľov, ktorí by neváhali nahradiť demokraciu diktatúrou. Takýto názor má až

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie