Denník N

Slovensko nie je výnimka, mladých v Európe zviedol extrémizmus. Pomôžu spomienky starých rodičov?

Mladí volia radikálne strany ako Jobbik či Le Penovej Národný front častejšie, ako je priemer.

Pred pár rokmi v Česku kolovala kampaň hercov s názvom Promluv bábu. Nabádala mladých ľudí, aby išli prehovoriť svojich starých voličov, aby volili (z pohľadu aktivistov) tie správne pravicové strany.

Teraz sa zdá, že došiel čas, aby starí rodičia prehovárali svojich vnukov. Nielen na Slovensku, kde podľa prieskumu IVO podporuje štvrtina Slovákov do 39 rokov stranu Mariána Kotlebu, ale vo viacerých krajinách (niekde viac, niekde menej) mladých ľudí lákajú populistické a extrémistické strany.

Starší voliči sa skôr držia skôr tradičných strán. Pozreli sme sa na niekoľko krajín v Európe a ako tam volia mladí ľudia.

Mladých v Maďarsku ťahá Jobbik

Mladých populistické strany lákajú v Maďarsku. Podľa prieskumu z marca by 30 percent mladých do 39 rokov, ktorí by volili, hlasovalo za Jobbik. Celkovo má strana okolo 20-percentnú podporu.

„Jobbik je mladá strana, ktorá ešte nebola pri moci, vyzerá čisto, nemala korupčné škandály, je radikálna a revolučná,“ hovorí analytik Bulcsú Hunyadi z think-tanku Political Capital, prečo sa mladým môže páčiť.

Hunyadi však vraví, že Jobbik za posledné roky obrúsil svoje názory a snaží sa tváriť umiernene. Predtým boli za odchod z Európskej únie a jej líder v roku 2012 pálil zástavu EÚ. Teraz už nehovoria, že by nutne vystúpili.

„Tvrdia, že treba dobre zvážiť výhody a nevýhody a potom sa rozhodnúť,“ vraví. Dodáva však, že z času na čas vyjde na povrch škandál, keď politik Jobbiku prejaví svoje antisemitské či rasistické názory.

Jobbik je tiež veľmi úspešný v mravčej politickej práci, či už na internete, alebo v teréne. Na Facebooku má až 330-tisíc lajkov, čo je najviac z politických strán v Maďarsku, o 130-tisíc viac ako vládny Fidesz. Ich schopnosť využívať tieto nástroje môže byť ďalším dôvodom, prečo boduje medzi mladými, vraví analytik.

Strana je však aktívna aj v teréne. „Najmä na vidieku je Jobbik veľmi živá strana, ktorá organizuje rôzne podujatia pre komunitu. Často, ak chcete niečo zorganizovať, Jobbik je jediný, kto je poruke,“ hovorí Hunyadi.

Všeobecne mladých podľa neho nezaujíma politika. No hlasovanie za Jobbik alebo inú krajne pravicovú stranu v takom počte považuje za nový fenomén v Maďarsku.

Rakúski mladí muži

Mladí ľudia v druhom kole prezidentských volieb volili s náskokom Alexandra Van der Bellena pred Norbertom Hoferom. Každopádne v prvom kole v apríli aj u nich vyhral kandidát FPÖ. A mladí muži ho tesne volili aj v opakovanom druhom kole. Van der Bellena podržali mladé Rakúšanky v pomere dva k jednej.

„Na úrovni strán však mladí volia FPÖ častejšie ako priemer,“ hovorí profesor politológie Peter Filzmaier z Donau-Universität Krems.

„Dôvodov je viacero. Mladí ľudia všeobecne

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie