Denník N

Dvorianky sa sťažovali na hlučné kamióny, teraz im pribudli ruské

Ilustračné foto – TASR
Ilustračné foto – TASR

Niekoľko rokov sa obyvatelia obce Dvorianky sťažujú na hluk z cesty. Kým sa čaká na obchvat, ktorý má obci definitívne pomôcť v roku 2023, v obci pribudli kamióny z Ruska. Asi obchádzajú Ukrajinu, myslí si Dvoriančan.

Ruší vás v noci hluk z blízkej cesty a neviete spávať? V Dvoriankach o tom vedia svoje. Tamojších obyvateľov obťažujú hlučné kamióny valiace sa skrz cestu už od roku 2010, keď si tadiaľ zvykli jazdiť kamióny, aby sa vyhýbali mýtu.

Skúšali všetko možné, aj spoločnú petíciu, ale namerané decibely stále prekračujú povolené normy.

,,V obci je zvýšený počet kamiónov, a to aj v kolónach s počtom 4 až 6 kamiónov,
a aj cez víkend,“ opisuje obyvateľ obce Ján Vitkovič, organizátor petície, ktorý tiež pravidelne píše o problémoch s hlukom na všetky možné inštitúcie.

Ombudsmanka zatlačila

Pochopenia sa mu dostalo u verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej. Obyvateľom Dvorianok dáva za pravdu, že hluk sa musí stíšiť. Povolala preto aj prokurátora, aby s vecou pomohol.

V stredu o tomto, ale aj o mnohých ďalších prípadoch, ktoré riešila minulý rok, informovala parlamentných poslancov výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny.

,,Zatiaľ nemám žiadnu spätnú väzbu, takže sa k tomu neviem vyjadriť,“ odpovedala, keď sme sa jej pýtali, či vie, ako pokračuje riešenie problému s hlukom.

Naše zákony hovoria, že pri ceste by nemalo byť viac než 70 decibelov cez deň a viac než 50 decibelov v noci. V noci kamióny limity prekračujú.

Ruské kamióny komplikujú život Dvoriančanom

Vitkovič upozorňuje, že problém sa ešte zhoršil po vypuknutí konfliktu na Ukrajine.

,,Pribudlo množstvo kamiónov z Ruska, ktoré sa zrejme vyhýbajú prejazdu cez Ukrajinu z dôvodu vojny,“ myslí Vitkovič.

Štát zasa od minulého roku kamionistom cestu pred a za Dvoriankami spoplatnil. Samotný intravilán sa totiž na Slovensku nespoplatňuje, a platí to plošne. Tiež kamionistom prikázal jazdiť pomalšie. Pomohlo to, ale vraj len mierne.

Maximálnu povolenú rýchlosť podľa Vitkoviča kamionisti často prekračujú. Špeciálny problém vznikol pred jeho domom, pretože tam namontovali spomaľovací pruh. Brzdenie rozbehnutého kamióna v noci vraj vôbec nie je príjemná vec.

Štát teraz namontoval na cestu merače a chystá aj spomaľovač pred obcou.

Skutočným riešením pre Dvorianky má byť až obchvat. Ombudsmanka Dubovcová odporučila ministerstvu dopravy, aby skorigovalo svoje plány a urýchlilo jeho stavbu.

Máme tu tisíce obcí

Ministerstvo dopravy upozorňuje, že niečo podobné vôbec nie je jednoduché.

,,Aj my by sme boli radšej, keby sme v každom z takmer 3000 miest a obcí na Slovensku mohli vybudovať obchvaty na elimináciu  nákladnej dopravy. Nie je to však v možnostiach štátu, aby sa takéto kroky dali realizovať všade a v krátkom časovom horizonte,“ vysvetľuje hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa.

Kedy majú Dvorianky očakávať nový obchvat?

,,Obchvat sa bude realizovať vybudovaním preložky cesty I/79 mimo intravilánu obce Dvorianky, podľa schváleného časového harmonogramu. Predprojektová príprava obchvatu bude realizovaná v termíne do 30.11.2016, projektová príprava obchvatu bude realizovaná v termíne do 31.07.2021 a samotná stavebná realizácia obchvatu sa uskutoční do 31.08.2023,“ povedal Kóňa.

Dubovcová zasa upozorňuje, že naše zákony sa majú dodržiavať a obyvatelia nemajú mať právo iba sa sťažovať, ale najmä cez obranné prostriedky aj dosiahnuť to, aby sa zákony dodržiavali.

Samotná Slovenská správa ciest, pod ktorú inkriminovaná cesta spadá, už pre vysoký hluk dostala dvojtisícovú pokutu.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Dnes na dennike.sk

    Ekonomika, Slovensko

    Teraz najčítanejšie