Denník N

Newsfilter: Štyri prognózy na rok 2017

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

V poslednom tohtoročnom Newsfiltri si prečítate o prieskume pre INEKO, hodnotenie strán Sme rodina a Most-Híd za rok 2016 a politické predpovede na rok 2017.

Newsfilter (komentované správy dňa, tipy na čítanie, citát a FB príspevok dňa) pripravoval Radovan Choleva, ktorý radil viacerým slovenským politikom.

Štvrtina Slovákov by demokraciu zmenila za diktatúru

Každý štvrtý Slovák verí, že demokraciu by mala nahradiť diktatúra. Asi tretina z nás pripúšťa vystúpenie z Európskej únie. Ukázal to prieskum INEKO, ktorý meral názory ľudí na kvalitu demokracie. Analytici zistili vysokú mieru frustrácie, ktorá veľkú časť krajiny ženie k extrémizmu.

Slovákom prekáža, že politici nepracujú vo verejnom záujme, zneužívajú moc a neriešia svoje škandály a kauzy. Frustrácia je taká veľká, že až 43 percent z nás si myslí, že kvalita demokracie sa za posledných päť rokov zhoršila. Opak tvrdí necelá pätina Slovákov. V celkových číslach to znamená, že až 40 percent z nás považuje kvalitu demokracie za zlú až mizernú, spokojných je len 26 percent ľudí.

Najspokojnejší sú voliči vládneho Smeru, naopak, z najviac frustrovaných sa stali sympatizanti Mariana Kotlebu a Borisa Kollára, vystúpiť z Európskej únie chcú voliči Mariana Kotlebu a návrat k socializmu by chceli najmä voliči KDH a Smeru.

INEKO zisťovalo aj to, aký má súčasný stav alternatíva. Väčšina ľudí ju stále vidí v posilňovaní nezávislosti prokuratúry a súdnictva, vo väčšej angažovanosti slušných ľudí vo verejnej správe, v dozrievaní demokracie, ale prekvapivo veľa ľudí hovorí aj o priamej demokracii a referende.

Tých, ktorí by chceli nahradiť demokraciu diktatúrou, je presne 23,9 percenta, 28 percent ľudí by sa vrátilo k socialistickému režimu spred roka 1989. Vystúpenie z EÚ pripúšťa asi 35 percent Slovákov a vyše 40 percent ľudí očakáva „príchod silného vodcu a posilnenie jeho právomocí pri riadení štátu“.

Winstonovi Churchillovi sa pripisuje výrok, že najlepším argumentom proti demokracii je päťminútový rozhovor s priemerným voličom. To, že by takmer štvrtina ľudí uprednostnila pred demokraciou diktatúru, len dokazuje tieto slová. Netreba však z toho robiť tragédiu – v každej krajine na svete sú rozumnejší a potom tí o niečo menej rozumní občania (to sa, samozrejme, netýka čitateľov týchto riadkov). Ak ich je na Slovensku len štvrtina, môžeme otvárať šampanské. Čo však prekvapuje viac, je, že okrem voličov Borisa Kollára by od demokracie k diktatúre chceli prejsť vo zvýšenej miere aj voliči Mosta-Híd. Práve tieto dve strany sme ešte v Newsfiltri za rok 2016 nehodnotili, tak nech sa páči:

Hodnotenie strany Most-Híd za rok 2016:

Ak by sme Bélu Bugára prirovnali k románu Honoré de Balzaca Lesk a bieda kurtizán, v roku 2016 z neho zostala iba tá bieda. Dlhé roky jeden z najsympatickejších politikov, o ktorom sa hovorilo, že keby nebol Maďar, bol by predsedom vlády. Zároveň je to však aj jeden z najprefíkanejších politikov a veľa ľudí, ktorí ho poznajú osobne, hovoria o jeho dvoch tvárach. Na tom by nebolo nič zlé, keby sa nám po marcových voľbách neukázala tá jeho tvár, ktorá mala ostať navždy skrytá. Bleskové zostavenie vlády s Robertom Ficom bez akýchkoľvek (personálnych) výhrad a o niekoľko týždňov proaktívna obhajoba Kaliňáka z neho urobila v lepšom prípade pragmatického, v horšom prípade oportunistického politika par excellence. 

Na rozdiel od Procházku však preferenčne ustál aj tento prerod v priamom prenose, pretože mal u svojich voličov za tie roky vybudovanú takú dôveru, že ňou zásadne neotriaslo ani spojenectvo s partnermi z druhého ideologického, dokonca ani národnostného brehu. Po tejto skúsenosti začína byť Bugár a jeho Most neoddeliteľnou súčasťou akejkoľvek budúcej vlády. Keďže tvorba koalícií bude v budúcnosti sťažená účasťou rôznych „protisystémových“ strán, Bugár môže byť maximálne pokojný. Navyše je jedným z mála politikov, ktorí majú nadštandardný vzťah s Dankom, čo môže byť do budúcnosti schopnosť na nezaplatenie. A keby išlo do tuhého, potlačí osobné animozity s niektorými predstaviteľmi SMK – a ich spoločná koalícia bude mať skoro istú dvojcifernú podporu. Ak sa mu podarí pre obyvateľov južného Slovenska niečo aj reálne vylobovať (napríklad cez ministerstvo dopravy), o svoju politickú budúcnosť sa nemusí obávať.

Treba však uznať, že ministerke spravodlivosti Žitňanskej sa podarilo presadiť hneď niekoľko užitočných zákonov, ktoré zlepšia život všetkým ľuďom na Slovensku. Z jej osobného hľadiska na miskách váh tesne prevažuje to pozitívne. Hoci aj z jej úst počúvame kritiku niektorých nešvárov jej kolegov z vlády čoraz častejšie, občas čosi na adresu zahranično-politického smerovania zašomre aj Šebej a naposledy za nový rokovák nehlasoval Kresák, bude na šikovnosti Bugára, aby toto nespokojné „slovenské krídlo“ vo svojej strane udržal. Je veľký predpoklad, že sa mu to podarí. Najhoršie na tom všetkom je, že každému normálnemu človeku nezostáva pri súčasnom politickom vývoji nič iné ako v tomto a aj v iných veciach pragmatickému/oportunistickému Bugárovi držať palce.

Hodnotenie strany Sme rodina za rok 2016:

Úspech Kollára v marcových voľbách bol tak trochu v tieni úspechu Kotlebu. Na rozdiel od Kotlebu však Kollár svoju stranu založil tri mesiace pred voľbami a nemal za sebou ani zďaleka toľko DPČ (drobnej politickej činnosti). Tohto manekýna zo Smotánky a takpovediac preživšieho z 90. rokov dostali do parlamentu facebookové videá s protiimigračnou rétorikou a zdieľanie všetkých možných hoaxov. Od Kotlebu ho odlišoval aj fakt, že nebol ideologicky ukotvený (eufemizmus týždňa), takže povolebné úvahy o skorom rozpade strany boli namieste. Pripomínal to, čo sa v hudobnom priemysle nazýva „one hit wonder“, ktorý tak, ako rýchlo príde, aj tak isto rýchlo odíde. Takže ak by ste hľadali na slovenskej politickej scéne prekvapenie roka, tak je to fakt, že Kollárova Sme rodina sa vo väčšine prieskumov drží nad päťpercentnou úrovňou, pričom v poslednom čase skôr rastie, ako klesá.

Je na to niekoľko dôvodov, ale hlavný je ten, že ak je niekomu Kotleba proti srsti, ale má pocit, že „systém“ mu v jeho živote zrovna nepomáha, Kollár mu je svojimi vyjadreniami a taktikou najbližšie. Dá sa to zhrnúť aj tak, že kým budú v politickom éteri prítomné protisystémové nálady (a vyzerá to tak, že ešte nejaký čas budú), bude prítomná aj Kollárova strana. Rizikom sú pre neho hriechy z mladosti, ktorých nie je málo – od podozrení z veksláctva, pašovania drog a prisluhovania mafiánom až po desať(?) detí s ôsmimi ženami, pričom si dovolí brať do úst slová ako „kresťanský“ či „konzervatívny“. Treba sa však pozrieť aj na druhú stranu tejto mince – akékoľvek oslabenie Kollára pomáha Kotlebovi, čo si nikto príčetný nemôže želať. Žiaľ, až takáto zúfalá je momentálne politická situácia na Slovensku.

Osud strany Sme rodina je teda derivovaný od protisystémových nálad a to, že Kollár túto škodnú naďalej kŕmi svojimi videozáchvatmi, pri ktorých ide často na kyslíkový dlh, necháva na spoločnosti veľké rany. No obetovanie spoločenskej nálady v mene vyšších percent má Kollár spoločné napríklad aj s jedným predsedom vlády.

Prognózy na rok 2017

Autor sa tento rok presvedčil, že robiť v slovenskej politike predpovede je veľmi ťažké, najmä čo sa týka budúcnosti, no keďže ide o posledné tohtoročné vydanie Newsfiltra, ponúkam vám štyri predikcie na budúci rok:

1. Predčasné voľby nebudú, ale vzťahy v koalícii sa vyostria. O predčasných voľbách sa hovorilo najmä v súvislosti so zdravotným stavom premiéra Roberta Fica, no zdá sa, že je už naspäť v starej forme. Faktom je aj to (ako ukázal aj nedávny snem), že v Smere nemá žiadnu alternatívu. Jediný, kto ho mohol nahradiť, je prežívajúcou politickou mŕtvolou a nikoho iného široko-ďaleko nevidieť. Preto si na toto nástupníctvo trúfa Andrej Danko, čo však nebude také jednoduché, ako si možno myslel. Rozdiel medzi Smerom a SNS je a aj v roku 2017 bude dostatočne veľký na to, aby sa pokúsil o nejakú lapáliu. Vzťahy medzi Ficom a Dankom teda nebudú ideálne, no ani jeden z nich neurobí tú chybu, aby sa pustil cestou predčasných volieb. Ako sa hovorí, lepší vrabec v hrsti (do roku 2020) ako holub na streche (Dankov premiérsky sen). Tretí člen koalície, Béla Bugár, bude pôsobiť ako mierotvorca a v tejto pozícii bude nenahraditeľný.

2. V roku 2017 sa etabluje nová silná politická strana. Niekto o nej hovorí ako o pravicovej, niekto ako o ľavicovej, no aj vzhľadom na zastaranosť pravo-ľavého delenia to bude jasne proeurópska/euroatlantická liberálna strana s reformným programom. Či bude lídrom tejto strany Štefunko, Beblavý, alebo niekto iný, to necháme na veštenie z kávových zrniek. V každom prípade táto strana saturuje dopyt názorového spektra, ktoré momentálne nemá svojho zástupcu – bude pre ľudí, ktorí nepovažujú Európsku úniu za najväčšie zlo na svete a ktorí si myslia, že by politici okrem hádok mohli prinášať aj paradigmatické zlepšenia systému. Pôjdu tým trochu proti „duchu doby“, no politika vždy viac ocenila tých odvážnejších ako tých, ktorí donekonečna vyčkávajú na ten správny okamih.

3. Prezident Andrej Kiska bude prinútený vyjadriť sa, či chce naďalej zostať prezidentom, alebo sa postaví do čela kandidátky nejakej politickej strany. S touto otázkou bude čoraz častejšie konfrontovaný nielen zo strany novinárov, ale na svoje útoky to budú využívať aj jeho politickí súperi, predovšetkým Fico a Danko. A aj keby sa k tejto otázke celý rok odmietal vyjadriť, s pribúdajúcim časom to bude len potvrdzovanie predpokladu, že do toho ide. Bude sa tým musieť zmeniť aj celá jeho komunikácia, ktorá už nebude postavená výlučne na budovaní pozitívneho imidžu, ale aj na vyhraňovaní sa voči dvom spomínaným pánom, resp. celej vládnej koalícii. Ako sa mu v tejto novej polohe bude dariť, je otázne, no aj pre túto novú dynamiku vzťahov s dvoma najvyššími ústavnými činiteľmi bude s veľkou pravdepodobnosťou prinútený rozdať si to s nimi napriamo.

4. Župné voľby na jeseň 2017 budú prvýkrát vo svojej histórii dôležité a určujúce aj pre „veľkú“ politiku. Budú najmä prvým veľkým testom, nakoľko je „antisystém“ zažraný do voličského prostredia (pretože ako nás naučil rok 2016, jedna vec sú prieskumy a úplne iná vec sú voľby). Pri zmene na jednokolové voľby a odhadovanej účasti okolo 20 percent budú výsledky do poslednej chvíle takmer neodhadnuteľné a karty môžu zamiešať aj také obskúrne postavičky, ako je Martin Jakubec. Ak však okrem Kotlebu vyhrá v Nitrianskom kraji Uhrík či v Prešovskom kraji iný kotlebovec, nebude to znamenať varovný prst, ale fakt, že sa ocitáme na šikmej ploche dejín. A ak to koalícia a časť opozície myslia vážne s bojom proti extrémizmu, tak by mali aspoň v Banskobystrickom kraji vyčarovať skutočne solídnu koalíciu. Presadzovanie svojich partikulárnych a osobných záujmov v tomto prípade autor vrcholne neodporúča, pretože by sa to mohlo v budúcnosti všetkým zúčastneným, ale aj nezúčastneným veľmi škaredo vypomstiť.

Jednou vetou

  • Bývalá priateľka predsedu parlamentu Andreja Danka Alexandra Juhásová poprela obvinenia Ivana Katrinca, že sa k nej Danko správal násilne: „S pánom Dankom sme tvorili pár a nikdy sa v našom vzťahu ku mne nesprával násilne,“ povedala terajšia riaditeľka útvaru klientskeho poradenstva štátnej Eximbanky.
  • Odstúpenie Roberta Kaliňáka si podľa prieskumu agentúry Focus želá 62 percent voličov SNS a 58 percent voličov Mosta-Híd.
  • Mediálnym objavom roka je Ladislav Bašternák, jeho meno sa v júni vyskytlo v médiách viac ako 2000-krát.
  • Prezident Kiska neporušil právo bývalých sudkýň Marianny Reiffovej a Heleny Kožíkovej, keď ich pre dovŕšenie veku 65 rokov odvolal z funkcie, rozhodol o tom druhý senát Ústavného súdu zložený z predsedu Lajosa Mészárosa, Ľudmily Gajdošíkovej a Ladislava Orosza.
  • Šéf Sociálnej poisťovne Ľubomír Vážny (Smer) o zrušení IT zákazky za 70 miliónov hovorí, že to bolo ich autonómne rozhodnutie na základe vlastnej analýzy: „V podmienkach Slovenska je problematické nájsť nestranné kvalifikované autority, ktoré by objektívne posúdili nastavenie a možnosť realizácie takéhoto rozsiahleho projektu,“ povedal Vážny.
  • Ministerstvo zdravotníctva prezradilo, ktoré firmy budú nasledujúce tri roky dodávať CT prístroje do nemocníc.
  • SNS chce zmenou ústavy chrániť slovenskú pôdu pred jej vykupovaním hlavne zo strany cudzincov, príslušný návrh už predložila parlamentu.
  • Ak by sa parlamentné voľby konali v novembri, zvíťazila by v nich podľa prieskumu agentúry Median strana Smer-SD so ziskom 29,5 percenta, na druhom mieste by so ziskom 15 percent skončila SaS, tretia priečka by pripadla strane SNS (11 percent), nasledovala by ĽSNS (9,5 percenta), OĽaNO-NOVA (7 percent), Most-Híd (7 percent), KDH (6,5 percenta) a hnutie Sme rodina (5 percent).
  • Na Slovensku požiadalo v treťom štvrťroku o azyl 35 ľudí, čo je v prepočte na milión obyvateľov najmenej žiadostí zo všetkých štátov Únie.
  • Humanitárna organizácia Magna, ktorá pôsobí v troch nemocniciach neďaleko zničeného sýrskeho mesta Aleppo, organizuje zbierku na pomoc stovkám vážne zranených ľudí, prispieť môžete jednorazovo čiastkou 5 eur zaslaním SMS v tvare ALEPPO na číslo 836 alebo priamo na účet SK5811000000002943004292 a online príspevkom na www.magna.sk.

FB status dňa:

Zaujímavé texty:

Dag Daniš: Pozor! S Dankom je zle

Michal Smrek: Premiér si želá koniec politickej korektnosti. Vie však, čo to znamená? 

Matúš Ritomský: Dať dole Smer nestačí

Fero Múčka: Malé zemetrasenie v Smere za sedemdesiat miliónov

.pod Lampou: Žena, ktorá pohla Slovenskom

Konštantín Čikovský: Nenápadný odvážny muž Ľubomír Vážny

Filip Obradovič: Nebojte sa, dobre bude

Článok Tomáša Kyseľa: Ako poslanec ĽSNS Mazurek ľuďom klamal o vlakových hliadkach

Hláška dňa:

„Verím, že nebudeme potrebovať žiadneho koaličného partnera.“

Viktor Béreš, člen prípravného výboru novej strany Nezávislosť a jednota (NAJ)

Šťastné a veselé!

🗳️ Ak chcete podporiť našu prácu pred druhým kolom volieb aj nad rámec predplatného, môžete to urobiť aj darom.🗳️

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie