Denník N

Lajčákovo ministerstvo si vybralo galavečer na základe štvorriadkového programu Evky

Galavečer k predstaveniu loga slovenského predsedníctva. Foto – TASR
Galavečer k predstaveniu loga slovenského predsedníctva. Foto – TASR

Ministerstvo zahraničných vecí odmietlo poslancom sprístupniť väčšinu relevantných dokumentov ku kauze predsedníctva. „Je zodpovednosťou ministra Lajčáka, že sa rozhodol v tejto vláde zaradiť ku Kaliňákovi a nie k Žitňanskej,“ komentoval to poslanec Miroslav Beblavý.

[Len pre predplatiteľov: tento víkend máte poštovné na naše knihy zadarmo.]

Ministerstvo Miroslava Lajčáka naďalej odmieta zverejniť konkurentov agentúry Evka v minitendri na galavečer k uvedeniu loga slovenského predsedníctva. Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Ivan Korčok to oznámil už začiatkom decembra.

Informácie teraz nedostali ani poslanci zahraničného výboru, ktorí robili na ministerstve poslanecký prieskum. Poslanec Miroslav Beblavý (nezaradený) manažment celého podujatia označil za frašku, po ktorej podľa jeho slov minister Lajčák stratil jeho dôveru.

„Je zodpovednosťou ministra Lajčáka, že sa rozhodol v tejto vláde zaradiť k ministrovi Kaliňákovi a nie k ministerke Žitňanskej,“ povedal. Podľa Beblavého Lajčák porušuje svoje sľuby, ale aj zákon, ak odmieta zverejniť mená súťažiacich agentúr a ich cenové ponuky.

Video: Beblavý: Lajčákovo obstarávanie bolo fraškou

„Ide o subjektívnu a selektívnu interpretáciu podkladov ministerstva jedným poslancom. My sme Zahraničnému výboru poskytli všetko, čo sme mohli a podľa zákona mali. Navyše aktívne a z našej iniciatívy spolupracujeme aj s najvyššími kontrolnými orgánmi štátu, ktoré sme požiadali o preverenie predsedníckych podujatí,“ reagovalo na Beblavého ministerstvo.

Beblavý: Málo, čo vieme, je škandál

Beblavému prekáža, že okrem dokumentov sa poslanci nedostali ani k zamestnancom ministerstva, ktorí o priebehu príprav na toto kultúrne podujatie vedia viac. Ministerstvo vypracovalo právnu analýzu, podľa ktorej stretnutie s nimi nie je možné, no podľa poslanca je táto analýza falošná.

Zamestnanci ministerstva sa podľa neho bežne zúčastňujú rokovaní parlamentných výborov, a je čudné, že zrazu nemôžu. Navyše, poslanci už so zamestnancami raz hovorili, na prvom stretnutí k poslaneckému prieskumu. „Na tomto stretnutí boli prítomní a vystupovali šiesti zamestnanci, vrátane autorky právneho stanoviska, podľa ktorého je to zakázané. Viac asi netreba povedať,“ komentoval to Beblavý.

Ministerstvo sa podľa Beblavého pri príprave galavečera správalo absurdne. Neriadilo sa vopred schváleným rozpočtom a nemalo ani predstavu, koľko by vlastne podujatie malo stáť. Vybralo si ponuku agentúry Evka za 156-tisíc, ktorá na niekoľkých miestach odkazovala na priestory v Slovenskom národnom divadle.

Až následne si ministerstvo vyžiadalo od divadla priestory, ktoré chceli zadarmo. Keď im ich SND nedalo, bez problémov akceptovali komerčný nájom za 41-tisíc, aj keď s ním v rozpočte Evky nerátali. Potom ministerstvo ešte zaplatilo ďalších 47-tisíc eur za honoráre umelcov.

Rozpočet sa teda navýšil o polovicu, aj keď sa ministerstvo rozhodlo pre údajne najlacnejšiu ponuku. Podľa Beblavého bol navyše program od agentúry Evka opísaný na štyroch riadkoch, a ešte ho aj nedodržali. Neobsahoval napríklad vystúpenie opernej speváčky či huslistu.

V rozpočte sa podľa poslanca vyskytla napríklad krátka laserová šou za vyše 14-tisíc, manažment podujatia, ktorý si vyfakturovala priamo Evka, mal zasa stáť 20-tisíc eur. „Ministerstvo neriešilo strop, pri ktorom je akcia ešte zmysluplná a hospodárna, respektíve či sa nevrátiť k alternatívnym ponukám.“

Lajčáka nahnevali veľvyslanci

Miroslav Lajčák po celý čas obvinenia odmieta. „Je mi ľúto, že žiadny z výsledkov nášho predsedníctva nevzbudil takú mediálnu pozornosť a toľko emócií ako údajná kauza údajne predraženého jedného podujatia,“ povedal v nedeľu v relácii TA3 V politike minister zahraničných vecí.

V pondelok tvrdo odsúdilo webovú stránku OdpovedzteZuzane.sk, ktorú spustilo Transparency International. „Ide o neseriózny a nezodpovedný krok, ktorý je v príkrom rozpore so zásadami slušnosti, ako aj s hodnotami právneho štátu, ku ktorým sa hlási samotná Transparency,“ tvrdí ministerstvo.

„Webová stránka obsahuje vyslovene nehanebné klamstvo, že minister Lajčák ‚Zuzanu osočuje‘, čo však nikdy neurobil. Pri všetkých verejných príležitostiach sa o nej osobne vyjadril s rešpektom a pozitívne, na čo boli predstavitelia Transparency aj priamo upozornení.“

Slovenské ministerstvo zahraničných vecí nahnevalo aj spoločné vyhlásenie viacerých zahraničných ambasád na Slovensku, ktoré vyzývajú na ochranu osôb, ktoré odhaľujú korupciu. Veľvyslanectvá takéto vyhlásenie zverejňujú pravidelne k 9. decembru, čo je Medzinárodný deň boja proti korupcii.

Tento rok mohla nevôľu našich úradníkov vyvolať pasáž o whistlebloweroch (oznamovateľoch korupcie). Tá sa dala interpretovať ako podpora Zuzane Hlávkovej. „Rovnako ako zavádzanie reforiem, je kľúčové aj uplatňovanie trestnoprávnej zodpovednosti tých, ktorí sa podieľajú na korupčných aktivitách. Je tiež zodpovednosťou všetkých vlád, aby vyšetrili podozrenia z porušenia zákona a chránili whistleblowerov,“ písalo sa v texte.

„Ministerstvo zahraničných vecí požiadalo štáty, ktorých ambasády sa podpísali pod túto lokálnu iniciatívu, o vysvetlenie k motívom a cieľom uvedeného vyhlásenia. Tento spôsob komunikácie veľvyslanectiev s partnerským štátom nie je v súlade s diplomatickou praxou medzi partnermi v rámci EÚ a NATO,“ znela slovenská protireakcia.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Predražené predsedníctvo

Slovensko

Teraz najčítanejšie