Denník N

SIS: Paragraf o pokynoch predsedu vlády sme ochotní vypustiť

Bývalý riaditeľ SIS Ján Valko chystá na Záhory nový chatový komplex Foto – TASR
Bývalý riaditeľ SIS Ján Valko chystá na Záhory nový chatový komplex Foto – TASR

Tajná služba poslala stanovisko, podľa ktorého premiér nedostane v novom zákone väčšie kompetencie. Vraj ich má už teraz, len ich lepšie popísali. No ak by to mal byť problém, sú ochotní konkrétne vety o predsedovi vlády vynechať.

„Premiérovi právomoci vôbec nepribudnú – on ich už má v súčasnosti. Premiér vedie vládu a zároveň ten istý premiér je aj predsedom Bezpečnostnej rady, ktorá v súčasnosti môže ukladať úlohy SIS, výlučne prostredníctvom toho istého predsedu,“ píše SIS v stanovisku ku kritike nového návrhu zákona o tajnej službe, ktorý je v medzirezortnom pripomienkovom konaní. „Pokiaľ by však toto spresnenie procesu ukladania úloh SIS malo vyvolávať polemiky a nejasnosti, sme pripravení ho zo zákona úplne vypustiť.“

To, že je ochotný vypustiť zo zákona kontroverzné paragrafy, v stredu vyhlásil aj premiér Robert Fico.

Nepravdivé je podľa SIS aj tvrdenie o plošnom zbieraní metadát. „Predsa v máji minulý rok Ústavný súd pozastavením účinnosti zákona o elektronických komunikáciách takéto niečo zakázal a rozhodnutie je stále platné.“

SIS hovorí, že ak by aj ustanovenie prešlo, neumožňovalo by polícii ani tajnej službe získať prístup k obsahu prenášanej informácie inak, ako so súhlasom súdov. „Umožnilo by to však efektívnu realizáciu súdneho rozhodnutia tým, že sa obsah prenášanej informácie stane technicky zrozumiteľným.“

SIS nesúhlasí ani s výhradou, že môže mať prístup k všetkým mobilom alebo počítačom. V zákone sa hovorí, že štát má právo získať od výrobcov či dovozcov informácie o zariadeniach slúžiacich na utajený prenos dát alebo informácií.

„Už v súčasnosti existuje povinnosť poskytnúť tieto informácie určeným štátnym orgánom a inštitúciám, a to konkrétne na základe nariadenia vlády SR č. 443 z roku 2001.“

SIS však hovorí, že je pripravená viesť o zákone vecnú odbornú diskusiu. „Ambíciou je, aby bol návrh zákona prijatý čo najširším konsenzom.“

SIS zákon konzultovala s Právnickou fakultou Univerzity Komenského v Bratislave, Policajnou akadémiou, Paneurópskou vysokou školou, Právnickou fakultou Trnavskej univerzity i kontroverznou Asociáciou bývalých spravodajských dôstojníkov.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie