Denník N

Bývalý hipík zaujal médiá, až keď zmenil postoje a vyvolal parlamentnú krízu v Poľsku

Marek Kuchciński bol kedysi hipisák, ktorý sníval o slobode. Teraz si pohneval opozíciu a médiá ich obmedzovaním v poľskom parlamente. Foto – TASR/AP
Marek Kuchciński bol kedysi hipisák, ktorý sníval o slobode. Teraz si pohneval opozíciu a médiá ich obmedzovaním v poľskom parlamente. Foto – TASR/AP

Opozícia volá po demisii maršalka Sejmu, Marek Kuchciński bol pritom doteraz jeden z tých, ktorí nedráždili opozíciu ani médiá.

Po nástupe prvej jednofarebnej vlády strany Právo a spravodlivosť (PiS) sa v poľskom Sejme, dolnej komore parlamentu, stalo akýmsi obyčajom hlasovať o kontroverzných návrhoch v noci.

Inak to nebolo ani pri hlasovaní o rozpočte na ďalší rok, ktoré koncom minulého týždňa spustilo novú politickú krízu v Poľsku.

Osudnú schôdzu viedol Marek Kuchciński, maršalek Sejmu, ako sa v Poľsku nazýva predseda snemovne. Z rokovacej sály najskôr za zvláštnych okolností dal vykázať poslanca opozičnej Občianskej platformy (PO) Michała Szczerbu.

Dôvodom bolo, že poslanec si k rečníckemu pultu, v reakcii k chystanému sprísneniu pravidiel pre vstup novinárov do Sejmu, priniesol papier s nápisom „slobodné médiá v Sejme“.

Na to opoziční poslanci pristúpili na obštrukcie. Začali vlastnými telami brániť prístup k rečníckemu pultu.

Maršalek Kuchciński ešte chvíľu nechal parlament rokovať v týchto podmienkach a o veciach dával hlasovať aj napriek sťažnostiam poslancov, že im nefungujú hlasovacie karty. Potom ho prerušil, aby ho presunul mimo rokovacej sály.

Poslanci sa o zmene miesta rokovania dozvedeli formou SMS. V 460-člennom Sejme vznikol chaos. Do miestnosti, v ktorej sa bez hlasovacích zariadení a bez riadnej diskusie prijal zákon o rozpočte, sa nevedeli dostať ani médiá, ani niektorí opoziční poslanci.  Medzitým sa už pred budovou Sejmu začal zhromažďovať protestujúci dav.

Kto je muž, ktorý naštartoval ďalšie kolo politickej krízy v Poľsku?

Mal rád slobodu a hipíkov

Marek Kuchciński, vyštudovaný historik umenia, bol v poľskej politike doteraz skôr nevýraznou postavou.

Počas komunistickej diktatúry pracoval v kultúre a mal blízko k takzvaným hipisákom. Bol veľkým idealistom a liberálom odmietajúcim autoritu. Istý čas sa pohyboval aj okolo protikomunistického hnutia Solidarita Lecha Wałęsu.

Za čias Poľskej ľudovej republiky bol dokonca zatknutý a neskôr pod policajným dozorom. V 90. rokoch striedal pozície vo verejnej správe a lokálnej politike a istý čas, paradoxne, pôsobil aj ako novinár.

Kuchcińského do najvyššej politiky dostala súčasná vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS).

V roku 2001 mu na kandidátke strany bratov Kaczyńských stačilo necelých 5-tisíc preferenčných hlasov, aby sa stal poslancom Sejmu, v ktorom sedí nepretržite až dodnes. Chvíľu pôsobil ako predseda poslaneckého klubu PiS. Do vedenia parlamentu sa dostal až po katastrofe v Smolensku roku 2010, keď okrem prezidenta Lecha Kaczyńského pri páde lietadla zahynul aj vicemaršalek Krzysztof Putra.

Išlo v zásade o nekonfliktného poslanca, ktorý pozornosť médií zvlášť nepriťahoval a sám sa im vyhýbal.

Kuchciński bol skúseným a profesionálnym politikom, čo bolo jedným z argumentov jeho navrhnutia na čelo dolnej komory poľského parlamentu. Maršalek Kuchciński až do osudovej piatkovej noci, hoci je jedným z najvyšších ústavných činiteľov v Poľsku, nepatril k výrazne kontroverzným osobám, ako je napríklad predseda PiS Jaroslaw Kaczyński.

Doteraz neprekážal ani opozícii. V týchto dňoch mu však, ako bývalému hipisákovi, odporcovi komunistickej totality a novinárovi, vyčítajú nielen jeho piatkové konanie, ale aj ideový a hodnotový zvrat. Bývalý novinár je totiž jedným z najväčších zástancov chystanej zmeny, ktorá obmedzuje poľským novinárom prístup k politikom.

Kaczyńského Poľsko

Svet

Teraz najčítanejšie