Denník N

Kaliňák obvinil mimovládky, že na mori pomáhajú pašerákom, niektoré veci prekrútil

Premiér Fico aj minister Kaliňák videli v útokoch v Berlíne príležitosť obhájiť svoju predvolebnú kampaň. Foto N – Tomáš Benedikovič
Premiér Fico aj minister Kaliňák videli v útokoch v Berlíne príležitosť obhájiť svoju predvolebnú kampaň. Foto N – Tomáš Benedikovič

Na mori medzi Líbyou a Talianskom dochádza ku konfliktom medzi európskou agentúrou Frontex a niektorými humanitárnymi organizáciami. Minister vnútra využil útoky v Berlíne, aby sa dotkol aj tejto témy.

Zabitie dvanástich ľudí na vianočných trhoch v Berlíne využili špičky Smeru ako príležitosť obhájiť svoju predvolebnú rétoriku.

Minister vnútra Robert Kaliňák mimovládne organizácie nepriamo obvinil, že zhoršujú bezpečnostnú situáciu v Európe a pomáhajú masovému pohybu migrantov do Európy. „Dochádza k zásadnému podozreniu niektorých mimovládnych organizácií zo spolupráce s prevádzačmi a s organizovaným zločinom,“ hovoril Kaliňák o morskej trase medzi Líbyou a Talianskom.

Až polovica z migrantov sa podľa neho dostáva na kontinent s asistenciou mimovládok. „Je to problém, ktorý je potrebné razantne riešiť a prestať si pred ním zatvárať oči,“ dodal Kaliňák. O aké organizácie ide, minister nespresnil. Odvolal sa len na to, že informácie má od Európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex).

Frontex: Mimovládky neorganizujú utečencov

Faktom je, že situácia v Stredomorí je neprehľadná a skutočne tam prichádza ku konfliktom medzi európskymi bezpečnostnými silami a mimovládnymi organizáciami. Je to však trochu iný príbeh, než aký pred novinármi opisoval Kaliňák.

Denník N sa spýtal agentúry Frontex, či môže potvrdiť, že by mimovládne organizácie nalodili polovicu utečencov z Líbye do Talianska. Podľa zástupcov Frontexu ide o nedorozumenie.

Aktivity mimovládnych organizácii spočívajú v tom, že utečencov vyťahujú z lodí, ktoré vysielajú núdzové signály. To je v Stredomorí dennodenná záležitosť.

„Pašeráci posielajú migrantov na more v nevhodných nafukovacích člnoch, ktoré sú preplnené a náchylné na prevrátenie,“ približuje situáciu hovorca Frontexu Krzysztof Borowski.

Ako funguje pašerácky biznis:

V posledných mesiacoch výrazne narástol počet utečencov, ktorých zachránia práve pracovníci mimovládok. Podľa odhadov Frontexu ich posádky v súčasnosti riešia až 40 percent záchranných operácií.

„To však neznamená, že by sa mimovládne organizácie podieľali na organizovaní migrácie,“ dodáva hovorca Frontexu.

Silné podozrenia

Kaliňák má pravdu v tom, že Frontex kritizuje, ak nie rovno obviňuje niektoré humanitárne organizácie, že sa spolčili s prevádzačmi. Píše sa o tom v neverejnej analýze, na ktorú pred niekoľkými dňami upozornil britský denník The Financial Times.

Podľa dokumentu dostali viacerí migranti pred plavbou do Európy presný smer, ktorý majú držať, aby narazili na lode mimovládnych organizácií. „Kriminálne zložky smerujú migrantov priamo na ich plavidlá,“ uvádza správa.

Európske lode nachádzajú každý deň južne od brehov Talianska plavidlá s africkými utečencami a migrantmi. Zdroj – Irish Defence Forces, Wikimedia Commons
Európske lode nachádzajú každý deň južne od brehov Talianska plavidlá s africkými utečencami a migrantmi. Zdroj – Irish Defence Forces, Wikimedia Commons

V tejto oblasti pôsobia aj rešpektované medzinárodné organizácie ako Lekári bez hraníc, nemecká charita Sea Watch alebo britská Save the Children.

Lekári bez hraníc, ktorí majú dve záchranné lode, sa už ohradili, že tvrdenia Frontextu ich poškodzujú. „V Stredozemnom mori sme nútení pôsobiť, pretože Európska únia a Frontex nezabránili tomu, že v tejto oblasti umierajú ľudia,“ reaguje Pavel Gruber, riaditeľ českej kancelárie Lekárov bez hraníc.

Organizácia odmieta, že by vozila utečencov z líbyjských brehov – jej lode pôsobia len na otvorenom mori. „Utečencov zachraňujeme výhradne v medzinárodných vodách. Všetky operácie podnikáme v súlade s námorným právom, európskym a talianskym právom a podľa Medzinárodnej dohody o bezpečnosti ľudského života na mori z roku 1974,“ hovorí Gruber.

Proti utečencom Slovensko kúpilo plot, migrantku zo Sýrie postrelili v jednom zo štyroch áut, ktoré k nám prišlo po ceste. Foto N – Tomáš Benedikovič
Proti utečencom Slovensko kúpilo špeciálny plot, ktorým by polícia mohla v prípade potreby zatarasiť niekoľko kilometrov hranice. Foto N – Tomáš Benedikovič

Pri akciách sa posádky podľa Grubera riadia pokynmi talianskych úradov a utečencov následne odovzdávajú pohraničnej stráži. „Talianske úrady určia, do ktorého prístavu ich máme odviesť. Každého muža, ženu a dieťa im odovzdáme,“ spresňuje Gruber s tým, že hovoriť môže len za svoju organizáciu a nie za ďalšie, ktoré tu pôsobia.

Takmer päťtisíc utopených

OSN odhaduje, že o plavbu z Líbye do Talianska sa tento rok pokúsilo 170-tisíc ľudí, čo je o pätnásť percent viac ako vlani. „Situácia v Líbyi zostáva veľmi zložitá, pretože pašeráci môžu na jej území pôsobiť beztrestne,“ konštatuje Frontex.

Rastie aj počet utopených. Cestu do Európy po líbyjskej trase tento rok neprežilo takmer 5000 ľudí, vlani to bolo 3800.

Práve veľkým množstvom utopených vysvetľujú mimovládne organizácie svoje aktivity. „Naším jediným cieľom je zabrániť ďalším úmrtiam. Dôvodom, prečo pašeráci fungujú, nie sú humanitárne organizácie, ale to, že ľudia na úteku nemajú bezpečnú a legálnu alternatívu, ako hľadať ochranu,“ hovorí Gruber.

Narušený biznis?

K väčšiemu počtu obetí podľa niektorých mimovládnych organizácií prispeli aj tvrdšie zákroky európskych síl voči pašerákom. „Ich pracovníci pripisujú zvýšený počet obetí tomu, že pašeráci posielajú ľudí stále častejšie v plavidlách, ktoré sú nevhodné na takúto plavbu,“ píše Financial Times.

Bratislava, 4.9. 2015. Pochod utečencov zo stanice Keleti pályaudvar. Foto N - Tomáš Benedikovič
Takto vyzerala situácia v septembri 2015 v Budapešti v okolí stanice Keleti pályaudvar. Takzvanú balkánsku cestu sa podľa Fica podarilo výrazne narušiť. Foto N – Tomáš Benedikovič

Frontex na to reaguje, že cieľom EÚ je „demontovať pašerácke siete“. Agentúra podľa hovorcu Borowského odovzdáva spravodajské informácie talianskym či európskym bezpečnostným zložkám a podieľa sa na potápaní pašeráckych lodí. „Je tu jasná úloha narušiť biznismodel pašerákov, čo zahŕňa aj ničenie lodí, aby ich nemohli znovu použiť.“

Frontex sa podľa Financial Times sťažoval aj na to, že niektoré mimovládne organizácie odmietajú zaisťovať dôkazy z utečeneckých člnov, ktoré by ich mohli priviesť na stopu ďalších prevádzačských skupín.

„Našou povinnosťou je pomôcť zachraňovať životy, nerobíme úlohy, ktoré prislúchajú bezpečnostným službám,“ reagovala britská mimovládka Save the Children.

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie