Denník N

Číňanom sa ťažko dýcha, za nebezpečný smog môže neustála ťažba uhlia

FOTO - TASR/AP
FOTO – TASR/AP

Už je to skoro týždeň, čo v severnej časti Činy ľudia dýchajú toxický vzduch, ktorý sa vznáša v ovzduší. Mnohí pred smogom utekajú do zahraničia, aby sa tam nadýchali čerstvého vzduchu.

Už päť dní silný smog znepríjemňuje obyvateľom severnej Číny bežný život. Pre jeho vysokú koncentráciu zrušili na letiskách lety, v mestách je obmedzená doprava a zatvárajú sa továrne i školy.

Obyvatelia sa podľa agentúry Reuters sťažovali aj na to, že antismogové núdzové ochranné opatrenia neboli v prevádzke.

Situácia je kritická už od minulého piatka, keď úrady vyhlásili pre celkom 24 miest nebezpečne vysoké znečistenie vzduchu.

Podľa Greenpeace East Asia ide o najhorší prípad znečistenia smogom, ktoré práve negatívne vplýva na 460 miliónov ľudí, čo sa rovná celkovej populácii Mexika, USA a Kanady.

Organizácia ďalej uvádza, že približne dvesto miliónov obyvateľov naprieč šiestimi provinciami bolo vystavených extrémne nebezpečným hodnotám ovzdušia a ďalších 260 miliónov ľudí dýchalo veľmi znečistený vzduch.

Uhlie naše každodenné

Mestá, ktoré zahalilo rúško toxického smogu, patria v Číne medzi najväčších producentov ocele a uhlia. Aby sa zamedzilo ďalšiemu znečisteniu, elektrárne, oceliarne a prístavy ostali zatvorené. Čína je najväčší spotrebiteľ uhlia na svete a v zimnom období je dopyt najvyšší.

„Rozsah červených výstražných opatrení ukazuje, že čínska vláda berie znečistenie ovzdušia vážne,“ uviedol v oficiálnom vyjadrení organizácie Greenpeace Doug Liansai, zodpovedný za klimatické a energetické kampane.

Červené upozornenia sú najvyšším možným opatrením známe z programu z roku 2014 proti znečisťovaniu ovzdušia a tento rok mestá dostali „červenú“ poprvýkrát. Čína sa obáva, že minulosť ťažkého priemyslu krajine zhoršuje celosvetovú reputáciu a brzdí jej ďalší vývoj.

Ak je limit znečistenia prekročený šesťnásobne, ide podľa Svetovej zdravotníckej organizácie o silné znečistenie, a keď sú hodnoty presiahnuté až desaťnásobne, ide o nebezpečné znečistenie. Čínskych miest sa týkajú oba prípady znečistenia, a preto úrady vyhlásili obmedzenie a zastavenie továrenskej výroby.

Aj napriek tomu inšpektori z ministerstva ochrany životného prostredia identifikovali viaceré priemyselné podniky, ktoré napriek obmedzeniam pokračovali vo výrobe a naďalej tak prispievali k znehodnocovaniu kvality ovzdušia.

,,Pokračujúca ‚vzduchapokalypsa‘ je len ďalším dôkazom, že Čína musí prijať oveľa prísnejšie obmedzenie spotreby uhlia a urýchliť reštrukturalizáciu ekonomiky od silne znečistených odvetví,“ dodal Doug Liansai.

Takmer bez nádychu

Akademici z univerzít v Pekingu a Šanghaji vo svojej štúdii o kvalite ovzdušia upozorňujú, že dočasné opatrenia v snahe vytvoriť čisté ovzdušie v dlhodobom horizonte smog len zhoršujú.

Efekt azúrovo modrej oblohy je dosiahnuteľný v prípade, že vláda dá pokyn na zastavenie ťažkého priemyslu, toto však podľa výskumníkov z univerzít nie je riešením znečisteného vzduchu v Číne. Čínska ekonomika rozkvitá a s ňou aj uhoľný priemysel, ktorý je z viac ako polovice zdrojom elektrickej energie v krajine.

V mestách, kde nie sú hodnoty kvality ovzdušia v poriadku, hrozí ich obyvateľom riziko kardiovaskulárnych ochorení, astmy a zvyšuje sa riziko rakoviny a smrti. Najviac ohrozenou skupinou sú deti, ktoré respiračné ochorenia ohrozujú vo väčšej miere.

Mnohé z nich skončili v nemocniciach a šokujúce bolo zistenie, že niektoré školy aj napriek výzve pre zdraviu škodlivý smog pokračovali vo výučbe.

Ľudia však bez čistého vzduchu nevedia žiť, a preto mnohí volia odchod z krajiny, minimálne dočasný. Ako uviedla jedna z popredných online cestovných kancelárií, až 150 tisíc obyvateľov znečistených miest opustí v decembri krajinu práve pre zhoršujúci sa smog.

Obľúbenými destináciami sú Indonézia, Japonsko či Austrália a v porovnaní s minulým rokom opúšťa domov o 10 až 15 percent viac ľudí , ktorí sa pre smog vydávajú do iných krajín.

[Pochopte vojnu na Ukrajine vďaka knihám Petra Koubského Stručné dejiny Ukrajiny a Stručné dejiny Ruska]

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Svet

Teraz najčítanejšie