Denník N

Budaj navrhne zrušiť aj milosť prezidenta Kováča svojmu synovi

Michal Kováč s Vladimírom Mečiarom v roku 1992. Foto – TASR
Michal Kováč s Vladimírom Mečiarom v roku 1992. Foto – TASR

Viacerí poslanci počas rozpravy k zrušeniu Mečiarových amnestií povedali, že by zahlasovali za, ak sa zruší aj milosť prezidenta Kováča pre syna. Ján Budaj to chce navrhnúť. Poslancom na Vianoce napísala Anna Remiášová.

Prvá schôdza Národnej rady v budúcom roku bude aj o návrhu zrušiť amnestie Vladimíra Mečiara. Poslanci na poslednej schôdzi posunuli zákon do druhého čítania. Na zrušenie amnestií treba ústavnú väčšinu 90 hlasov.

V decembri za zrušenie hlasovalo 77 poslancov. Za návrh nehlasovali napríklad traja poslanci Peter Marček, Martina Šimkovičová a Rastislav Holúbek, odídenci zo Sme rodina. Šimkovičová sa urazila, keď na jej hlasovanie Denník N upozornil. Všimla si to totiž aj matka zavraždeného Róberta Remiáša Anna Remiášová, ktorá na Facebooku vyhlásila, ako ju obzvlášť Šimkovičová sklamala.

„Ja som sa pri hlasovaní o amnestiách zdržala, lebo pokiaľ by sa riešili aj Kováčove amnestie, tak OK,“ povedala Šimkovičová.

Podobne sa vyjadrili počas rozpravy aj poslanci zo strany Mariana Kotlebu.

SNS a Smer amnestie zrušiť nechcú. Poslanci Ján Budaj (OĽaNO-Nova) a Peter Kresák (Most-Híd) už počas decembrovej rozpravy povedali, že nemajú problém navrhnúť aj zrušenie milosti prezidenta Kováča. Budaj teraz vyhlásil, že to navrhne ako pozmeňovací návrh počas rozpravy v druhom čítaní. „Začnem sa tým zaoberať v januári,“ hovorí Budaj.

Ak by všetci poslanci, čo tvrdili, že po zrušení Kováčovej milosti zahlasujú aj za zrušenie amnestií, dodržali slovo, mohlo by ich byť až 83. Bol by to historicky najvyšší počet od roku 2002, odkedy je zákon opakovane predkladaný do parlamentu, no nikdy nedostal dosť hlasov. Na zrušenie by však stále chýbalo 7 hlasov SNS alebo Smeru.

Budaj: SNS môže zmeniť názor

Ján Budaj hovorí, že o zrušení amnestií už rokoval s predsedom SNS Andrejom Dankom a ešte aj bude. Po tom, čo zákon prešiel do druhého čítania, oslovil so žiadosťou o rokovanie aj premiéra a predsedu Smeru Roberta Fica, nedostal však žiadnu odpoveď.

„Rokoval som s pánom Glváčom, predsedom poslaneckého klubu Smeru, zatiaľ sme sa nedostali ďalej,“ hovorí Budaj.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Mečiarove amnestie

Teraz najčítanejšie