Denník N

Holandská prokuratúra: Let MH17 zostrelil zrejme ruský Buk

Príbuzným obetí ukázala holandská polícia trosky lietadla. Najviac obetí – 196 – bolo práve z Holandska. Foto – TASR
Príbuzným obetí ukázala holandská polícia trosky lietadla. Najviac obetí – 196 – bolo práve z Holandska. Foto – TASR

Podľa holandského servera NOS všetko smeruje k verzii o raketovom systéme Buk. Ruská tajná služba sa podľa neho snažila nabúrať do počítačov holandskej polície.

Lietadlo malajzijských aeroliniek na lete MH17, ktoré vlani 17. júla spadlo nad územím proruských separatistov na východe Ukrajiny, podľa holandskej prokuratúry zostrelil najpravdepodobnejšie ruský raketový systém Buk.

„Výsledky smerujú jedným smerom: MH17 zasiahla raketa systému Buk,“ napísalo holandské verojnoprávne médium NSO (Nederlandse Omroep Stichting).

Vyplýva to z viacerých videosvedectiev, ktoré sa objavili na internete, aj z rozhovorov holandskej polície so svedkami. Podľa NSO je však otázne, či sa nájde dosť dôkazov, aby sa vedelo povedať, kto stlačil spúšť.

[poll id=48]

Viac o vyšetrovaní pádu MH17

Zostrelenie malajzijského lietadla doteraz najdetailnejšie spracovali nemeckí novinári.

„Raketa Buk je najvážnejším scenárom, ale nevylučujeme ani ďalšie,“ citoval server Daily Beast hovorkyňu holandských vyšetrovateľov Saru Vernooij. Podľa servera však Holanďania vylučujú, že by let mohlo zostreliť ukrajinské lietadlo, ako tvrdili niektoré ruské médiá a predstavitelia.

Ruská tajná služba sa podľa servera NSO snažila preniknúť do počítačov či mobilov holandskej polície a prokuratúry, ktorá vyšetruje tragédiu pádu Boeingu 777, v ktorom zahynulo 298 ľudí. Záverečnú správu chcú vyšetrovatelia predstaviť verejnosti v októbri.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Svet

Teraz najčítanejšie