Denník N

Zákon proti schránkam je opäť deravý, obmedzí len niektoré obchody

Predseda parlamentu Pavol Paška skončil kvôli obchodu so schránkovou firmou. Foto - TASR
Predseda parlamentu Pavol Paška skončil kvôli obchodu so schránkovou firmou. Foto – TASR

Zákaz účasti schránkových firiem sa podľa návrhu zákona týka iba verejných obstarávaní, nie ďalších foriem obchodu so štátom.

Zákon, ktorý mal zabrániť obchodovaniu schránkových firiem so štátom, bude zrejme opäť deravý.

Podľa návrhu, ktorý pripravil nominant Smeru Andrej Holák na Úrade pre verejné obstarávanie, sa totiž povinné preukazovanie skutočného vlastníka firmy má týkať len takej formy obchodovania so štátom, ktorú určuje zákon o verejnom obstarávaní.

Čo predaje a eurofondy?

V praxi by tak malo ísť hlavne o nákupy štátu a samospráv od súkromných firiem. Zmena by sa potom netýkala opačného postupu – keď štát predáva či prenajíma niečo súkromníkom, ale ani čerpania eurofondov, či zdravotného poistenia.

Na návrh od Smeru upozornili poslanci Siete Miroslav Beblavý a Mosta-Híd Lucia Žitňanská. Píšu, že Smer takto zmenu zákona sabotuje, napriek jasnému uzneseniu parlamentu, že registrovať skutočných vlastníkov musia všetci, ktorí získavajú peniaze z verejných zdrojov. „Verejnosť by sa pri nimi navrhnutom znení napríklad nedozvedela, kto stojí za firmou Prefto a profituje na zdravotnom poistení v poisťovni Dôvera,“ vyhlásili poslanci.

Po páde Pašku

Parlament sa hlasmi Smeru aj opozície na konci minulého roka zaviazal, že prepracuje „núdzové“ zmeny zákona schválené Smerom, ktoré účasti schránkových firiem na obchodovaní so štátom riešili len naoko.

Ficova strana s prepracovaním súhlasila pod obrovským tlakom verejnosti. Bolo to totiž v čase, keď vrcholila kauza predraženého CT a funkcií sa postupne vzdávali: ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská, podpredsedníčka parlamentu Renáta Zmajkovičová a jeho šéf Pavol Paška. V Bratislave a v Košiciach zároveň protestovali tisícky ľudí proti predraženému nákupu CT, zisk z ktorého skončil práve v schránkovej firme.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie