Denník N

Ako Richard Sulík nepochopil feedback

Fašizmus nepadá z neba, niekto ho tu implementuje a pripravuje mu znecitlivovaním uší bežnej populácie pôdu.

Autor je publicista a teológ

Ak niekto nadobudne informovanú istotu, že ktosi je fašista, tak to o ňom môže povedať. Ak sa v konkrétnom prípade začnú používať zovšeobecnené ospravedlňujúce argumenty, tak potom všetko je relatívne a každý je len taký malý huncút.

V spore Havran – Sulík ide o konkrétny názorový spor dvoch ľudí, v ktorom jeden z nich upozornil na nápadnú podobnosť konania Haidera, Fortuyna a Sulíka. Toto by sme mali uniesť, aj keď je nepríjemné stavať sa na niečiu stranu. A mal by to vedieť uniesť aj politicky nekorektný Richard Sulík. Pravé meno je pravé meno, nie?

Tu ide o konkrétne, nie zovšeobecňujúce tvrdenie. Michal Havran vo svojom konštatovaní nenapísal, že všetci sú fašisti. On porovnal konanie známych západoeurópskych politikov s konaním Richarda Sulíka a na základe podobností skonštatoval, že napriek nálepke liberálov sa skôr podobajú na fašistov. S tým, že otvorene sa k tomuto smeru nepriznajú, preto to adjektívum „trápnučký“.

Aj autor týchto riadkov je opatrný, a hoci pred časom organizoval aj verejný míting odmietajúci fašizovanie spoločenského života, nevidí fašistov všade. Od roku 2008, keď

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie