Ako Richard Sulík nepochopil feedback

Fašizmus nepadá z neba, niekto ho tu implementuje a pripravuje mu znecitlivovaním uší bežnej populácie pôdu.

Autor je publicista a teológ

Ak niekto nadobudne informovanú istotu, že ktosi je fašista, tak to o ňom môže povedať. Ak sa v konkrétnom prípade začnú používať zovšeobecnené ospravedlňujúce argumenty, tak potom všetko je relatívne a každý je len taký malý huncút.

V spore Havran – Sulík ide o konkrétny názorový spor dvoch ľudí, v ktorom jeden z nich upozornil na nápadnú podobnosť konania Haidera, Fortuyna a Sulíka. Toto by sme mali uniesť, aj keď je nepríjemné stavať sa na niečiu stranu. A mal by to vedieť uniesť aj politicky nekorektný Richard Sulík. Pravé meno je pravé meno, nie?

Tu ide o konkrétne, nie zovšeobecňujúce tvrdenie. Michal Havran vo svojom konštatovaní nenapísal, že všetci sú fašisti. On porovnal konanie známych západoeurópskych politikov s konaním Richarda Sulíka a na základe podobností skonštatoval, že napriek nálepke liberálov sa skôr podobajú na fašistov. S tým, že otvorene sa k tomuto smeru nepriznajú, preto to adjektívum „trápnučký“.

Aj autor týchto riadkov je opatrný, a hoci pred časom organizoval aj verejný míting odmietajúci fašizovanie spoločenského života, nevidí fašistov všade. Od roku 2008, keď

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |