Denník N

Záhada neochoty našich tenistov hrať za Slovensko

Foto – TASR
Foto – TASR

Sú tenisti, ktorí hrajú lepšie za reprezentáciu ako na turnajoch. A máme aj takých, ktorým už reprezentácia začína prekážať v ich kariére.

Šport je o posúvaní hraníc, prekonávaní prekážok, prenasledovaní dokonalosti a naháňaní nemožného. Nie je pritom podstatné, aké je meradlo. Rovnaký význam ako prekonať svetový rekord v Diamantovej lige, má prekonať samého seba pri behu okolo jazera.

Každý, kto úvodnej charakteristike rozumie, určite pripustí, že šport je špeciálnym odvetvím. Vrcholoví športovci sú moderní gladiátori, ktorých za fyzické a mentálne výkony obdivujeme podobne ako maliarov za obrazy v galériách. Šport je všetko, len nie komfortný. Je špinavý, musí bolieť, musí vás dostať na absolútne dno vašich síl a donútiť urobiť ešte niečo navyše, o čom ste si mysleli, že sa urobiť nedá. O tom kroku navyše – o tom to je.

Ferrerove pľúca

Vezmime si Davida Ferrera, o mesiac 33-ročného španielskeho tenistu. Hovorilo sa o ňom, že vyfajčí jeden balík denne. Zároveň bol považovaný za hráča, ktorý patril v húževnatosti, bojovnosti, nezlomnosti a kondícii k absolútnej špičke.

Svoje najlepšie výsledky dosiahol po tridsiatke, pretože lenivosť mu nikdy nič nehovorila a dávky navyše miloval. Po dôkaz nemusíme ísť ďaleko.

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

V druhej polovici februára vyhral turnaj v Rio de Janeiro. Na antuke. O necelé tri dni ho diváci videli v 7582 kilometrov vzdialenom Acapulcu, kde nastúpil na betónový kurt do prvého kola. V priebehu piatich dní odohral ďalších päť zápasov a celý turnaj vyhral. Vo finále oplatil porážky „japonskému Djokovičovi“ Keiovi Nishikorimu z posledných piatich vzájomných zápasov.

Vek, únava, iné klimatické pásmo, neobľúbený súper, úplne iný podklad kurtu ani šialená vzdialenosť medzi oboma dejiskami (na porovnanie: trasa Bratislava – New York City je kratšia o 700 km) – nič z toho nehralo pre Davida Ferrera žiadnu úlohu. Urobil krok navyše a odchádzal ako víťaz.

Podobný – no medializovanejší – bol prípad švajčiarskeho dua vo finále vlaňajšieho vydania Davis Cupu. Federer aj Wawrinka sú chlapi s manželkami a deťmi, šport pre nich už nie je prioritou číslo jeden.

Po sérií halových turnajov na konci roka 2014, ktoré vyvrcholili náročným londýnskym Turnajom majstrov, ich čakal prechod na antuku a boj o „Šalátovú misu“ – vo Francúzsku proti nabudeným domácim. Únava, náročná zmena povrchu, strach zo zranenia (ani jeden z nich už nie je najmladší) – opäť ich nič neodradilo. Roger a Stan odohrali všetky zápasy, ktoré mohli. Urobili krok navyše a Davis Cup pre svoju krajinu vyhrali.

Slovenské škriepky

No a teraz sa presuňme na Slovensko – k našim tenisovým reprezentantom. Máme síce v tejto chvíli až fantasticky perspektívnu základňu mladých a šikovných hráčov jedného aj druhého pohlavia (7 hráčov v prvej stovke tu veľmi dlho nebolo), no ani jedna naša družina nehrá najvyššiu skupinu. Niet sa čo čudovať. Či sa totiž pozeráme na ženský Fed Cup, alebo na mužský Davis Cup, vidíme akurát aféru za aférou. Tu je ich zhrnutie za posledné obdobie:

Lacko odkazuje cez médiá Kližanovi, že odmieta reprezentáciu pre predstierané zranenie (rok 2013). Kližan opätuje úder a pripomína, že niečo podobné urobil Lacko v roku 2011.

Cibulková nejde zachraňovať skupinu, lebo sa sústredí na prienik do top 10 (rok 2014) a ide radšej na žalostne obsadený turnaj na opačnú stranu zemegule. Hneď ako to vyhlási, rozdelí fanúšikov a funkcionárov (konflikt Moška vs. Lipták) na dve polovice a zažíva najhorší polrok v kariére.

Hráčky sa priebežne sťažujú, že vo Fed Cupe necítiť kolektívnosť. Rybáriková opätovne zlyháva v úlohe ťahúňa.

Cibulková opäť odmieta reprezentáciu (rok 2015) pre „nešťastne zvolený povrch“; nemá v pláne riskovať zranenie na „smrteľnej“ holandskej antuke a nechce si priveľmi zahustiť program tým jedným, či dvoma zápasmi. Lipták –  jej tréner a súčasne tréner reprezentácie – jej to odobruje. Opäť bez nej zlyhávame a Dominika následne odohrá turnaj v susednom Belgicku.

Kližan kritizuje Mečířa za príliš pasívny prístup. Navrhuje za trénera Dominika Hrbatého. O pár týždňov odmieta nastúpiť v domácom súboji proti Slovincom pre nahustený program (nestíha prípravu na Indian Wells). Po verejnej kritike pripomína, že reprezentácia nie je samozrejmosť ani povinnosť, a svoje rozhodnutie mení.

Najväčší rozruch vyvolávajú naši najlepší: Cibulková a Kližan.  Ich argumentácia sa opiera o to, že si zarábajú sami na seba, a preto musia v prvom rade myslieť sami na seba a na svoje individuálne výsledky. Reprezentácia nie je povinnosť. Riskovať pre ňu zranenie, alebo stratu formy – to by bolo nemúdre. Najmä keď sa im teraz konečne darí. Doteraz vždy, keď mohli, tak hrali (obaja majú 25 rokov a len tak mimochodom – mali sme hráča, ktorý sa za slovenské farby išiel zodrať ako tridsaťjedenročný).

Naposledy sme mohli Dominike Cibulkovej tlieskať doma na Fed cupe vlani vo februári. Foto - TASR
Naposledy sme mohli Dominike Cibulkovej tlieskať doma na Fed Cupe vlani vo februári. Foto – TASR

Všetko to znie logicky a dá sa s nimi súhlasiť. Hráči majú právo na rozhodnutie, že nenastúpia za Slovensko. Ale takému rozhodnutiu sa dá aj čudovať. Tenis je osamelý šport. Celý rok hráte po svete sám za seba; ak nie ste úplná superstar, za ktorou cestujú fanúšikovia, tak maximálne pre pár ľudí v lóži. Šanca bojovať za kolektív či celú krajinu by mala byť krásnym spestrením a odmenou. A nie otravnou povinnosťou, ktorú si splním niekedy iba preto, aby som nemusel volať blízkym, nech sa vyhýbajú internetovým diskusiám.

Vyzerá to, že naši hráči spohodlneli. Že zabudli, o čom ten šport je. Že je to momentoch, keď si vravíte, že „tak toto teda v žiadnom prípade nepôjde, toto je moc“. A potom to predsa len spravíte.

Ale možno to súčasnú generáciu neláka. Možno nechcú byť ďalším Dominikom Hrbatým, ktorý presne vedel, ako sa robí ten krok navyše. Možno si chcú iba zarobiť na chlieb a nezašpiniť pri tom žiadne tričko navyše.

V piatok štartuje Davis Cup. Držme našim palce.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko, Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie