Denník N

Prečo máme plešiny, šediny, kučery a čudné chlpy

Ilustračné foto – TASR
Ilustračné foto – TASR

Vedci identifikovali 16 génov, ktoré regulujú farbu a hustotu našich vlasov a chlpov, ale aj sklony k šediveniu a plešivosti. V kozmetike by to mohlo znamenať zbohom žiletkám.

Chlpy a vlasy nie sú iba korunou krásy, ale aj biologickým nástrojom na termoreguláciu, signalizáciu pohybu a vetra, na kamufláž či mechanickú ochranu.

U väčšiny mužov sa hustota vlasov časom redukuje a na ich hlavách sa vytvárajú kúty, lysiny a plešina. Niektorí ľudia majú obočie veľmi tenké, iní zase husté a tvorené dlhými hrubými chlpmi.

Niektorí ho majú dokonca zrastené. V bradách mužov sa často nachádzajú chlpy úplne inej farby, než aké majú vlasy.

Dôvod uvedených javov je viac ako zrejmý: to, ako, kde a aké chlpy nám na telách rastú, nesieme od počatia v našich génoch. Tieto gény sa prenášajú z generácie na generáciu, no nie všade na Zemi je ich zastúpenie rovnaké.

Napríklad v subsaharskej Afrike takmer nenájdete človeka s rovnými vlasmi. Rôzne zafarbenie vlasov je zase podľa vedeckej literatúry typické pre západnú Euráziu.

Iba minulý rok vedci odhalili konkrétne gény, ktoré stoja za rôznorodosťou chlpov a vlasov. Na výskume, ktorý uverejnili v časopise Nature Communications, pracoval medzinárodný tím 36 vedcov z Anglicka, Španielska, Peru, Čile, Mexika, Argentíny, Brazílie a Austrálie.

16 identifikovaných génov

Autori chceli svojím výskumom „rozšíriť chápanie genetického základu variácií ľudských vlasov a chlpov“. Využili na to takzvanú asociačnú štúdiu genómu (GWAS, Genome Wide Association Study), ktorú uskutočnili na 6630 dobrovoľníkoch z Latinskej Ameriky.

Na ľuďoch skúmali tvar vlasu (jeho tvar na priereze ovplyvňuje kučeravosť), farbu vlasov, sklon k plešivosti, šedivenie, hustotu brady a obočia a sklon k zrastenému obočiu.

Prepojenie kvalít vlasov a chlpov s génmi. Foto - nature.com
Prepojenie kvalít vlasov a chlpov s génmi. Foto – nature.com

Vedcom sa počas experimentov podarilo odhaliť spolu až 16 génov, ktoré vplývali na niektorú z kvalít vlasov a chlpov. Desať z týchto asociácií medzi génom a kódovaným znakom chlpu bolo úplne nových.

Dokonca odhalili dva gény (jeden zodpovedný za šedivenie, druhý za distribúciu vlasov a chlpov na tvári), ktoré doteraz neboli známe.

Len v novembri minulého roka vedci identifikovali ďalší zaujímavý gén, ktorý spôsobuje takzvaný „syndróm neučesateľných vlasov“. Ide o vlasy, ktoré sa ľahko zamotajú, nedajú sa rozčesať, majú krepovitý výzor a bielostriebornú alebo svetložltú farbu. Za touto poruchou stoja gény PADI3, TGM3, a TCHH, ktoré kódujú bielkoviny zodpovedné za výstavbu vlasu.

Vlasová veda

Vlasy a chlpy pokrývajú telá cicavcov, vrátane nás ľudí. Ich farba závisí od prítomnosti melanínu – farbiva, ktoré sa nachádza vo vrstve nad vlasovou kutikulou, teda v kortexe. Pheomelanín dodáva vlasom červenú farbu, eumelanín zase hnedú a čiernu (farba varíruje podľa rôznej distribúcie násobných väzieb v chemickej štruktúre tohto farbiva). Blonďavé vlasy sú spôsobené nízkymi hladinami uvedených farbív. Šedivé vlasy vznikajú stratou farbív: šedivenie vyvoláva vek, ale aj stres či niektoré choroby.

Vlnitosť vlasov závisí od ich tvaru na priezere. Rovné vlasy sú na priezere guľaté; vlnité a kučeravé vlasy sú oválne až ľadvinovité. Vlnitosť ovplyvňuje aj množstvo tazvaných disulfidových mostíkov medzi molekulami keratínu. Ľudia trpiaci syndrómom neučesateľných vlasov ich majú na priereze trojuholníkové alebo v tvare srdca.

Budúcnosť kozmetiky?

Úspešná identifikácia génov, ktoré sú zodpovedné za šedivenie a zamotávanie sa vlasov, by v budúcnosti mohla poskytnúť prípravky určené na zvrátenie týchto procesov.

Využitie je zrejmé aj v kozmetike: predstavte si enzýmové kvapky, ktorými by ste si vlasy skučeraveli aj bez použitia kulmy a natáčok. Prípravkami by sa dal urýchliť rast vlasov alebo spomaliť rast chlpov. To by pre kozmetický priemysel znamenalo hotovú revolúciu, lebo by sme mohli zabudnúť na holenie podpazušia a nôh.

V neposlednom rade môžu výsledky týchto výskumov pomôcť počas identifikácie páchateľa pomocou vzorky DNA. Výber podozrivých by sa na základe farby a typu vlasov mohol značne zmenšiť.

Dostupné z doi:10.1038/ncomms10815, 10.1016/j.ajhg.2016.10.004, 10.1111/j.1365-4632.2005.02798.x.

Teraz najčítanejšie