Denník N

Pozrite si filmové premiéry týždňa

Do našich kín pribudlo šesť noviniek, ktoré zastupujú takmer všetky žánre.

V spolupráci s Rádiom_FM vám prinášame prehľad filmových noviniek týždňa v našich kinách.

Chappie

Pred tým, ako Neill Blomkamp, režisér výnimočného sci-fi District 9 vzkriesi Votrelca, si môžeme pozrieť jeho novinku odohrávajúcu sa v blízkej budúcnosti. V príbehu jedného z  policajných robotov, ktorý sa po preprogramovaní stane prvým strojom schopným myslieť a  cítiť, dostali okrem Hugha Jackmana a Sigourney Weaver veľké úlohy aj Ninja a Yolandi z juhoafrickej skupiny Die Antwoord, ktorá v lete zahrá na Pohode.

Holub, ktorý sedel na konári a  premýšľal o živote

Švédsky režisér Roy Andersson uzatvára svoju trilógiu o ľudskom bytí. Vo svojskej úvahe nad podstatou života, banalitami, tragédiami aj slabosťami človeka a spoločnosti opäť pracuje so statickou kamerou snímajúcou dej často vo viacerých plánoch a s dokonalými kompozíciami pripomínajúcimi divadelnú scénu alebo akési pohyblivé fotografie.

Divočina

Kanadský režisér Jean-Marc Vallée je majstrom v spracovaní príbehov človeka, ktorý sa vzoprel svojmu osudu. Po oscarovom Klube poslednej nádeje nakrútil príbeh mladej ženy, ktorej sa zrútilo všetko, čo ju ešte držalo pri živote. Svoju situáciu sa rozhodne riešiť svojsky. Zbalí si ťažký batoh a  bez akýchkoľvek skúseností sa vydáva sama do divokej prírody zdolať náročnú horskú cestu. V hlavnej úlohe Reese Witherspoon.

Hľadanie Vivian Maier

Bola to úplne obyčajná pestúnka s výnimočným fotografickým talentom, o ktorom však nikdy nikomu nepovedala, a verejnosť ju objavila vďaka náhode až tesne pred smrťou. Kto bola táto samotárska tajomná žena, ktorá za svoj život, od roku 1950 do roku 2009,   nafotila viac ako stotisíc fotografií, a prečo svoju vášeň celý život tajila, sa pokúša vypátrať oceňovaná dokumentárna detektívka, ktorá figurovala aj v nomináciách na Oscara.

Cesta nádeje

Novozélanďan Russell Crowe sa vydal na dráhu režiséra. Aký je jeho prvý krok za kamerou, sa môžete presvedčiť vo vojnovej  snímke, ktorá rozpráva príbeh austrálskeho farmára, hľadajúceho v nepriateľskej krajine, skúšanej prvou svetovou vojnou, svojich troch synov. A  keďže režisérovým požiadavkám najlepšie rozumie režisér sám, v  snímke Crowe stvárnil aj hlavnú postavu.

Asterix: Sídlo bohov

Asterix a  Obelix sa zrodili v  roku 1959 ako komiksové postavičky a  odvtedy sa dočkali viacerých animovaných aj hraných spracovaní. V príbehu aktuálneho 3D animáku Asterix: Sídlo bohov sa Asterix a  Obelix musia pokúsiť uchrániť svoju malú dedinu ukrytú v  lese. Julius Caesar sa totiž chystá les vyrúbať a  namiesto neho postaviť honosné mramoráky, predchodcov dnešných panelákov. Animované dobrodružstvo sa premieta so slovenským dabingom.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Kultúra

Teraz najčítanejšie