Slováci zvládli rozhodujúci zápas s Lotyšmi, postup zariadil štvrtý útok

Radosť Slovákov po víťaznom góle. Foto: AP

Slovenskí juniori porazili Lotyšov a na MS si zahrajú vo štvrťfinále. V náročnom stretnutí našli strelcov vo štvrtom útoku, ktorý sa postaral o tri zo štyroch slovenských gólov.

Slovensko – Lotyšsko 4:2

Góly: 9. Lešťan, 39. Miloš Roman (Michal Roman, Sloboda), 41. Hatala (Michal Roman, Sádecký), 46. Sloboda (Miloš Roman, Grman) – 4. Čukste (Balcers, Buncis), 54. Buncis (Čukste, Dzierkals)

Slovensko: Húska – Fehérváry, Černák, Michal Roman, Hatala, Bodák, Grman, Košecký, Hain – Hecl, Sádecký, Pataky – Andrisík, Oško, Struška – Bondra, Ružička, Studenič – Lešťan, Miloš Roman, Sloboda

Lotyšsko: Mitens (56. Grigals, od 58. Mitens) – Rubins, Čukste, Ponomarenko, Zile, E. Jansons, G. Jansons, Zeile, Zeilis – Dzierkals, Buncis, Balcers – Baranovskis, Apfelbaums, Puide – Krastenbergs, Klavinš, Tralmaks – Bernhards, Smirnovs, Blugers

Slovensko zvíťazilo nad Lotyšskom 4:2 a s istotou si zahrá vo vyraďovacej fáze svetového šampionátu. Slovenské góly strieľala prekvapivo štvrtá formácia – presadili sa Filip Lešťan, Miloš Roman a Marek Sloboda, ku ktorým sa pridal aj obranca Andrej Hatala.

Slováci sa tak vyhli ťažkým bojom o záchranu, kam okrem Lotyšov senzačne putujú aj obhajcovia zlata z Fínska. V skupine si Slovensko ešte zahrá s Ruskom v zápase, ktorý rozhodne o konečnom treťom mieste. V prípade očakávanej prehry by vo štvrťfinále zverenci Ernesta Bokroša nastúpili tak ako vlani proti Švédsku.

Potiahol štvrtý útok

Duel Slovenska s Lotyšskom patril medzi kvalitatívne najhoršie na šampionáte a pri pohľade na montrealskú skupinu bol okrem boja o postup zrejme aj skutočným bojom o záchranu.

Slováci boli v zápase lepší a víťazstvo si zaslúžili, no nerodilo sa ľahko. Lotyši sa rýchlo dostali do vedenia, ktoré o pár minút vymazal so šťastím Lešťan, a začala sa divácky nie príliš atraktívna partia o vedúci gól. Oň sa napokon v závere druhej tretiny postaral náš najlepší hráč Miloš Roman, ktorý úspešne dorazil strelu od modrej.

Sedemnásťročný mladík bol na ľade aj pri treťom a štvrtom góle a spolu s Lešťanom sa stal nečakaným slovenským ťahúňom – neboli to hráči zo zámoria ani v minulom zápase aktívny prvý útok, ale práve štvrtá formácia, ktorá hrala najjednoduchšie a doviedla Slovensko za troma bodmi.

Slabé presilovky

Oba tímy sa počas celého zápasu dopúšťali zbytočných vylúčení, no Slováci z ponúknutých presiloviek takmer vôbec nehrozili. V úvodných dvoch tretinách v nich prehrali väčšinu vhadzovaní, a ak sa už usadili v pásme, hrali pasívne a okrem jedného signálu, ktorý Lotyši s prehľadom prečítali, neponúkli nič.

Presilovky sa mierne zlepšili až na konci druhej tretiny, keď sa na ľad začal častejšie dostávať spomínaný Roman, ktorý dokázal pravidelne vyhrávať buly a v spolupráci s aktívnym Lešťanom vytvoriť aspoň aký-taký presilovkový tlak.

Presilovkový gól napokon prišiel taktiež po vyhranom vhadzovaní, keď sa k puku dostal Hatala a jeho prudká strela zapadla za Mitensa. Vydarený úvod tretej tretiny bol rozhodujúcim momentom stretnutia – Lotyši sa z rýchleho gólu nespamätali a zakrátko zvýšil na 4:1 po teči Sloboda.

Lepšia obrana a brankár

Adam Húska sa po chytateľnom góle z úvodu nepoložil, a aj keď nečelil veľkému počtu šancí, bol v porovnaní s lotyšským brankárom veľkou oporou. Mitens na opačnej strane, naopak, väčšinu pukov len vyrážal, a ak by ho Slováci boli schopní poriadne ohroziť už v prvej polovici zápasu, nemuseli mať s Lotyšmi také ťažkosti.

Postupne rástol aj výkon slovenských obrancov, ktorí síce boli v úvode zaskočení rýchlym lotyšským nástupom, no v celom zápase urobili menej chýb než ich súperi a v závere kontrolovali slovenský náskok.

Slovákom pomohlo aj zreteľné ubúdanie síl na lotyšskej strane. Lotyši v tretej tretine neboli schopní dostať sa pred Húsku a po štvrtom góle prakticky rezignovali. Do hry ich vrátili len zbytočné vylúčenia, vďaka ktorým ešte skresali konečný výsledok.