Denník N

Tretí Kiskov novoročný prejav: Zdravotníctvo je priorita, odkaz Kaliňákovi platí

Foto – kancelária prezidenta
Foto – kancelária prezidenta

Prezident znovu nepriamo odkázal ministrovi vnútra, aby odstúpil. Školstvo a zdravotníctvo sú pre Kisku zásadné témy aj na ďalší rok.

Nenávisť na internete, zdravotníctvo a školstvo, a odkaz vláde, aby sa správala tak, že rovnosť pred zákonom platí pre všetkých. Prezident Andrej Kiska predniesol svoj tretí novoročný prejav, odkedy je vo funkcii.

„To, čo by väčšina z nás nepripustila doma, na pracovisku, medzi priateľmi, známymi, to, čo by väčšina z nás nechcela, aby sa takto správali naše deti, tak nad tým na internete mávneme rukou a na to rezignujeme,“ povedal prezident v úvodnej časti prejavu. Odvolal sa na prieskum, z ktorého vyplynulo, že ľuďom nenávistné reči na internete prekážajú, ale nič s tým nerobia.

Prezident považuje za normálne, že majú ľudia z mnohých vecí strach, ale nemali by ho prekonávať hnevom a nenávisťou. „Posielať ľudí do plynu, hoci len na internete, je jednoducho neprípustné, želať hocikomu – vrátane politického oponenta – smrť, hoci „len“ na internete, je jednoducho neprípustné,“ povedal. „Tvrdiť, že každý Róm je príživník alebo že každý moslim potenciálny terorista, je hlúpe a nepravdivé. Nesmieme tolerovať, ako týmito a ďalšími spôsobmi niekto šíri hnev a zlobu.“

Prezident spomenul Rómov v prejave dvakrát – spravil tak v súvislosti s represiami v osadách, ktoré na poslednom sneme Smeru avizoval premiér Robert Fico.

„Bude to dôležitý rok, v ktorom sa ukáže, či jedinou a hlavnou odpoveďou štátu na problémy sociálne odkázaných rómskych občanov bude iba represia.“ Prezident hovorí, že „v niektorých miestach potrebujeme viac poriadku, ale potrebujeme aj plán, ktorý osobitne deti postupne vyvedie z nevzdelanosti a biedy“. Malých regionálnych príkladov, ktoré fungujú, je podľa prezidenta dosť, treba ich preniesť do väčších rozmerov.

Minister zdravotníctva má čo dobiehať

Jediný minister, ktorého prezident v prejave konkrétne menoval, je minister zdravotníctva Tomáš Drucker. Prezident hovorí, že rok 2017 bude rokom pravdy. Ukáže sa, či sa pri dobrých ekonomických výsledkoch, ktoré Slovensko má, dokáže spustiť reforma vzdelávania a či „minister zdravotníctva a vláda dokážu dobehnúť projekty, ktoré predchádzajúce vlády zanedbali“.

Minister Tomáš Drucker vyhlásil, že si uvedomuje, že občania majú svoje legitímne očakávania, ako by mali vyzerať nemocnice, ambulancie a aká by mala byť dostupnosť moderných liekov. „Každý jednotlivec by však mal mať záujem aj o udržanie a zlepšovanie svojho zdravia a v rámci svojich možností sa o to aktívne usilovať.“

Drucker hovorí, že je presvedčený, že je v záujme štátu, aby sa poskytovala taká zdravotná starostlivosť, ktorá vedie k zlepšeniu a predĺženiu kvality života a maximalizácii ekonomickej aktivity.
„Musíme však rovnako prihliadať aj na účelnosť a efektívnosť verejných zdrojov s cieľom zabezpečenia čo najširšej dostupnosti kvalitnej zdravotnej starostlivosti pre tých, ktorí skutočne zdravotnú starostlivosť potrebujú. Od svojho nástupu som inicioval spustenie 26 projektov pre lepšie zdravotníctvo, výsledky ktorých budú občania postupne vidieť v reálnom živote. Od dnešného dňa je napríklad účinná novela zákona o lieku, ktorá zvýši dostupnosť dôležitých liekov v našich lekárňach. Verím, že dôveru a očakávania ľudí ako minister zdravotníctva nesklamem,“ napísal minister v stanovisku.

Odkaz pre Kaliňáka

Prezident kritizoval aj korupciu. Ľudia podľa neho považujú za závažný problém neochotu štátu s ňou bojovať a nastoliť rovnosť pred zákonom. „Časť vedenia našej krajiny sa však tvári, že sa nič nedeje. Nechcem vynášať súdy. Ale myslím, že tento hlboký rozpor a obrovská politická nevraživosť a obviňovanie z neho vyplývajúce sú nezdravé. Príslušní politici by mali premyslieť takú rekonštrukciu zodpovednosti, ktorá odstráni túto guľu na nohe našej krajiny.“

Hoci prezident „príslušných politikov“ nemenoval, už predtým vyhlásil, že minister vnútra Robert Kaliňák by mal pre kauzu Bašternák odstúpiť z funkcie.

„Som smutný z toho, že sa pri riešení kauzy doteraz nič zásadné neudialo. Od začiatku prípadu všetci vieme, že rečiam o dvanástich miliónoch, ktoré niekto priniesol v hotovosti, sa nedá veriť. Preto sa nedá rozumieť tomu, prečo zatiaľ nie je nikto stíhaný. Keď verejný činiteľ garantuje vyšetrenie prípadu, tak aj keby vznikla len hypotetická otázka, či nemá na prípad priame prepojenie, už vtedy je vecou elementárnej slušnosti, aby v takej situácii odstúpil. To sa neudialo,“ povedal Kiska v novembri v rozhovore pre Trend.

Denník N oslovil so žiadosťou o reakciu na Kiskov prejav aj Kaliňáka.

Novoročný príhovor 2016: Zbytočné úmrtia a šírenie strachu

Školstvo a zdravotníctvo boli témou Kiskovho novoročného prejavu aj pred rokom.

„Podľa jednej z analýz u nás na liečiteľné ochorenie ročne zomrie o 3-tisíc ľudí viac ako v Česku. Pritom na zdravotníctvo vynakladáme porovnateľné prostriedky ako u našich susedov. Musím si klásť otázku, popri diskusiách o opatreniach na zvyšovanie bezpečnosti, či sme si vedomí, čo v skutočnosti oveľa viac ohrozuje životy našich ľudí,“ hovoril vtedy prezident. „Zrejme u nás neexistuje taká oblasť, kde je toľko svojvôle, chaosu v systéme, neprehľadných záujmov, klientelizmu a neporiadku ako v našom systéme zdravotníctva,“ upozorňoval vlani.

„Druhá priorita, za ktorú sa chcem prihovoriť, nie je taká očividná ako zdravotníctvo. Ale ide o naše deti – a ide o ich vzdelanie, ktoré sa začína na základných školách. Kedysi bol u nás učiteľ základnej školy prirodzenou autoritou. Dnes sme ako spoločnosť, ako štát, ako krajina stratili úctu ku vzdelaniu, stratili sme úctu k učiteľskému povolaniu,“ povedal Kiska.

Už aj vlani sa zaoberal šírením nenávisti. Nie na internete, ale politikmi, ktorí na to pred voľbami využili utečeneckú krízu. „Spájať teroristické útoky v Paríži, ale aj takmer každodenné teroristické útoky za hranicami Európy so súčasnou utečeneckou vlnou ako priamou príčinou terorizmu je politická manipulácia,“ tvrdil prezident, podľa ktorého to vyhovuje teroristom a ľudia sa musia naučiť voči tomu brániť.

Nový rok 2015: Vojna na Ukrajine

Prvého januára 2015 mal Kiska svoj prvý novoročný prejav. Kritizoval vtedy Rusko za okupáciu Krymu.

„Iste by sme nesúhlasili, ak by si znova – tak, ako sa to v 20. storočí prihodilo Československu –, ktokoľvek zrazu nárokoval na územie nášho štátu. Keby na naše územie vnikli cudzie vojská. Keby nás na Slovensku niekto označoval za sféru svojho vplyvu,“ hovoril prezident.

Sťažoval sa aj na klientelizmus a zbytočnú byrokraciu na úradoch. „Slovensko nie je také veľké a bohaté, aby sme si mohli dovoliť nechať nepovšimnuté inovatívne projekty a spoločensky prospešné iniciatívy. Aby aktívni, inovatívni ľudia museli bojovať o pozornosť a priazeň štátnych úradov a inštitúcií namiesto toho, aby boli podporovaní alebo, čo by bolo ešte prospešnejšie, aktívne vyhľadávaní.“

Kiska pred dvoma rokmi hovoril, že máme zložité pravidlá, aby sa nerozkrádali štátne peniaze, ale „prípady neoprávneného obohacovania sa na úkor pacienta alebo verejných zdrojov vôbec sa napriek týmto zložitým pravidlám neustále opakujú“.

Aj v rokoch 2015 a 2016 prezident spomenul, že sa blížia parlamentné voľby, ktoré boli v marci 2016. Ľudí vyzýval, aby boli dôslední v otázkach na politikov a nároční na odpovede. „Prosím, nerezignujte na toto svoje právo, ale chcem vás tiež požiadať – nedajte sa spútať nedôverou.“

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie