Denník N

Slovensko 2017: Pokus o záchranu

Kaliňák by mal odísť a Fico sa zmeniť. Inak to nedopadne dobre.

Som v tom sám. Už takmer nikto neverí, že by mohol minister vnútra Robert Kaliňák vyvodiť zodpovednosť za kauzu Bašternák. Napriek tomu si myslím, že by sa to malo stať, a to čím skôr. A nemyslím to iba ako nereálne novoročné prianie z kategórie, že začnem chudnúť a prestanem piť alkohol.

Aj redakcia Denníka N v prognózach na tento rok píše, že Kaliňák už najťažšiu časť škandálu prežil a teraz už neodstúpi. Zdá sa to pochopiteľné. S pribúdajúcim časom sa situácia bude upokojovať a hlavne: Kaliňák je ťažká váha. Po desiatich rokoch od nástupu na ministerstvo ovláda políciu aj prokuratúru a tajné služby. Jeho odchod by spustil cunami, ktoré by nemusel ustáť ani premiér Robert Fico a celý Smer.

Tak prečo je stále možné, že Kaliňák odstúpi? Lebo kauza Bašternák je taká obrovská, že sa nestratí. Dlhodobo sa nedá vládnuť, ak sa tvárite, že ste si nevšimli, že váš najbližší človek kryje daňového podvodníka, má pod palcom vyšetrovanie a smeje sa celej krajine do tváre. Nemusíte vedieť o Ficových vládach nič viac: stačí, ak si pamätáte, že vďaka Kaliňákovi sú v tejto republike ľudia, ktorí sú pod takou ochranou, že môžu ustáť aj nezmysly o dobe kešu či kufríkoch s dvanástimi miliónmi eur. Nech sa páči, a teraz vládnite.

Slovensko bez väčšieho problému zvládlo predsedníctvo v Európskej únii. Teraz by malo zvládnuť aj pokus o záchranu. Ak Kaliňák neodstúpi a Fico nezmení svoje reči o Rómoch, utečencoch, moslimoch a novinároch, zobudíme sa v krajine, kde vládne Sulík s duom Kollár – Krajniak.

Robert Fico musí cítiť, že teraz sa hrá o jeho odsek v učebniciach dejepisu. Doteraz by tam bolo iba to, že bol nevídane populárny a svoju moc nedokázal nijako využiť: veľa nepokazil, ale ani nič neurobil. Teraz ide o to, ako bude padať a či sa aspoň nepokúsi zabojovať.

Môžete dať voľnú ruku ministrovi zdravotníctva, aby opravil, čo ste za posledných desať rokov pokazili, môžete umožniť ministerke, aby robila zákony, ktoré by mohli priniesť viac spravodlivosti, môžete dokonca aj priznať, že ste konečne pochopili, že bez veľkej reformy školstva sa budeme rýchlo rúcať. Ak premiér neodvolá Kaliňáka a súčasne neuvoľní ruky zvyškom slušných policajtov, prokurátorov a sudcov, je to stratené.

Dôležité je, že to vidí prezident Andrej Kiska, ktorý situáciu aj jasne pomenúva. Dôležité je, že ju vidí Hlávková a jej kolegovia. Ak to budeme opakovať, možno sa to odváži uvidieť aj premiér.

Teraz najčítanejšie