Zverejnili dosiaľ najdetailnejší záber hmloviny Orióna

Pozrite si doposiaľ najdetailnejší záber na jednu z hmlovín v Oriónovom meči. Snímku spravil teleskop VISTA, jeho kamera váži tri tony a hlavné zrkadlo má v priemere viac ako štyri metre.

Doposiaľ najdetailnejší pohľad na molekulárny mrak Orión A. Foto – ESO

Európske južné observatórium (ESO) dnes zverejnilo dosiaľ najdetailnejší záber na molekulový mrak s názvom Orión A. Ako jeden z dvoch obrovských molekulových mrakov v rámci súhvezdia Orión sa nachádza viac ako 1350 svetelných rokov od nás.

Mrak Orión A nájdeme v súhvezdí Orión v časti známej ako Oriónov meč. Ide vlastne o obrovskú masu ionizovaných plynov a čiastočiek hviezdneho prachu, ktoré slúžia ako hviezdne škôlky: dochádza v nich k vzniku nových hviezd.

Fotografia je výsledkom projektu VISION (Vienna Survey In Orion), spravili ju v takzvanom blízkom infračervenom spektre pomocou teleskopu VISTA, ktorý sa nachádza v Čile v observatóriu Paranal. Zobrazuje veľmi mladé hviezdy, ktoré boli doteraz ukryté v jase týchto mračien.

Obrázok odfotografovaný teleskopom VISTA poskytuje dôležité informácie pre štúdium zrodu hviezd s nižšou aj vysokou hmotnosťou. Jeden z najvýraznejších detailov, ktoré je možné na fotografii vidieť, je Veľká hmlovina v Orióne (nachádza sa na ľavej strane fotografie).

Citlivé detektory

VISTA je najväčší teleskop na svete, ktorý skúma oblohu vo vlnových dĺžkach, ktoré sú blízke infračervenému žiareniu. Zariadenie obsahuje 16 vysoko citlivých detektorov infračerveného žiarenia (v rámci kamery vážiacej neuveriteľné tri tony) a hlavné zrkadlo s priemerom až 4,1 metra. Umiestnený je na vrchole teleskopu VLT (Very Large Telescope), čo mu zabezpečuje vynikajúce podmienky na pozorovanie.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |